Częstym schorzeniem dotykającym osoby starsze jest depresja. To poważne i przewlekłe zaburzenie, które zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Depresja polega na przewlekłym smutku, apatii, przygnębieniu, żalu w odpowiedzi na różne wydarzenia życiowe.

Częstym objawem depresji jest brak energii życiowej. Osoba chora staje się apatyczna, zmęczona oraz mniej aktywna. Wykonywanie nawet podstawowych, codziennych zadań przychodzi takiej osobie z trudem. Chory porzuca swoje zainteresowania, pasje, a dotychczasowe zajęcia nie sprawiają mu radości. Częstym symptomem są również problemy ze snem, pojawienie się złego samopoczucia i zmęczenia w ciągu dnia oraz drażliwość. Osoba dotknięta depresją może odczuwać lęk i niepokój. Nierzadko zdarza się, że chory zaniedbuje swoją higienę, traci apetyt, ma problemy z koncentracją.

Przyczyny depresji u osób starszych

Depresja u osób starszych często pojawia się w odpowiedzi na wydarzenia związane ze stratą. Zdarzenia krytyczne, które mogą zapoczątkować chorobę to utrata bliskich osób, zdrowia, kondycji, statusu społecznego czy poczucia przydatności. Charakterystyczne dla okresu późnej dorosłości jest podejmowanie refleksji nad swoim życiem i jego bilansu. Świadomość o zbliżającej się śmierci może również przyczynić się do nadejścia choroby.

Depresja często jest konsekwencją chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy demencja. Skłonność do zachorowania na depresję bywa genetyczna.

Jak pomóc seniorowi w walce z depresją?

Przede wszystkim senior powinien udać się do psychiatry. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad  z chorym i ustali plan leczenia.

Opiekun może wesprzeć podopiecznego w procesie leczenia. Bardzo ważna dla osoby chorującej na depresję jest obecność bliskich osób, które mogą jej okazać zainteresowanie. Towarzyszenie osobie chorej oraz zaangażowanie ma duże znaczenie dla procesu leczenia. Dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu jest wyjście z seniorem na spacer lub do kina. Warto wybierać takie formy spędzania czasu, które pozwolą na aktywność fizyczną – uwolnienie endorfin ma pozytywny wpływ. Również wszelkie ćwiczenia, które stymulują intelekt, są wskazane.

Jeśli senior jest w stanie i chce wykonać jakieś codzienne czynności, należy mu na to pozwolić. Dzięki temu poczuje się potrzebny.

Odpowiednie żywienie osoby starszej jest również istotne. Należy ograniczać składniki takie jak cukier, sól czy niezdrowe tłuszcze. Osoba starsza powinna jeść zbilansowane posiłki, bogate w warzywa i owoce.

Jeśli senior jest poważnie chory i jest osobą leżącą, należy zapewnić mu szczególną troskę. To ważne, aby mimo ograniczeń ruchowych taka osoba poczuła się ważna. Warto zapytać seniora o opinię w jakiejś sprawie, rozmawiać z nim, opowiedzieć, jak minął nam dzień. Dobrym pomysłem jest wspólne czytanie książki, obejrzenie filmu lub gry.

Najważniejsze w walce z depresją jest odpowiednie leczenie oraz obecność życzliwej i wspierającej osoby. Zaufany i doświadczony opiekun jest nieocenionym wsparciem dla seniora walczącego z chorobą. Opiekun dotrzymuje towarzystwa osobie starszej, pomaga w wykonywaniu codziennych czynności oraz może wychwytać i rozpoznawać niepokojące objawy u swojego podopiecznego.