Wakacje, kilkudniowy urlop, wyjazd do rodziny, a czasem także i do pracy – nierzadko, jest to związane z długimi wyjazdami za granicę. Zanim jednak dotrzemy do upragnionego miejsca, musimy wytrwać – najczęściej żmudną i dłużącą się – podróż. Tego typu wyjazdy są również wpisane w profesję Opiekunki Osób Starszych, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, dzięki którym wycieczka w autokarze (lub samochodzie) obędzie się bez zbędnej frustracji i uczucia znużenia!

1. Warto dobrze się przygotować!
Nie bez powodu piszemy o tym już na samym początku. Najczęstszą przyczyną nudy w czasie podróży jest brak pomysłu oraz możliwości na to, by spędzać ten okres ciekawiej. Co w takim razie warto zabrać? Przede wszystkim książkę oraz gazetę – może być codzienna, jak i ta branżowa, jeśli jesteś pasjonatką określonego zagadnienia. Przy czytaniu czas mija naprawdę szybko! Jeśli jednak czytanie jest dla Ciebie nużące, to warto postawić na filmy oraz łamigłówki. O ile te drugie są banalne w zabraniu, o tyle przygotowanie sobie filmów na podróż może być już trudniejsze. Jeśli masz dostęp do internetu to wszystko spokojnie znajdziesz w internecie (choćby Netflix). W innym przypadku warto pobrać film na komputer/ telefon. Nie zapominaj o słuchawkach – nikt więcej nie musi słyszeć, że coś oglądasz. Ta lista jest oczywiście znacznie większa, jeśli nie masz pomysłu na to co zabrać ze sobą, to wykorzystaj social media i zapytaj społeczność o radę!

2. W PODRÓŻY NAJWAŻNIEJSZE SĄ… POSTOJE!
Zbyt długie siedzenie w miejscu jest męczące! Może to szokujące ale nasze ciało nie jest przyzwyczajone do siedzenia, dlatego warto maksymalnie wykorzystywać czas podczas postoju, kiedy możemy – a wręcz powinniśmy – trochę pospacerować i porozciągać się. Absolutnie nie zostawaj w tym czasie w autokarze! Wychodząc na zewnątrz nie tylko masz czas, by pójść do toalety, ale także pozwalasz odetchnąć swojemu organizmowi oraz przede wszystkim – psychice. Rzecz jasna, podróżując autokarem nie będziesz się zbyt często zatrzymywać, dlatego szczególnie w tym przypadku musisz zadbać o to, by wyjść z pojazdu i nieco się “rozruszać”.

3. JEŚĆ, CZY NIE JEŚĆ?
Dwie kwestie – po pierwsze nie wszystko wypada jeść podczas podróży autokarem, po drugie – na zachodzie Europy spożywanie posiłków w busie jest niedozwolone. Jeśli już decydujemy się na jedzenie, to wybierajmy kanapki i lekkie przekąski. Jeśli chcemy zjeść coś ciepłego i większego to postawmy na posiłek w czasie postoju, poza autokarem. Unikajmy potraw, które mocno pachną, są ciężkostrawne, tłuste lub obfite w wodę (niektóre owoce). Nikomu nie będzie miło wąchać naszego jedzenia czy siedzieć obok miejsca, gdzie jest nakapane dużo wody lub tłuszczu. Musimy pamiętać o tym, by w podróży przede wszystkim nie przeszkadzać innym i szanować ich przestrzeń. Jeśli chodzi o napoje to nie ma zbytnich obostrzeń, unikajmy oczywiście alkoholu, bo za tego typu wybryki można dostać wysoki mandat!

4. ZAANGAŻUJMY OTOCZENIE
Świetnym sposobem na nudę jest również zaangażowanie osób jadących z nami. Poznaj swoich współpasażerów, opowiedz im o swoich zainteresowaniach i wysłuchaj tego, co mają do powiedzenia. Być może będą one podobne, a Ty nieoczekiwanie poznasz swoją przyszłą przyjaciółkę, albo dobrą koleżankę? Warto rozmawiać, ale warto również spędzać czas na wspólnych grach. Zabierz ze sobą karty, sudoku albo krzyżówki i zaangażuj do rozgrywki osoby siedzące obok. Z pewnością chętnie wezmą udział!

5. MOŻE DRZEMKA?
Podróż jest nużąca i czasem skłania nas do snu. Dobrze wie każdy próbujący zasnąć w autokarze, że nie ma nic bardziej irytującego niż przerwany sen przez nieodpowiednie ułożenie lub niewygodne miejsce. Koniecznie zabierz ze sobą poduszkę do snu, ewentualnie kocyk, a jeśli przeszkadza Ci światło, to także opaskę na oczy. Sen w podróży ma dwie ważne zalety – odpoczywasz, szczególnie jeśli wstałaś bardzo wcześnie, a po drugie czas mija znacznie szybciej!

Na sam koniec wspomnijmy o tym, że tak jak we wszystkim, tak i podczas podróży (także do pracy w charakterze Opiekunki Osób Starszych) – najważniejsze jest dobre nastawienie. Zawsze będzie nam niewygodnie, źle, a każdy będzie nam przeszkadzał, kiedy już na starcie rozpoczniemy wycieczkę będąc “nie w sosie”. Podczas podróży nie strońmy od ludzi, poznawajmy ich, żartujmy i mówmy o swoich zainteresowaniach. Na dobrej rozmowie czas płynie błyskawicznie, a Ty poznasz przy okazji osoby, które być może będą mogły zostać Twoimi przyjaciółmi, albo chociażby nieocenionym źródłem wiedzy, czy wsparcia, kiedy będziesz tego potrzebowała!

Piotr Szewczyk