Pierwsze dni w nowym otoczeniu nie należą do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli dotyczy to pracy. Nowe miejsce, nowi ludzi, inne oczekiwania – to wszystko może wprowadzić w zakłopotanie…ale nie musi! Jest kilka istotnych czynników, od doświadczenia, po predyspozycje indywidualne. My jednak skupimy się na uniwersalnych sposobach, dzięki którym znacznie szybciej zaaklimatyzujemy się w nowym środowisku pracy – szczególnie biorąc pod uwagę profesję Opiekunki Osób Starszych oraz wyzwań, z którymi będzie musiała się zmierzyć!

1. ZABIERZ ZE SOBĄ CZĄSTKĘ DOMU!

Pakując się do wyjazdu na nowe zlecenie, warto przeznaczyć nieco miejsca w walizce na coś, co będzie przypominało nam o naszym domu. Może to być poduszka, na której śpimy, ulubiony kubek, zdjęcia rodziny. Nasze prywatne rzeczy sprawią, że poczujemy się (choć odrobinę) jak u siebie, a przy tym łatwiej dostosujemy się do nowego miejsca! Wyjazd do pracy w opiece nad osobą starszą w Niemczech wymaga odpowiedniego przygotowania i z pewnością każdy, komu przyszło szykować się do takiej podróży, dobrze wie, że nie jest to łatwe zadanie, a miejsce w walizce stosunkowo szybko się kurczy. Mimo wszystko warto zarezerwować zawczasu przestrzeń na rzeczy, które będą nam przypominały o rodzinnych stronach.

2. MYŚL STRATEGICZNIE!

Dobry strateg planuje przebieg bitwy w oparciu o wiedzę na temat przeciwnika! Choć my na żadną bitwę się nie wybieramy, a szykujemy się natomiast do pracy w charakterze Opiekunki Osób Starszych, to jednak dokładne poznanie miejsca pracy pomoże nam już od początku poczuć się pewniej! Najlepszym sposobem będzie dokładne zebranie informacji od koordynatora oraz naszego poprzednika, który będzie mógł nam pokazać dom, przekazać potrzebne informacje oraz wprowadzić do pracy! W Adiutor zawsze dbamy o to, by nowa Opiekunka Osób Starszych miała kontakt ze swoją poprzedniczką!

3. ZADBAJ O PIERWSZE WRAŻENIE!

Przede wszystkim postaraj się poznać Podopiecznego i jego rodzinę. Już przy pierwszym spotkaniu zadbaj o uśmiech oraz postaraj się zamienić kilka zdań. Warto również zapytać o to, czego wymaga od Ciebie rodzina Osoby Starszej! Takie podejście z pewnością sprawi, że Twoje zaangażowanie zostanie docenione, a Tobie będzie łatwiej zorientować się w nowych obowiązkach!

4. POZNAJ OKOLICĘ!

Nic tak nie pomaga poczuć się, jak u siebie w domu, jak znajomość okolicznego obszaru! Niezależnie od tego, czy to miasto, czy wieś – wybierz się na spacer i zorientuj w tym, gdzie znajdziesz najbliższy sklep, przystanek autobusowy, aptekę itd..

5. KONTAKT Z RODZINĄ!

Choć jesteś daleko od domu to nic nie stoi na przeszkodzi, by utrzymywać kontakt z najbliższymi! To najważniejszy punkt listy i dzięki niemu będziesz czuć się lepiej w nowym miejscu! Najwięcej możliwości oferuje internet (dlatego zawsze pytaj o jego dostępność na miejscu zlecenia) od połączeń wideo za pośrednictwem Skype, po możliwości jakie oferuje Facebook, WhatsApp oraz inne dostępne komunikatory!

Piotr Szewczyk