Morze Wattowe znajduje się w Niemczech, w landzie Dolna Saksonia lub Szlezwiku-Holsztynie. Ten niezwykły ekosystem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2009 r. Pomimo używanego terminu „morze”, stanowi w rzeczywistości płaski obszar wodno-błotny. Określenie „watt”, nawiązuje do niderlandzkiego „wad”, czyli błoto.

Akwen zajmuje pas wybrzeża Morza Północnego: na zachodzie – od Wyspy Texel w Holandii, poprzez Zatokę Niemiecką – do Wyspy Fanø w Danii. Jego długość to 450 km, a szerokość od 10 do 30 km.

W Morzu Wattowym nie można pływać, w zamian za to atrakcją są spacery po dnie morskim, które styka się z horyzontem. Obszar odsłonięty po odpływach ma w niektórych miejscach nawet kilka kilometrów szerokości, jest nazywany „osuchami”. Wędrówki po nich dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń, dają dreszczyk emocji. Świadomość, że to grunt, gdzie niedawno była woda lub będzie za jakiś czas, podnosi adrenalinę.

Przyjęte jest chodzenie boso, dlatego cały czas trzeba uważać w utrzymaniu równowagi na błotnistym i śliskim gruncie, ale miejscami wzniesienia piasku i błota przyjemnie masują nogi.