Nadciśnienie tętnicze to schorzenie układu krążenia, które często dotyka osoby w podeszłym wieku. Nadciśnieniem nazywany jest stan, w którym ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe wynosi więcej niż 90 mmHg.
Schorzenie może początkowo nie dawać żadnych objawów. Zadyszka, szybsze męczenie się, bywają mylnie postrzegane jako naturalna rzecz dla procesu starzenia się, a nie jako objawy choroby. Charakterystyczne objawy dla nadciśnienia tętniczego to zawroty, bóle głowy (odczuwane zwykle w tyle głowy), szum w uszach, potliwość, kołatanie serca, zaczerwienienie na twarzy.
Do wystąpienia tego schorzenia mogą przyczynić się predyspozycje genetyczne, nadwaga, nadmierne spożywanie soli, stres oraz brak aktywności fizycznej.
Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek – dlatego tak ważne jest podjęcie kroków, które spowolnią rozwój choroby.
Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym?
Opiekując się osobą z nadciśnieniem, należy dążyć do optymalnych wartości ciśnienia. Chorzy powinni przede wszystkim dbać o zdrowy styl życia i być pod stałą kontrolą lekarską. Szczególnie ważne jest systematyczne przyjmowanie zaleconych leków oraz zapisywanie pomiarów i wahań ciśnienia. Dobrze sprawdza się prowadzenie dzienniczka z wynikami.
Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Wprowadzając zmiany w jadłospisie podopiecznego, opiekun może wspierać proces leczenia seniora. W przypadku tej choroby warto włączyć do codziennej diety więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz chudego mięsa (kurczak, ryby). Wybierając produkty mleczne, zwróćmy uwagę na te, które zawierają mają niską zawartość tłuszczu, np. jogurt, kefir, maślanka. Chory powinien ograniczyć spożywanie soli. Zamiast soli można dodawać do posiłków zioła oraz przyprawy. Dobrze, aby senior jadł również dużo owoców i warzyw obfitujących w potas i błonnik. Należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Osoby z nadciśnieniem powinny również zrezygnować z produktów zawierających cukier, czerwonego mięsa oraz alkoholu. Stosowanie odpowiedniej diety pozwala w krótkim czasie zaobserwować pozytywne efekty w wartościach ciśnienia.
Ruch to zdrowie! Osoba zmagająca się z nadciśnieniem tętniczym powinna zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Może to być prosta gimnastyka lub spacer. Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinny być dostosowane do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego. Najlepiej, aby aktywność podopiecznego była częsta, lecz o umiarkowanej intensywności.
Aby osiągnąć powodzenie terapii, chory powinien unikać stresu i zdenerwowania. Wzburzenie emocjonalne może wywoływać dolegliwości związane z nadciśnieniem. Warto zadbać o wyciszenie osoby starszej. Dbanie o spokój i odpowiednie samopoczucie ma duże znaczenie. Pośpiech również nie jest wskazany. Dlatego powinniśmy odpowiednio rozplanować każdy dzień – należy znaleźć czas na aktywność, odpoczynek oraz miłe spotkania z bliskimi osobami.
Opiekun osoby chorej powinien reagować na wszystkie niepokojące obawy. Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca lub duszność. Warto być czujnym i wrażliwym na wszelkie zmiany w samopoczuciu podopiecznego.
Utrzymanie ciśnienia na odpowiednim poziomie jest kluczowe w procesie leczenia. Przyjmowanie zalecanych leków, aktywność fizyczna oraz odpoczynek mogą znacznie poprawić stan zdrowia osób chorych. Należy wspierać podopiecznego poprzez zachęcanie go do dbania o prawidłowe nawyki w codziennym życiu. Otoczenie seniora odpowiednią opieką pozwala zmniejszyć nasilenie objawów.