W ogłoszeniach o pracę dość często możemy trafić na informację, iż Podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim. Opinii na temat pracy w takich okolicznościach jest bardzo wiele, do tego stopnia, że często tego typu zlecenia urastają do miana oferty pracy na trudniejszych warunkach. Czy tak jest w rzeczywistości?
Widząc tego typu propozycję pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytania: “Dlaczego potrzebny jest wózek inwalidzki?” i “Czy mogę wywnioskować jakiej dokładnie pomocy potrzebuje Podopieczny?”. Te dwa pytania dość szybko pozwolą nam ustalić wszystkie “za” i “przeciw” dla podjęcia się pracy na tego typu zleceniu. Odpowiedzi na te pytania trzeba jednak szukać u pracowników zamieszczających oferty pracy oraz koordynatorów zleceń. Firmom zdarza się w bardzo lakoniczny sposób opisywać zlecenia i jedno stwierdzenie “Senior na wózku” nie mówi za wiele. Zdecydowanie za mało, by wyciągnąć odpowiednie wnioski. Z tego powodu Opiekunka Osób Starszych musi pamiętać o tym, by dokładniej zorientować się, co do przyczyny przez, którą Podopieczny porusza się w taki, a nie inny sposób. Jest ogromna różnica pomiędzy starszym Panem, który nie czuje się już w pełni sił i w te gorsze dni używa wózka inwalidzkiego lub osobą, która doznała wypadku i chwilowo nie może normalnie się poruszać, a Seniorem, który w wyniku poważnej choroby utracił możliwość przemieszczania się o własnych siłach.
Drugą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest przystosowanie domu. Bardzo często zdarza się tak, że mieszkanie naszego Podopiecznego, który porusza się na wózku inwalidzkim, będzie przystosowane do Niego, tj. znajdziemy w nim tzw. lift, podnośniki, windy, pochylnie, czy barierki. Tego typu instalacje znacząco odciążają Opiekunkę. Praca z Osobą Starszą, która nie może poruszać się o własnych siłach, zawsze będzie wiązała się ze sporą pracą fizyczną – szczególnie będzie to trudne w sytuacji, gdy nie będziemy mogli liczyć na żadną pomoc rodziny, albo odpowiednich urządzeń, które pomogą przejść Seniorowi do docelowego miejsca. Pamiętajmy, o tym, by dokładnie pytać o dom Seniora! Jeśli dowiadujemy się, że nasz przyszły Podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim, to poza zorientowaniem się, co do powodu jego niepełnosprawności, koniecznie dowiedzmy się czy w domu są schody – jeśli tak, to czy jest winda oraz czy na miejscu znajdziemy wszelkie inne pomoce. W Adiutor, zlecenia w których wymagany jest transfer Podopiecznego polecamy wyłącznie osobom, które deklarują, iż są w stanie podjąć się takiemu wysiłkowi fizycznemu. Zawsze dokładnie informujemy o naszych zleceniach oraz biorąc pod uwagę obecne zagadnienie – także rzetelnie przedstawiamy zakres ewentualnego transferu i wsparcia dla osoby używającej wózka inwalidzkiego.
Czy mając na uwadze, to co do tej pory napisaliśmy, to czy trzeba obawiać się pracy z Podopiecznym na wózku? Czy tego typu zlecenie będzie trudniejsze? Odpowiedzi nie są i nigdy nie będą jednoznaczne. Przez czternaście lat naszego istnienia poznaliśmy wiele Opiekunek oraz Opiekunów Osób Starszych, którzy preferowali takie miejsca pracy. Oczywiście, drugie tyle, a może nawet i więcej, kategorycznie sprzeciwiało się takim przypadkom, twierdząc, że to będą bardzo trudne zlecenia, zdecydowanie nie na ich siły. Szanujemy obie strony i każdy ma prawo podjąć się takich zleceń wobec, których czuje, że podoła. Zdecydowanie natomiast, nie warto bać się takiej pracy. Zamiast przeklinać każdą propozycję gdzie “Senior porusza się na wózku”, to warto w pierwszej kolejności zorientować się nad Jego dokładnym stanem. Dość często żaden transfer nie jest potrzebny, a nasz Podopieczny rokuje do tego, by niebawem poruszać się o własnych siłach. Warto także pamiętać o tym, że niektórzy wybierają celowo oferty pracy do Osób, które nie są mobilne z uwagi na większy spokój, który zyskują w czasie pracy. Taka osoba nie będzie uciekała, nie upadnie i nie zrobi sobie krzywda – oczywiście jeśli i my dołożymy minimum należytej uwagi.
Reasumując, pracy z Seniorem poruszającym się na wózku inwalidzkim, zdecydowanie nie można się bać. To bardzo częste przypadki, które bądź, co bądź także potrzebują opieki i profesjonalnej pomocy. Jako Opiekunka Osób Starszych musimy przede wszystkim pamiętać, by podejmując się takiego zlecenia, musimy uważać także na nasze bezpieczeństwo. Praca z osobą na wózku, choć może nieść wyższe wynagrodzenia i korzystniejsze warunki na samym zleceniu, to jednak jest także pracą bardzo odpowiedzialną, dlatego zawsze dokładnie orientujmy się, co do naszego przyszłego miejsca pracy i przede wszystkim – mierzmy siły na zamiary. Jeżeli nie czujemy się na siłach, to nie warto podejmować się pracy, gdzie wymagany jest transfer – choćby tylko z wózka do łóżka – w takim przypadku szkodzimy nie tylko sobie, ale i osobie starszej, a bezpieczeństwo w pracy Opiekunki jest zdecydowanie kwestią najważniejszą!