Kontynuujemy naszą serię podróży po Niemczech. Tym razem wędrujemy do miejsca magicznego, w którym czas się zatrzymał i pozwala nam poczuć to, jak niegdyś wyglądało życie ówczesnych mieszkańców Europy. Gotowi na podróż w czasie? To zaczynamy!

Mowa o mieście Rothenburg ob der Tauber! Położone w malowniczej scenerii bawarskich krajobrazów miasteczko, przyciąga swym unikalnym, średniowiecznym klimatem. Wąskie uliczki, mury obronne w całości okalające miasto, kościoły, zabytkowe zabudowania, a to wszystko na trasie słynnego romantycznego szlaku! Nie dziwi więc fakt, że miasto słynie z festiwali historycznych, turniejów rycerskich, jarmarków świątecznych, a także jest częstym wyborem reżyserów – kręcono tutaj m.in. sławną serię Harry’ego Pottera!

Miasto jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Niemczech! Zimą przyciąga swoją piękną, średniowieczną scenerią, a przy tym oferuje szereg aktywności związanych ze sportami zimowymi. Latem natomiast, urzeka krajobrazami oraz zapachem miejscowych drzew i kwiatów. Mieszkańcy Rothenburga także zdają się świetnie rozumieć i czuć klimat miasta – na zabytkowych ulicach rzadko spotkamy samochody, elewacje budynków wciąż pozwalają odczuć nam klimat budownictwa sprzed wieków, a w wąskich uliczkach “osady” odnajdziemy liczne atrakcje w postaci rzemieślniczych warsztatów oraz – stylizowanych na czasy średniowiecza i renesansu – restauracji.

Koniecznie trzeba również wspomnieć o legendzie miasta Rothenburg od der Tauber.
Na głównym placu miasta znajduje się budynek z zegarem, z którym związana jest legenda. Upamiętnia on wydarzenia w 1631, gdy pod murami oblegali miasto żołnierze hrabiego Tilly. Legenda głosi, że na dźwięk mechanicznego skowronka hrabia Tilly miał powiedzieć, iż jeśli ktokolwiek w ciągu trwania tego dźwięku wypije jeden galon wina w jednym ciągu, miasto zostanie ocalone. Burmistrz Nusch przyjął wyzwanie, dzięki czemu miasto nie zostało zrównane z ziemią. Mieszkańcy miasta obchodzą „Święto Ratowania Miasta” każdego roku na Zielone Świątki, podczas których odbywają się liczne festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne. – przyp. wikipedia.pl