Jak i o czym rozmawiać z podopiecznym?

Z pewnością pamiętacie doskonale uczucia, jakie towarzyszyły Wam, drogie Opiekunki oraz Opiekunowie, przed Waszym pierwszym wyjazdem do pracy do Niemiec. Wiemy doskonale, że jest kilka rzeczy, które spędzają Wam sen z powiek przed pierwszym wyjazdem. Jednakże jest jedno pytanie, które słyszymy od Was praktycznie każdego dnia – „O czym ja mam z tą babcią rozmawiać?” Opieka nad osobą starszą to nie tylko pielęgnacja i pomoc w codziennym życiu, ale również umiejętność rozmawiania, a przede wszystkim słuchania tego, co dziadek lub babcia chcą nam powiedzieć. Ważne jest zatem, aby nauczyć się nawiązywać prawdziwą i szczerą rozmowę – bo wierzcie nam, czasem ma ona niezwykle kojące właściwości. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze znalezienie odpowiednich słów jest łatwe, ale wbrew pozorom to nie aspekt językowy jest tu najbardziej problematyczny. Ważne jest przede wszystkim cierpliwe podejście do podopiecznego i uświadomienie sobie, że jemu również niełatwo przychodzi formułowanie własnych myśli. Klucz do nawiązania bliższej relacji – nie bój się pytać
Są takie tematy i wspomnienia, na których samą myśl każdemu z nas robi się cieplej na sercu – dzieciństwo, młodość, pierwsza miłość, małżeństwo, dzieci. Wysłuchajcie Waszych podopiecznych, pozwólcie im wspominać, wzruszać się i zachęcajcie do mówienia. Jedna z naszych opiekunek, pani Małgosia mówi nam zawsze, że albumy z dzieciństwa swojej podopiecznej zna już praktycznie na pamięć. Dobrze wie kim jest ta mała dziewczynka z warkoczem i że jej brat uwielbiał wspinać się na ich starą jabłoń za domem, ale co sobotę z wielką przyjemnością siada z babcią przy stole w kuchni i słucha po raz kolejny tych samych opowieści.
Pamiętajcie, drogie Opiekunki i Opiekunowie, że Wasi podopieczni lubią mówić, niezależnie od tego jaki mają charakter i usposobienie. Nawet jeśli zdają sobie sprawę, że Wy nie zawsze wszystko rozumiecie to możliwość wygadania się jest dla nich nie tylko przyjemnością ale także z pewnością zbliży Was do siebie.

Jeśli macie problem z zagadnięciem podopiecznego to poniżej proponuję kilka zgrabnych zdań, dzięki którym łatwiej nawiążecie rozmowę.

Pani Elisabeth, proszę opowiedzieć mi o swoim dzieciństwie.
Frau Elisabeth, erzählen Sie mir bitte etwas über Ihre Kindheit.
Co lubiła Pani robić w dzieciństwie?
Was haben Sie gerne gemacht, als Sie klein waren?
Miała Pani wielu przyjaciół?
Hatten Sie viele Freunde?
Może ma Pani jakieś zdjęcia, które moglibyśmy pooglądać?
Haben Sie vielleicht Fotoalben, die wir uns zusammen anschauen könnten?
Jak poznała Pani swojego męża?
Wie haben Sie Ihren Mann kennen gelernt?


A Wy o czym najchętniej rozmawiacie z Waszymi podopiecznymi? Czekamy na Wasze wskazówki.

Podobne posty

Opieka nad osobą starszą w Niemczech – dobra praca dla kobiet

Smutna prawda jest taka, że duża grupa kobiet w pewnym wieku „wypada” z rynku pracy. Często paniom po 50 roku życia lub tym, które większą część życia poświęciły na wychowanie dzieci trudno jest znaleźć pracę.

Czytaj więcej

Jak zatrudnić nianię / opiekunkę do dziecka?

Dzięki nowym przepisom rodzice mogą legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka (także członka rodziny) i nie muszą przy tym płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj więcej

Praca z podstawową znajomością języka niemieckiego

Trafiłam do Centrum Adiutor ze słabą znajomością języka niemieckiego i akurat załapałam się na kurs doszkalający z tego języka. Pani Gosia bardzo dobrze nas przygotowała na początek naszej pracy.

Czytaj więcej