Brak apetytu u Osób Starszych to często spotykane zjawisko. Procesy starzenia się powodują spowolnienie przemiany materii. Jeśli jednak zauważymy u seniora zaburzenia apetytu, spadek masy ciała, niechęć do jedzenia, nie powinniśmy tego bagatelizować. Od apetytu seniora zależy jego ogólny stan zdrowia.

Co może być przyczyną braku apetytu?

Częstymi przyczynami braku apetytu u Osób Starszych są przewlekłe schorzenia, zaburzenia smaku i węchu oraz zmiany w jamie ustnej takie jak braki w uzębieniu czy rany dziąseł. Warto zwrócić uwagę na dziąsła osoby starszej – jeśli są zaczerwienione lub poranione, należy skonsultować się z protetykiem. Może zdarzyć się, że proteza uciska na dziąsła, co powoduje ból – w takiej sytuacji senior traci ochotę na jedzenie.

Odmowa jedzenia może być również objawem depresji. Dla wielu osób starszych utrata niezależności jest trudna do przyjęcia i zaakceptowania. Przez odmowę spożywania posiłków senior wyraża niechęć do poddania się opiece innych osób.

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, aby móc wykluczyć chorobowe przyczyny braku apetytu, np. schorzenia układu pokarmowego lub choroby neurologiczne.

Co robić, gdy senior nie chce jeść?

Osobę Starszą należy traktować z szacunkiem – nie powinniśmy zmuszać jej do jedzenia. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co jest powodem niechęci do jedzenia.

Warto zaangażować seniora we wspólne planowanie posiłków. Taka forma spędzania czasu powinna być dostosowana do możliwości seniora – można układać wspólnie menu lub pozwolić seniorowi wybrać z dwóch proponowanych dań lub smaków jogurtu.

Należy wspierać osobę starszą w próbach samodzielnego spożywania posiłków. Pomagać lub wyręczać w tej czynności powinniśmy jedynie wtedy, gdy to jest rzeczywiście konieczne.

Dlatego warto przygotować dla Osoby Starszej dostęp do sprzętów ułatwiających samodzielne jedzenie i picie. Na rynku jest dostępnych wiele pomocy w tym zakresie, na przykład dzielony talerz z brzegami ułatwiający nabieranie pokarmu na widelec, sztućce z grubą rączką , które ułatwiają stabilny uchwyt, matę pod talerz zapobiegającą jego przesuwaniu się czy słomki.

Posiłki warto przygotować w formie małych kąsków. Dzięki temu wyeliminowana zostanie potrzeba używania noża lub odgryzania kolejnych kawałków jedzenia. Jeśli osoba starsza ma problemy z utrzymaniem widelca, można tak podawać posiłki, aby można było je jeść palcami.

Warto zadbać o regularność spożywanych potraw. Należy ustalić stałe pory posiłków w ciągu dnia.

Duże znaczenie ma urozmaicone menu, które zachęci do jedzenia wyglądem i smakiem. Do posiłków zawsze powinien być podawany napój – u osób starszych wydzielanie śliny jest zmniejszone, co może utrudniać przełykanie.

Dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest bardzo ważne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Osoby starsze mające problem z apetytem, wymagają wsparcia empatycznego i doświadczonego Opiekuna. Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą w charakterze Opiekuna Osób Starszych, zapoznaj się z naszymi ofertami pracy, które znajdziesz tutaj.