Przewlekły ból jest bardzo częstym problemem, który dotyka osoby w starszym wieku. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) około „50 procent starszych osób mieszkających samotnie i 75-85 procent osób starszych przebywających w placówkach opiekuńczych, cierpi na przewlekły ból”. Szeroko zakrojone badania wykazały, że dolegliwości te dotykają osoby starsze na całym świecie.
Jakie są przyczyny przewlekłego bólu?
W przypadku seniorów, przewlekły ból może wynikać z wielu przyczyn, począwszy od naturalnego zużycia mięśni, nerwów i stawów, a skończywszy na odczuciach spowodowanych przewlekłym schorzeniem (takim jak rak lub cukrzyca). Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że wielu seniorów niechętnie zgłasza przewlekłe uczucie bólu lub przyznaje się, do tego, że potrzebuje pomocy.
Jakie są konsekwencje lekceważenia objawów przewlekłego bólu?
Nieleczony przewlekły ból wpływa na inne aspekty życia seniora, a także na osoby wokół niego. Z biegiem czasu przewlekły ból może prowadzić do:
- ograniczenia sprawności ruchowej,
- pojawienia się problemów ze snem,
- unikania aktywności,
- wystąpienia depresji i uczuciu niepokoju,
- zwiększonej liczby upadków i wypadków,
- izolacji społecznej.
Jakie są symptomy występowania przewlekłego bólu?
Twój podopieczny może nie od razu zgłosić, że odczuwa ból. Wielu starszych dorosłych obawia się, że będą odbierani jako „ciężar” dla innych. Zdarza się, również, że niektórzy seniorzy postrzegają ból jako nieunikniony skutek uboczny procesu starzenia się. Może to oznaczać, że to Ty jako opiekun będziesz musiał uważnie obserwować objawy, aby poprawić komfort życia Twojego podopiecznego.
Poznajmy oznaki przewlekłego bólu:
- jęczenie podczas siedzenia lub stania,
- konsekwentne grymasy, zaciśnięte pięści,
- powolny lub niezdarny ruch,
- letarg lub obniżony poziom aktywności,
- utrata apetytu,
- problemy ze snem,
- zmiany nastroju,
- problemy z utrzymaniem lub chwytaniem rzeczy.
Diagnoza i leczenie przewlekłego bólu.
Diagnoza występowania bólu u starszych pacjentów stanowi duże wyzwanie. Gdy już uda się prawidłowo ustalić jego lokalizację i natężenie, należy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie. W pierwszej kolejności należy i leczyć ból ostry, czyli ten o konkretnym początku i stosunkowo krótkim, przewidywalnym czasie trwania. Może on przerodzić się z czasem w ból przewlekły, który jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Leczenie bólu przewlekłego opiera się na farmakoterapii i niefarmakologicznych metodach leczenia.
Leczenie bólu przewlekłego może obejmować konieczność odbycia wizyt u różnych specjalistów zajmujących się leczeniem tej dolegliwości. Bardzo ważne, jest wspieranie osoby starszej w procesie diagnozy i leczenia. Zapewnienie pomocy w umawianiu wizyt. Następnie pilnowanie wszystkich terminów oraz regularne pojawianie się na zabiegach rehabilitacyjnych i wizytach lekarskich.
Poziomy natężenia bólu.
Poziom natężenia bólu, według Światowej Organizacji Zdrowia, dzielimy na łagodny, umiarkowany i silny. W zależności od zdiagnozowanej intensywności pacjent dostanie inne środki przeciwbólowe.
Ból łagodny leczony jest przez stosowanie analgetyków nieopioidowych (do takich środków należą powszechnie stosowane: ibuprofen, paracetamol czy aspiryna).
Przy bólu umiarkowanym również można podawać te same leki, co przy bólu łagodnym. Jeśli jednak pacjent nie będzie odczuwał poprawy, lekarz może zdecydować o podaniu słabych analgetyków opioidowych (np. kodeina, tramadol).
Ból silny może być złagodzony głównie dzięki podaniu silnych opioidów (np. morfina). Istnieje wiele stereotypów związanych z zażywaniem morfiny. Osoby starsze czytają dużo prasy, w której mogą znaleźć informacje na temat uzależnienia znanych osób. Zapewnij osobę, która ma rozpocząć przyjmowanie morfiny, że u ludzi w jej wieku niezwykle rzadko występuje uzależnienie.
Pamiętaj, że jeżeli leki przestają działać, o ich zmianie bądź zwiększeniu dawki decyduje lekarz. Dzięki odpowiedniemu leczeniu przewlekłego bólu podopieczny może lepiej funkcjonować, a jego komfort życia się poprawia. Jesteś doświadczonym opiekunem osób starszych? Sprawdź najnowsze oferty pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech.