Choroby, które dotykają człowieka w podeszłym wieku, często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Ważną rolę w procesie rekonwalescencji odgrywa opiekun, który pomaga przejść podopiecznemu przez ten proces jak najmniej boleśnie. Odpowiednia opieka w tym przypadku jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zwiększyć komfort chorego oraz przyspieszyć powrót do zdrowia.

Operacja osoby starszej to proces, który zaburza równowagę organizmu seniora. Zabiegi, które są najczęściej wykonywane u osób w podeszłym wieku to operacje woreczka żółciowego, zabiegi ortopedyczne wymiany stawu biodrowego lub operacje kardiologiczne, na przykład wymiany zastawek, wszczepienia rozrusznika serca czy by-passów.

Opieka nad osobą starszą po operacji wymaga przestrzegania zaleceń lekarskich wydanych dla pacjenta. Dobrą praktyką jest konsultacja opiekuna z personelem medycznym, który wykonywał daną operację.
Powrót ze szpitala wiąże się z wieloma zmianami w życiu podopiecznego. Często konieczna jest modyfikacja stylu życia czy przyzwyczajeń. Senior, który wcześniej był samodzielny, mobilny, może stać się osoba leżącą i wymagać pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Wraz z unieruchomieniem wzrasta ryzyko powstania odleżyn. Aby przeciwdziałać ich pojawieniu się, należy stosować środki zapobiegawcze już w pierwszych godzinach po operacji, takie jak zmiany pozycji ciała pacjenta oraz masaż narażonych miejsc. Ważnym elementem wyposażenia w tym przypadku jest materac przeciwodleżynowy, który pomaga w dużym stopniu zniwelować ryzyko pojawienia się odleżyn.

Żywienie pooperacyjne to kolejna trudność, z która stykają się opiekuni w swojej pracy. Najczęściej stosowana jest w takiej sytuacji dieta płynna lub lekkostrawna, szczególnie jeśli zabieg dotyczył układu pokarmowego. W niektórych przypadkach pojawia się konieczność podawania pokarmów przez sondę – jej zadaniem jest wprowadzenie zmiksowanych posiłków wprost do żołądka.
U osób, które odżywiają się tradycyjnie, należy zadbać o odpowiedni poziom dostarczanego do organizmu białka.

Okres powrotu do zdrowia u osób starszych często ulega wydłużeniu. Spowodowane jest to mniejszymi możliwościami regeneracyjnymi oraz przystosowawczymi niż u osób młodych.
Procesy gojenia przebiegają wolno, a utracona sprawność ruchowa pojawia się dopiero po dłuższym czasie.

Długotrwałe pozostanie w łóżku niekorzystnie wpływa na okres rekonwalescencji. Dlatego ruch jest bardzo ważny u seniorów, którzy przebyli operację. Nawet niewielki wysiłek fizyczny aktywizuje układ krążenia, zapobiega zakrzepicy, usprawnia gospodarkę metaboliczną oraz pozytywnie wpływa na psychikę seniora. Istotne jest, aby podjęcie jakiejkolwiek formy aktywności skonsultować wcześniej ze specjalistami.
Należy również pamiętać o odbywaniu wizyt kontrolnych u lekarza. Stosowanie się do zaleceń medycznych jest niezmiernie ważne.

Pozytywne nastawienie chorego ma ogromny wpływ na proces leczenia oraz powrót do zdrowia. Dlatego doświadczony, empatyczny opiekun odgrywa ważną rolę w takiej sytuacji. Odpowiednia opieka korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne seniorów oraz przyspiesza proces rekonwalescencji.