Haluksy są częstą i bardzo uciążliwą przypadłością osób starszych. Jak im pomóc? Jak domowymi sposobami odciążyć od bólu? Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawu śródstopno-paliczkowego, nazywane popularnie haluksami są częstym problemem, szczególnie wśród kobiet. Dyskomfort oraz pojawiający się ból sprawiają, że problematyczne staje się nie tylko dobranie odpowiedniego obuwia. Pojawiają się też problemy z chodzeniem. Zastanówmy się, zatem w jaki sposób możemy pomóc starszej osobie cierpiącej na haluksy?

Czym właściwie są haluksy i jakie są przyczyny ich powstawania?

Haluksy objawiają się odchyleniem dużego palca, co powoduje deformację przedniej stopy. Paluch koślawy – hallux vaglus (łac.) jest schorzeniem, w którym pierwsza kość śródstopia łącząca się z paluchem zaczyna wystawiać poza naturalny rys wewnętrznej strony stopy. Ta deformacja składa się z kości i tkanki miękkiej. W konsekwencji zniekształcenia z czasem pojawia się stan zapalny, który będzie powodował dolegliwości bólowe i obrzęk.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się haluksów zaliczamy:
● czynniki genetyczne (ok. 75% problemów tego typu ma tło dziedziczne),
● siedzący tryb życia,
● noszenie butów na obcasie lub z wyprofilowanym w formie trójkąta czubkiem,
● płaskostopie,
● dysfunkcje stawu (np. hipermobilność, reumatoidalne zapalenie stawów),
● spędzanie długich godzin na stojąco,
● praktykowanie tańca klasycznego lub baletu, co powoduje obciążenie i ucisk stóp.

Co możesz zrobić, aby złagodzić ból stóp spowodowany haluksami?
Pamiętaj jeżeli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do podologa bądź ortopedy, aby specjaliści dobrali odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli zauważysz obrzęk lub deformację stopy, zacznij niezwłocznie działać, aby zatrzymać postępującą deformację.

Zmień obuwie na bardziej wygodne
Jeżeli do tej pory osoba cierpiąca na dolegliwości wywołane haluksami nosiła buty zbyt wąskie w obszarze palców lub zbyt ciasne, przez co uciskały palce oraz śródstopie warto zmienić obuwie na bardziej wygodne.

Postaraj pozbyć się dodatkowych kilogramów
Nadwaga przyczynia się do wywierania dodatkowego nacisku na stopy, co może sprawiać, że dolegliwości związane z haluksami się nasilają. Jeżeli jest taka możliwość, postaraj się zgubić dodatkowe kilogramy, aby odciążyć zdeformowane stopy.

Stosuj leki dostępne bez recepty
Stosuj leki, które pomogą zmniejszyć stan zapalny i pomogą złagodzić obrzęk. Ulgę mogą również przynieść żelowe osłony na haluksy nasączone działającym kojąco olejkiem.

Stosuj ortezy lub specjalne plastry
Częstym sposobem leczenia haluksów są ortezy bądź gumowe kliny, które poprawiają ustawienie palucha. Innym rozwiązaniem jest stosowanie plastrów utrzymujących paluch
w odpowiedniej pozycji. Takie plastry nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach. Osoby cierpiące na zwyrodnienie palucha mogą również stosować specjalnie wyprofilowane wkładki do butów.

W ciężkich przypadkach, operacja
W zaawansowanych przypadkach zwyrodnienia, kiedy środki zachowawcze nie są skuteczne, może okazać się, że niezbędne będzie leczenie operacyjne. Zabiegi wykonywane są na kilka sposobów, jedne ingerują w kość, a inne polegają na operowaniu tkanek miękkich. W zależności od wybranego sposobu leczenia, niezbędny może być kilkudniowy pobyt w szpitalu, unieruchomienie stawu, a następnie rehabilitacja, po której możliwy będzie powrót do pełnej sprawności.

Interesują Cię problemy zdrowotne oraz sposoby leczenia dolegliwości, na które cierpią osoby starsze? Zapraszamy do odwiedzenia naszej akademii dla opiekunek, w której znajdziesz porady związane z chorobami oraz praktyczne wskazówki zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych opiekunek osób starszych.