Zwyrodnienie stawu biodrowego jest dolegliwością, z którą zmaga się wiele Osób Starszych. Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej zwiększa się wraz z wiekiem. Temu schorzeniu towarzyszy silny ból, najczęściej pojawiający się po wzmożonej aktywności fizycznej. Choroba często rozwija się przez kilka lat, nie dając żadnych objawów.

Charakterystyczne objawy

Pierwsze symptomy zwyrodnienia stawu biodrowego mogą być dyskretne i mylące. Na początku często pojawia się osłabienie nogi, ból kolana lub problemy z chodzeniem. Dolegliwości bólowe biodra mogą ujawnić się dużo później i pojawiają się po wysiłku, a ustępują po wypoczynku. Z biegiem czasu objawy się nasilają, pojawiają się bóle w trakcie spoczynku i w nocy.

Metody leczenia

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego obejmuje działania profilaktyczne, leczenie zachowawcze lub leczenie operacyjne. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby, osoby dorosłe powinny dbać o racjonalny tryb życia, utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz podejmowanie działań przeciwko pojawieniu się osteoporozy. Leczenie zachowawcze obejmuje przyjmowanie leków, rehabilitacje oraz fizykoterapię. Ból w przypadku tego schorzenia bywa wyjątkowo silny. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne. Duże znaczenie dla procesu terapii ma rehabilitacja, m.in. kinezyterapia czy masaże. Leczenie operacyjne opiera się na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Po operacji należy dbać o to, aby nie przeciążyć stawu. Istotne jest wdrożenie regularnych ćwiczeń, spacerów i pływania.

Jak zminimalizować dolegliwości domowymi sposobami?

Warto wspierać leczenie metodami naturalnymi, które obejmują przede wszystkim zabiegi fizykoterapeutyczne. W zaciszu własnego domu można wykonać wiele zabiegów, które korzystnie wpływają na przeciwdziałanie pojawienia się zwyrodnienia stawu biodrowego. W sytuacji silnego bólu można wspomóc się wykonaniem hydromasażu pod prysznicem lub w wannie. Strumień wody kierowany na bolące miejsce powinien być mocny, a temperatura wody zmieniana z ciepłej na zimną.

Ćwiczenia ruchowe są również bardzo pomocne. Dolegliwości związane z tym schorzeniem mogą ustąpić po systematycznych ćwiczeniach na basenie. Przebywanie w wodzie pozwala odciążyć ciało, wzmocnić mięśnie i w efekcie przynieść ulgę. Pożądaną aktywnością ruchową w tym przypadku jest również jazda na rowerze. Należy pamiętać, aby wszelkie ćwiczenia dostosować do możliwości osoby starszej.

Dieta powinna być bogata w wapń, kolagen, kwasy omega-3, witaminę D oraz zioła takie jak lawenda, rozmaryn czy goździki.

Obecnie pacjenci mają dostęp do rozmaitych metod leczenia tej choroby. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz ćwiczenia rehabilitacyjne mogą znacznie poprawić stan zdrowia osób chorych. Należy wspierać podopiecznego poprzez zachęcanie go do podejmowania aktywności fizycznej. Otoczenie chorego odpowiednią opieką pozwala zmniejszyć nasilenie objawów.