Problemy z poruszaniem się to częsta przypadłość osób starszych. Z biegiem lat sprawność ruchowa staje się ograniczona, pojawiają się problemy z koordynacją ruchową i równowagą. Obniża się również gęstość kości oraz wydolność mięśni szkieletowych, a funkcjonowanie stawów ulega zaburzeniu. Często seniorów dotykają również choroby, które ograniczają ich aktywność ruchową. U osób starszych, które przez dłuższy czas były zmuszone do pozostawania w łóżku, może pojawić się lek przed wstawaniem, samodzielnym poruszaniem się, strach przed upadkiem i bólem. Opiekując się osobą niepełnosprawną, należy znać techniki jej transferu i brać pod uwagę własne możliwości fizyczne.

Korzystanie z wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki jest pomocą dla osób , które są w stanie samodzielnie siedzieć. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego, opiekun może pomagać w jego przemieszczaniu się w mniejszym lub większym stopniu. Ważne, aby pozostawiać osobie starszej pole do samodzielności i nie wyręczać jej. Poruszanie się o własnych siłach, samodzielne wstawanie i podnoszenie się, niesie wiele korzyści – zwiększa pewność siebie seniora oraz aktywizuje mięśnie. W pewnym stopniu pozwala to również zapobiegać odleżynom. Ponadto pozwala zapobiegać przeciążeniu opiekuna.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wysiłek fizyczny jest niewskazany, na przykład po operacji. Wówczas czynności, takie jak podnoszenie podopiecznego do pozycji pionowej, należy wykonywać powoli – pozwala to zapobiec omdleniom.

Transfer podopiecznego niesamodzielnego ruchowo powinien polegać na opuszczeniu nóg na podłoże, zablokowaniu kół wózka, a następnie uniesieniu chorego trzymanego pod pachami. Inna możliwość to skorzystanie ze specjalnie przeznaczonych do tego obrotowych podnóżków lub podnośników. To droższe, ale wygodniejsze rozwiązania dla opiekunów, którzy codziennie wielokrotnie przenoszą swoich podopiecznych.

Korzystanie  z łazienki

Należy pamiętać, aby zapewnić osobie starszej maksimum intymności podczas korzystania z toalety i kąpieli. Łazienka powinna być wyposażona w uchwyty i poręcze, dzięki czemu podopieczny może podtrzymać się podczas transferu. Takie udogodnienia pozwalają również odciążyć opiekuna. Korzystanie z łazienki może ułatwić również demontowalne krzesełko kąpielowe, wózek sanitarny lub brodzik umożliwiający bezpośredni podjazd wózka inwalidzkiego. Jeśli nie ma dostępu do takich pomocy, należy samodzielnie asekurować podopiecznego.

O czym należy pamiętać podczas transferu osób starszych?

Nie należy podnosić podopiecznego na prostych nogach z wygiętym kręgosłupem. Duże znaczenie dla zachowania dobrej kondycji swojego kręgosłupa ma również zmniejszanie odległości pomiędzy osobą podnoszoną a opiekunem. Nie powinniśmy stosować manewru, w którym senior chwyta opiekuna za szyje podczas przenoszenia – grozi to urazem kręgosłupa szyjnego.

Transfer osoby starszej powinien być wykonywany w taki sposób, aby zminimalizować stres. Należy informować podopiecznego o tym, co za chwilę będziemy wykonywać. Mówienie do osób starszych podczas czynności pielęgnacyjnych pozwala zmniejszyć ich lęk.

Opieka nad seniorem wymaga nie tylko wspierania go w codzienności, ale również wielu czynności pielęgnacyjnych. Osoby starsze mające problem z przemieszczaniem się potrzebują pomocy uważnego i doświadczonego Opiekuna. Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą w charakterze Opiekuna Osób Starszych, zapoznaj się z ofertami pracy, które znajdziesz na naszej stronie internetowej.