W społeczeństwie często panuje mylne przekonanie, iż z wiekiem nie można już robić pewnych rzeczy “zarezerwowanych” dla młodszych. Tymczasem jest to bardzo mylne podejście, gdyż właśnie mając już kilka lat “na karku”, zyskujemy najlepszy czas na realizację marzeń! Jak w takim razie zadbać o satysfakcję z własnego życia, tak by, niezależnie od ilości wiosen za nami, był to czas pełen radości oraz pogody ducha?

1. REALIZUJ MARZENIA.
To bzdura, że czegoś nie wypada robić. Ucz się tańczyć, maluj, nurkuj. Rób to, na co wcześniej zabrakło Ci czasu lub energii. Nic tak nie cieszy jak realizowanie czegoś o czym od dawna się marzyło. Na pewnym etapie życia już dobrze wiesz, że nie musisz się zbytnio martwić tym, co inni powiedzą, bo jesteś mądrzejszy o doświadczenia i wyrobione przez lata przekonania, dlatego tym bardziej nie zastanawiaj się i nie odwlekaj w czasie tego o czym marzysz od dawna – znajdź ofertę wycieczki, kursu lub aktywności i spełniaj swoje cele!

2.ZAAKCEPTUJ ZMIANY W ORGANIZMIE.
Przygotują cię one na lepszą i ciekawszą część życia, kiedy nikomu nie musisz już niczego udowadniać. Znasz siebie wystarczająco dobrze, by nie przejmować się głosami zazdrośników i wszelkich krytyków. Akceptacja siebie jest niezwykle ważna, a oczywistym jest, że z czasem nadchodzą zmiany, których nie zatrzymamy. Stąd właśnie zamiast z nimi walczyć, czy jeszcze gorzej – wstydzić się ich, zaakceptuj je i traktuj jako zupełnie coś normalnego, integralną część Twojej osobowości. Takim sposobem będziesz potrafić czerpać z życia to co najprzyjemniejsze, bez niepotrzebnych smutków.

3.NIE ZWALNIAJ TEMPA ŻYCIA.
Bądź aktywna fizycznie, dbaj o dietę, wysypiaj się. Naukowcy udowodnili, że taki styl życia odmładza co najmniej o 10 lat. Odpowiednia dieta i sport naprawdę potrafią zdziałać cuda! Co ważne, wybierz odpowiednią aktywność dla siebie – ona ma Tobie pomagać a nie szkodzić! Polecane są spacery, nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie – takie aktywności poprawią Twoje krążenie, dotlenią, a przy tym dodadzą masę energii i korzystnie wpłyną na wygląd skóry!

4.ROZWIJAJ SIĘ.
Ucz się od wnuków, młodszych członków rodziny. Poproś, aby zapoznali Cię z nowym programem komputerowym. Zapisz się na kurs doszkalający, ucz się nowych technologii z internetu, czytaj książki i uczęszczaj na szkolenia! Nie ma lepszego sposobu na to, by zatrzymać poczucie starzenia się niż nauka nowych rzeczy! Świat się rozwija i na pewno nie będzie na nas czekał, dlatego jeśli nie chcesz zostać w tyle, to musisz także szukać nowej wiedzy.

5. DBAJ O SWÓJ WYGLĄD.
Zaszalej na zakupach, kup nowe ubranie. Dbaj o urodę. Wybierz się do fryzjera, manikiurzystki, kup dobre kosmetyki. Teoretycznie to nie szata zdobi człowieka, ale jeśli już piszemy o zadowoleniu z życia, to wszyscy się zgodzimy, że jednak przyjemniej jest wyglądać świetnie w towarzystwie, niż ledwo przeciętnie. Liczne badania także udowadniają, że kiedy czujemy, iż wyglądamy dobrze na zewnątrz, to i znacznie łatwiej nam o pozytywne myślenie i chęć rozwoju.

6. MYŚL POZYTYWNIE. O tym zapominamy w każdym wieku, a przecież nie od dziś wiadomo, że pozytywnie myślący ludzie są szczęśliwsi, zdrowsi i mają więcej przyjaciół! Od dziś spróbuj ograniczać marudzenie, a zacznij szukać pozytywów w każdej sytuacji! To naprawdę działa!

Piotr Szewczyk