Wspieranie Osoby Starszej w dbaniu o siebie to wymagające zadanie dla opiekuna. Ograniczone możliwości ruchowe osób w podeszłym wieku bywają powodem trudności związanych z przestrzeganiem higieny. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być stresujące, zarówno dla seniora, jak i osoby, która pomaga mu w tej czynności. Mycie przez inną osobę może wywoływać lęk, upokorzenie i zawstydzenie.

Jak zniwelować stres towarzyszący tej czynności?

Jeśli senior miał wcześniej swoje zwyczaje związane z myciem się, warto się do tego dostosować. Należy zapytać Osobę Starszą, czy woli brać prysznic czy kąpiel, myć się rano czy wieczorem itp. Wielu seniorów ma też swoje przyzwyczajenia dotyczące sposobu pielęgnacji ciała – ulubiony krem lub zapach. Dostosowanie się do wcześniejszych nawyków seniora i uszanowanie jego zwyczajów pozwoli zapewnić mu komfort.

O czym należy pamiętać?

Wspieranie seniora w myciu się, powinno przede wszystkim polegać na asekuracji. Nie wyręczaj osoby starszej, jeśli nie jest to konieczne. Pomagaj seniorowi we wszystkich tych zadaniach, które może wykonać sam.

Zanim rozpoczniesz czynności pielęgnacyjne, upewnij się, że drzwi do łazienki lub pokoju są zamknięte, a okna zasłonięte. Pamiętaj o tym, aby trzymać ręcznik tak, aby zasłaniał intymne części ciała osoby starszej – klatkę piersiową i krocze. Unoś go jedynie wtedy, gdy będzie to niezbędne. Należy również mieć przygotowane ręczniki oraz ubrania, których senior użyje po wyjściu z kąpieli. Można przygotować ciepły ręcznik lub szlafrok.

Wyraźnie uprzedzaj seniora przed każdą czynnością, którą zamierzasz wykonać, np. „teraz nałożę Ci szampon na włosy”. Ważne jest, aby być cierpliwym, wyrozumiałym i delikatnym. Nie należy również się spieszyć.

Zatroszcz się o właściwą temperaturę wody i pomieszczenia. Osoby Starsze wykazują większą wrażliwość na zimno i gorąco. Przygotowując kąpiel zapewnij seniora, że woda jest ciepła.

Kiedy senior niechętnie się myje lub nie chce wejść do wanny lub brodzika, może to oznaczać, że czuje lęk przed upadkiem. W takiej sytuacji warto wykorzystać matę antypoślizgową, odpowiednie poręcze mocowane do ścian, uchwyty lub specjalne siedzisko. Dzięki temu senior poczuje się pewniej.

Jeśli senior jest w złym stanie zdrowia, po udarze, lub cierpi na demencję, nigdy nie należy zostawiać go samego w wannie lub pod prysznicem.

Częstym problemem jest mycie włosów. W takiej sytuacji warto potraktować je jako oddzielne zadanie. Można je umyć np. w umywalce  – ważne, aby Osoba Starsza czuła się komfortowo. Należy zadbać o temperaturę wody i pamiętać, aby zasłonić oczy i uszy.

Opieka nad seniorem wymaga nie tylko wspierania go w codzienności, ale również wielu czynności pielęgnacyjnych. W opiece nad Osobą Starszą bardzo ważna jest jest empatia i cierpliwość.  Doświadczony opiekun stanowi duże wsparcie dla podopiecznego.