Do zagadnienia żywienia Osób Starszych powinniśmy przywiązywać szczególną wagę. Wielu seniorów zmaga się z problemem wysokiego cholesterolu. Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: HDL i LDL. Nadmiar cholesterolu LDL może prowadzić do zapychania tętnic i zwiększenia ryzyka chorób sercowo – naczyniowych.

Do przyczyn wysokiego cholesterolu zalicza się między innymi nadwagę, otyłość, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze, dietę bazującą na przetworzonych produktach. Ryzyko wysokiego cholesterolu zwiększa się też wraz z wiekiem, dlatego jest to częsty problem u Osób Starszych. Odpowiedni poziom cholesterolu jest bardzo ważny dla zapobiegania chorobom serca i udarom.

Obniżanie jego poziomu polega przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w diecie oraz codziennej aktywności fizycznej. Opiekując się podopiecznym zmagającym się z wysokim cholesterolem, warto wiedzieć, co jeść, a czego lepiej unikać w codziennej diecie. Przede wszystkim warto przekonywać podopiecznego, aby regularnie badał poziom cholesterolu we krwi.

Oto kilka zasad odpowiedniej diety dla osób zmagających się z wysokim cholesterolem:

  • Wybieraj chude wędliny, mięsa – np. kurczak, indyk lub cielęcina. Z kolei tłusta wieprzowina, wołowina nie są wskazane.
  • Wybieraj tłuszcze pochodzenia roślinnego, np. oleje słonecznikowe, kukurydziane, kokosowe lub oliwę z oliwek. Tłuszcze roślinne zawierają kwasy omega, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Zdrowe tłuszcze możesz tez znaleźć w rybach morskich.
  • Podawaj Osobie Starszej produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.
  • Włącz do diety podopiecznego orzechy włoskie, pestki dyni, ziarna słonecznika. Warto dodawać do potraw również sezam lub siemię lniane.
  • Komponuj potrawy tak, aby zawierały w sobie dużą ilość błonnika, np. wybieraj kasze, płatki owsiane, pieczywo razowe.
  • Codzienna porcja owoców i warzyw jest kluczem do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Owoce powinny stanowić przekąskę w ciągu dnia, natomiast warzywa  – stałym dodatkiem do posiłków.
  • Warto ograniczyć spożycie soli oraz słodyczy. Najkorzystniej jest przygotowywać potrawy pieczone, duszone, gotowane.

Wprowadzenie takich zmian do diety seniora pozwoli mu szybko zauważyć pozytywne efekty w swoim samopoczuciu i zdrowiu. Dbanie o odżywianie seniora jest kluczowe w walce z wysokim cholesterolem.

Odpowiednie żywienie pozytywnie wpływa na procesy leczenia oraz poprawia komfort życia, dlatego warto szczególnie zadbać o ten aspekt opieki nad Osobą Starszą. Zachęcamy Was do stosowania tych zasad żywienia w swojej codziennej pracy z osobami zmagającymi się z wysokim cholesterolem.