Jak opiekować się osobą chorującą na zaćmę?

Ponad połowa seniorów w wieku powyżej 80 lat choruje na zaćmę lub przeszła operację usunięcia katarakty. Przyjrzyjmy się bliżej tej powszechnej chorobie oczu oraz zastanówmy się, jak może ona wpływać na zdrowie i jakość życia Twojego podopiecznego?

Jakie są przyczyny i objawy powstawania zaćmy?

Zaćma, czyli katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Jest efektem zaburzeń zmian w soczewce i prowadzi do utraty jej przejrzystości. Jej skutkiem, może być całkowita utrata widzenia. Najczęściej występującym rodzajem katarakty jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle po 50. roku życia. Zaćma przeważnie rozwija się powoli. Początkowo może nie wpływać na wzrok starzejącej się osoby. Jednak w miarę rozwoju zaćmy, pogarsza się widzenie.
Objawami zaćmy są: niewyraźne widzenie, problemy z widzeniem w nocy, nadwrażliwość na światło, widzenie mniej wyraźnych kolorów oraz podwójne widzenie tylko w jednym oku. Jeśli Twój podopieczny doświadcza tych objawów, skontaktuj się z lekarzem okulistą, który przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku, sprawdzając, czy nie ma zaćmy, bądź innych problemów wpływających na zdrowie oczu.

Czynniki ryzyka i sposoby zapobiegania

Chociaż zaćma może wystąpić w każdym wieku, stan ten najczęściej występuje u osób po 50 roku życia. Ponadto do czynników ryzyka zaliczamy: palenie papierosów oraz występowanie cukrzycy. Na kataraktę znacznie częściej chorują osoby starsze, które wcześniej miały problemy ze wzrokiem. Profilaktyczne badania wzroku przeprowadzane u osób starszych co najmniej raz na  dwa lata, mogą przyczynić się do zahamowania rozwoju zaćmy, dzięki dobraniu odpowiednich szkieł czy unikaniu dłuższego przebywania na słońcu.

Jak opiekunowie mogą wspierać seniorów z zaćmą?

Biorąc pod uwagę, że zaćma może prowadzić do różnego stopnia utraty wzroku, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, opiekunowie powinni wspierać podopiecznych w codziennych czynnościach. Upośledzenie wzroku towarzyszące zaćmie może utrudniać wykonywanie zwykłych obowiązków domowych.

Zidentyfikuj, z którymi zadaniami senior zmaga się najbardziej. Pranie i opróżnianie kosza może być dla seniora coraz bardziej uciążliwe. Opiekunowie powinni pomagać seniorowi w pracach domowych w celu utrzymania schludnego i uporządkowanego otoczenia domowego. Utrata wzroku spowodowana zaćmą może zwiększyć ryzyko upadku. Opiekunowie powinni monitorować dom pod kątem możliwości przewrócenia się. Z kolei w miejscach publicznych sprawdzaj chodniki pod kątem nierównych powierzchni i pomóż seniorowi bezpiecznie się po nich poruszać. Starsza osoba z zaawansowaną zaćmą nie będzie w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu. Kiedy senior musi załatwić sprawunki lub uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, opiekunowie mogą pomóc, zapewniając im transport czy towarzyszyć im gdy poruszają się pieszo. Manewrowanie wokół kuchenki jest kolejnym zagrożeniem dla seniorów z nieleczoną zaćmą. Gorące palniki lub płyty kuchenne stają się zagrożeniem podczas przygotowywania posiłków. Opiekunowie powinni przejąć obowiązki związane z przygotowywaniem jedzenia.

Zaoferuj wsparcie emocjonalne seniorowi, który zaczął odczuwać utratę wzroku z powodu zaćmy. Poczucie samotności i izolacji może doprowadzić do rozwinięcia się depresji. Wysłuchaj obaw seniora lub seniorki i zapewnij swojego podopiecznego, że zawsze jesteś blisko. Gdy senior wyraża zaniepokojenie nagłymi zmianami widzenia, ważne jest, aby od razu umówić się na badanie okulistyczne. Podwójne widzenie, nadwrażliwość na światło czy nagły ból oka bądź głowy powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Czy operacja zaćmy to dobre rozwiązanie?

Specjalista okulista może zalecić operację zaćmy, gdy utrata wzroku utrudnia codzienne funkcjonowanie. Usunięcie zaćmy może być również potrzebne, gdy stan chorego uniemożliwia leczenie innych schorzeń oczu. Operacja zaćmy jest jedną z najbardziej skutecznych i powszechnych operacji. Większość osób w podeszłym wieku, które ją przechodzą, doświadcza poprawy widzenia.

Opiekunowie  wspierają seniora przed operacją  i zapewniają niezbędną pomoc po zabiegu. Na przykład na kilka godzin przed operacją opiekun może dopilnować, aby senior nie jadł i nie pił. Może być konieczne podawanie przeciwzapalnych kropli do oczu dwa do czterech razy dziennie, a opiekun może pomóc seniorowi w prawidłowej ich aplikacji. Leczenie z zastosowaniem kropli do oczu może być kontynuowane również po operacji, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Po powrocie do domu opiekunowie muszą upewnić się, że senior nie zgina się w talii, ponieważ może to zwiększyć nacisk na oko. Wspieraj seniora w domu przez osiem tygodni, kiedy leczenie się zakończy.

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy w Niemczech w roli opiekuna osób starszych? W zakładce oferty pracy znajdziesz nasze najnowsze ogłoszenia. Jeżeli szukasz pracy w innej miejscowości, skontaktuj się z naszymi rekruterami, codziennie pojawiają się nowe oferty.