Demencja powoduje ogólny spadek zdolności poznawczych, przez co prowadzenie samodzielnego życia staje się bardzo utrudnione. Demencja osłabia pamięć, zdolności językowe, umiejętności komunikacyjne, dokonywanie ocen, rozumowanie. Dostosowanie się do tych zmian niejednokrotnie jest bardzo trudne.

Odwracalna postać choroby, charakteryzująca się ostrym początkiem, poddaje się leczeniu, natomiast nieodwracalna rozwija się wolniej i nie znaleziono na nią lekarstwa. Można jednak wpływać na objawy choroby.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, stymulację umysłową, unikanie stresu oraz dobry sen. Częstym problemem przy demencji są powracające stany depresyjne. Osoby chore czują się niezrozumiane, niekiedy mogą też reagować zdenerwowaniem.

Jak zadbać o relację z osobą chorą na demencję?

Empatia, cierpliwość oraz wyrozumiałość to najważniejsze zasady postępowania z osobą chorą na demencję. Warto podchodzić do osoby chorej z uważnością i spokojem.

Bardzo ważna dla chorych jest codzienna rutyna. Wprowadzenie regularności do codziennego planu dnia pomaga wyeliminować z otoczenia elementy rozpraszające oraz sytuacje stresowe.

Rozmawiać z osobą cierpiąca na demencję należy w sposób jasny i prosty. Trzeba uważać na ton i mowę ciała oraz wypowiadać się klarownie. Warto obserwować chorego i jego język ciała. W sytuacjach, kiedy nie wyraża swoich myśli w sposób jasny, może być to pomocne w zrozumieniu przekazu.

Duże znaczenie w przypadku tego schorzenia ma cierpliwość i wyrozumiałość bliskich osób. Słuchając tego, co ma do powiedzenia osoba chora, należy cierpliwie poczekać, aż wypowie się samodzielnie. Podpowiadanie czy pospieszanie może wywołać frustrację.

Otoczenie powinno być jak najbardziej przyjazne dla chorego. Zamiast klasycznego zegara, warto wybrać cyfrowy. Dobrym pomysłem jest też podpisanie zdjęć bliskich i przyjaciół i umieszczenie ich w zasięgu wzroku chorego. Takie usprawnienia w dużym stopniu ułatwiają osobom z demencją codzienne funkcjonowanie.

U osób cierpiących na demencję pamięć długoterminowa funkcjonuje bardzo dobrze, dlatego dobrą praktyką jest wywoływanie miłych wspomnień, przypominanie ulubionych piosenek i książek. To dobry sposób na relaks oraz obniżenie stresu.

Warto zachęcać chorych do gier – pozwalają na stymulowanie mózgu i miłe spędzenie czasu. Zabawy intelektualne oraz różnorodne gry pozwalają ulepszyć funkcje poznawcze, m.in. organizowanie, planowanie czy podejmowanie decyzji.

W opiece nad osobą chorą na demencję najważniejsza jest empatia i cierpliwość. Uważny i doświadczony opiekun sprawia, że proces leczenia przebiega łagodniej, a sam chory ma zapewniony komfort i bezpieczeństwo.