Osteoporoza to przypadłość, która często dotyka Osoby Starsze. Nie dziwi więc fakt, że jest jednym ze schorzeń najczęściej spotykanych pośród Podopiecznych Opiekunek Osób Starszych. Cichy złodziej kości – jak często nazywana jest osteoporoza – dotyka także większość osób po 50-tce więc jest to problem powszechny, przed którym jednak można się bronić, a kluczowa dla stanu zdrowia jest profilaktyka. Musimy pamiętać. że ów przypadłość jest o tyle niebezpieczna dla zdrowia osoby chorej, iż wszelkie złamania mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia następstwa – choćby w postaci zatorowości płucnej, zakażeń, czy zaniku mięśni. Z tego też powodu, do jednych z najważniejszych zadań Opiekunek zajmujących się Seniorami chorującymi na Osteoporozę, należy przeciwdziałanie złamaniom, a tym samym unikanie groźnych powikłań.

POSTAW NA WAPŃ!
Każdy z nas słyszał zapewne, że pijąc mleko zyska silne kości. Jest to jak najbardziej prawda, a wynika przede wszystkim z faktu, że nabiał to bogactwo wapnia! Dieta uboga w wapń powoduje zmniejszenie się masy kostnej, a co za tym idzie – przyczynia się do wzrostu ryzyka wystąpienia osteoporozy! U osób chorujących na osteoporozę zaobserwowano znaczącą poprawę stanu kości oraz poprawy samopoczucia po suplementacji wapniem oraz witaminami D3 oraz K2. Warto także dodać, że choć wapń głównie wiązany jest z układem szkieletowym, to jednak niesie szereg korzyści także dla naszego układu krwionośnego, odporności oraz prawidłowej regeneracji organizmu. Wykazuje także działanie przeciwalergiczne! Co jeśli nie możemy spożywać nabiału? Wapń znajdziemy w wodzie mineralnej, warzywach kapustnych, rybach (sardynkach) oraz roślinach strączkowych.

ZBILANSOWANA DIETA
Choć wapń jest najważniejszym składnikiem w walce o zdrowe i silne kości (z tego powodu poświęciliśmy mu osobny punkt), to jednak jego działanie można znacznie poprawić! Kluczowe działanie w tej materii ma zdrowa i zbilansowana dieta, która będzie bogata we wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni poziom witamin D3 oraz K2. Witaminę D3 pozyskujemy głównie z promieni słonecznych (wystarczy 15 min.), ponadto znajdziemy ją w żółtkach jaj, rybach oraz tranie. W ostatnim czasie bardzo popularna stała się suplementacja witaminą D3, do której także zachęcamy – nie ma jednak co ukrywać, że najlepszym sposobem na jej skuteczne dostarczenie do organizmu, będzie pobyt na świeżym powietrzu w trakcie słonecznego dnia. Podczas stosowania witaminy D3 nie można także zapomnieć o witaminie K2, która jest swego rodzaju przewodnikiem dla wapnia, naprowadzając go w te rejony organizmu, które w danym momencie potrzebują go najbardziej. Witamina K2 jest obecna w warzywach liściastych oraz potrawach fermentowanych – np. kiszonej kapuście.
Do pozostałych składników, które działają korzystnie w walce z osteoporozą należy witamina C i A oraz kolagen. Ta trójka dba o prawidłowe “naoliwienie” przestrzeni międzykostnej, wspiera stawy oraz dba o prawidłową elastyczność kości. Opiekując się Osobą Starszą warto więc przemycać w codziennej diecie produkty takie jak marchewki, buraki, kurze jaja, sery kozie, dobrym pomysłem jest także gotowanie bulionu/ rosołu z kury.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA WZMACNIA NIE TYLKO MIĘŚNIE!
Właśnie tak, dlatego aktywność fizyczna jest tak bardzo ważna. Z jednej strony – słaba kondycja mięśni powoduje, że znacznie większe obciążenie ponosi układ szkieletowy. Z drugiej strony – aktywność fizyczna nie tylko rozwija mięśnie, ale także prawidłową postawę ciała, utrzymuje kości w odpowiedniej pozycji, a przy tym poprawia krążenie, dzięki czemu więcej składników odżywczych dociera do układu szkieletowego. Co jednak jest najważniejsze, a czego zwykle nie uczymy się w szkole – kości, tak jak mięśnie, w wyniku wysiłku fizycznego ulegają uszkodzeniu, by następnie w trakcie odpoczynku zregenerować się, nadbudować i przygotować na trudniejsze wyzwania. Efekt ten zachodzi przez całe nasze życie, co wyjaśnia między innymi fakt, że osoby aktywne fizycznie rzadko chorują na osteoporozę, a jeśli już, to są to przypadki znacznie lżejsze. U osoby chorej nie wyleczymy w taki sposób wspominanego schorzenia, ale poprawimy przyswajalność składników odżywczych. W zupełności wystarczą regularne spacery, wchodzenie po schodach czy choćby rozciąganie.

CZEGO UNIKAĆ?
Przede wszystkim zbyt dużej ilości fosforu, sodu, używek oraz leniuchowania. Fosfor upośledza wchłanianie wapnia, a sód sprzyja jego wydalaniu z organizmu oraz demineralizacji kości. Duże ilości fosforu znajdziemy w czerwonym mięsie, ale także twarogu! Jeśli chodzi o sód to zalecenie może być tylko jedno – mniej solić. Warto także ograniczyć używki – szczególnie alkohol oraz papierosy, które szkodzą także kondycji układu szkieletowego. Przydatne okaże się także unikanie kawy oraz mocnej herbaty, których związki upośledzają wchłanianie wapnia.

KONTROLUJ
Osteoporoza – jak już wspomnieliśmy – nazywana jest cichym złodziejem kości. Prawda jest jednak taka, że większość chorób układu szkieletowego wykrywamy za późno – zazwyczaj wtedy, gdy dojdzie do złamania lub stłuczenia. Warto więc – raz na 2-3 lata, a po 50-tce nawet co rok – poddawać się badaniu gęstości kości, czyli tzw. Densytometrii. Szybka diagnoza pozwala zapobiec lub znacznie spowolnić rozwój potencjalnej choroby. Jako Opiekunka Osób Starszych musisz także bacznie pilnować swojego Podopiecznego, szczególnie uważać na sytuacje, które mogą prowadzić do upadku i w konsekwencji – złamania.