Rozmowa rekrutacyjna stanowi pierwszy etap podczas ubiegania się o miejsce pracy. Niejednokrotnie jest ona wręcz kluczowa ku temu, by zwycięsko wyjść z batalii o określone stanowisko. Choć w profesji Opiekunki Osób Starszych dość powszechnie przyjął się pogląd, iż to firma stara się pozyskać pracownika więc ten nie musi się za bardzo o cokolwiek starać. Prawda jest jednak inna, a dostęp do najlepszych ofert pracy w opiece będą miały wyłącznie kandydatki, które poprawnie zaprezentują się podczas rozmowy rekrutacyjnej (nierzadko telefonicznej. Przedstawiciele firm zwykle nie przekazują rozmówczyniom, iż na jedną ofertę pracy jest kilku chętnych i to właśnie, to jak wypadniemy przed i podczas rozmowy, będzie naszą szansą na wyprzedzenie konkurencji, albo wprost przeciwnie… Zawsze należy mieć na uwadze to, iż jeśli staramy się dostać na potencjalnie korzystną propozycję pracy jako Opiekunka Osób Starszych, to z pewnością jest też kilka osób, które także będą próbowały “sprzątnąć nam sprzed nosa” ofertę.

Co w takim razie robić, by zwiększyć swoje szanse na korzystny rezultat rozmowy rekrutacyjnej?

1. ODRÓB PRACĘ DOMOWĄ
Przed wysłaniem zgłoszenia dowiedz się jak najwięcej o firmie, z którą masz zamiar współpracować. Dowiedz się w jaki sposób zatrudnia, na co mogą liczyć jej pracownicy, jakie ma opinie i jakie warunki zapewnia. Dzięki temu będziesz wiedziała o co jeszcze zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej, a także mile zaskoczysz rekrutera wykazując się wiedzą o usługach i charakterze jaki firma prezentuje.
Wiele firm prowadzi własne strony internetowe. To tam znajdziesz najwięcej informacji. Polecamy zajrzeć także na strony z opiniami:

https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21925714

Warto wspomnieć w trakcie rozmowy o pracę o tym, co zauważyliśmy na stronie firmy. Rekruter z pewnością doceni to, że poświęciliśmy nieco więcej czasu na to, by poznać miejsce, do którego aplikujemy.

2. ZADBAJ O SWÓJ WIZERUNEK
Gdybyś była pracodawcą, to czy byś zatrudniła osobę wyglądającą ponuro, niechlujnie, a na facebook zauważyłabyś wyłącznie zdjęcia z imprez? Zapewne nie i zupełnie podobnie jest z osobą rekrutującą do pracy. Nawet jeśli pracujesz jako Opiekunka Osób Starszych i nie widzisz żadnego związku pomiędzy tym, co zamieszczasz na swojej tablicy, a tym co będziesz wykonywać, to uwierz, że dla pracodawcy ma to spore znaczenie. Powszechnym problemem jest fakt, iż wiele osób pracujących w opiece upija się na zleceniu. Z tego powodu, by zmniejszyć ryzyko zatrudnienia alkoholiczki, rekruterzy przeglądają strony facebookowe kandydatów, a wszelkie “dziwne” zdjęcia, wpisy będą działały na niekorzyść Opiekunki.
Zadbaj o ładne zdjęcie w CV – tj. z uśmiechem, schludnym ubiorem, na jednolitym tle. Również Twoje social media są ważne – nie ma co ukrywać, pracodawca zagląda na nie i sprawdza kandydata, bo bądź, co bądź – nasza tablica wiele o nas mówi (przede wszystkim usuwaj zdjęcia z alkoholem, papierosami czy z imprez).

3. PRZEMYŚL SWOJE OCZEKIWANIA
Nie ma nic bardziej irytującego niż niezdecydowany kandydat do pracy. Jeśli zgłaszasz się na zleceniu to powinnaś wiedzieć czego oczekujesz od pracy. Niezdecydowanie bardzo źle mówi o nas samych więc lepiej poświeć nieco więcej czasu – przed rozmową kwalifikacyjną – na dokładne przeanalizowanie swoich wymagań.

4. KWALIFIKACJE
Podobnie jak w punkcie 3, zbierz wszystkie swoje certyfikaty, referencje oraz dokładnie przemyśl swoje mocne oraz słabe strony. Każdy pracodawca bardzo docenia pracowników posiadających udokumentowane doświadczenie oraz umiejętności. Warto przy tym, abyś sprawnie potrafiła o nich opowiedzieć – to pokaże, że jesteś ich pewna i znasz się na swojej pracy!
Jako Opiekunka Osób Starszych musisz być przygotowana także na test języka niemieckiego, dlatego warto wcześniej sobie nieco odświeżyć podstawowe zwroty oraz słownictwo.
5. ZADBAJ O POZYTYWNE NASTAWIENIE!
Pozytywną energię czuć podczas rozmowy, a nic tak nie przyciąga do nas ludzi jak uśmiech, pewność siebie, optymizm i zadowolenie z życia. Tyczy się to również rozmów o pracę, dlatego w jej trakcie zadbaj o to, by być w pełni energii! Jak to osiągnąć? Zadbaj o wypoczynek, przygotowanie do rozmowy, zjedz odpowiedni posiłek, pilnuj odpowiedniego nawodnienia oraz postaraj się, na kilka godzin przed rozmową, o drobny wysiłek fizyczny!