Bezpieczeństwo w pracy Opiekunek Osób Starszych

Jak szukać sprawdzonych firm oraz ofert pracy? Na co szczególnie zwrócić uwagę i czego nie robić? Odpowiedź w poniższym artykule.
W dobie internetu oraz powszechnej dostępności do informacji, znalezienie oferty najkorzystniejszej pod względem wynagrodzenia, jest niezwykle łatwo, dlatego rozglądając się za pracą idealną musimy pamiętać o dwóch dodatkowych kwestiach. Po pierwsze, szukając pracy w internecie lub za pośrednictwem firm, nie możemy kierować się wyłącznie wynagrodzeniem, ponieważ jest jeszcze szereg innych – znacznie ważniejszych przesłanek mówiących o tym, która oferta będzie dla nas lepsza. Po drugie, internet to wspaniałe miejsce, ale ilość informacji w nim zawartych powoduje, że nierzadko ciężko zweryfikować prawdę, dlatego tak ważne jest to, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rozmowy z osobą prezentującą ogłoszenie, dokładnie zapoznać się z daną firmą, opiniami o niej oraz danymi zawartymi na stronie internetowej, czy w ogłoszeniu. Choć na etapie wyboru oferty możemy o tym nie myśleć, to zdecydowanie kryterium najważniejszym przy wyborze danej firmy i danego zlecenia, jest to czy będziemy bezpieczni na miejscu.
Co powinno zwrócić naszą uwagę? – przede wszystkim, brak strony internetowej, brak dokładnych danych i informacji o firmie. Jeśli widzisz sam numer telefonu, to z pewnością prezentujący ogłoszenie ma coś do ukrycia;
– brak adresu siedziby, adresu e-mail, numeru nip i krs podanego na stronie internetowej;
– brak lub niewielka ilość informacji o danej firmie lub przedstawicielu;
– przedpłata za znalezienie pracy i inne opłaty za pośrednictwo. Umowa podpisywana na miejscu zlecenia;
– wynagrodzenia znacznie wyższe niż wśród innych popularnych firm w branży;
– warunki niezwykle atrakcyjne, czyli to czego sobie życzysz, będzie zapewnione;
– niesprawdzanie kwalifikacji pracownika, nacisk na podanie danych osobowych;
– propozycja zawarcia umowy „na czarno”.
To tylko kilka najistotniejszych punktów. Przede wszystkim musimy uważać na oferty wyglądające niezwykle atrakcyjnie, bo te stanowią świetny wabik, mający za zadanie ściągnąć jak najwięcej ludzi, którzy podadzą swoje wrażliwe dane osobowe. Każdemu zależy na jak najwyższym wynagrodzeniu, ale musimy liczyć się z tym, że w internecie jest również wiele osób, które bardzo chętnie wykorzystają podane przez nas dane dla własnych celów, a odpowiednio zaplanowane kłamstwo w postaci korzystnej oferty może stanowić świetne narzędzie dla potencjalnego oszusta. Ponadto wciąż niestety nieobce są przypadki handlu ludźmi. Tylko w zeszłym roku nieco ponad 10 tys. Polaków wyjechało za granicę do pracy – właśnie na jedną z niezwykle atrakcyjnych ofert pracy – by następnie stać się ofiarą handlu ludźmi, ok. 80% z nich to kobiety.

To na co jeszcze warto zwrócić uwagę.W ostatnim czasie na grupach Opiekunek Osób Starszych często daje się zauważyć ogłoszenia „na zastępstwo”, wystawiane przez same „pozorne” Opiekunki. Prawda jest taka, że większość z nich jest bardzo wątpliwa, a nierzadko jest to właśnie jedna z prób wyłudzenia danych lub wysłania Opiekunki do mało bezpiecznego miejsca pracy. Tylko, gdy już się tam znajdziemy to okaże się, że wcale nie będzie tak łatwo o to, by wydostać się ze zlecenia, bo podpisaliśmy skrajnie niekorzystną umowę, Opiekunka która polecała miejsce nie istnieje, a zastane warunki są dalekie od tego co obiecano. Takich historii słyszeliśmy już wiele, dlatego szczególnie uczulamy na tego typu ogłoszenia.

Co w takim razie może zrobić Opiekunka Osób Starszych?
Przede wszystkim wybierać sprawdzone i rzetelne firmy, o których w bardzo łatwy sposób możemy znaleźć wszystkie niezbędne informacje w internecie. Takie firmy mają własne strony internetowe, często przejrzyste i prowadzone od kilku lat, liczne i stale aktualizowane oferty pracy, własne konta regularnie prowadzone w serwisach społecznościowych, pozytywne opinie, pracowników, którzy poświadczą o rzetelności firmy, czy wreszcie upublicznione wszelkie dane potwierdzające istnienie firmy. Tego typu marki są skupione również wokół organizacji takich jak SAO i SAZ, co również powinno być podane na stronach owych stowarzyszeń, jak i firm.

Jeśli Twoje bezpieczeństwo jest czymś, na czym szczególnie Tobie zależy to warto również zwrócić uwagę na ofertę firmy Adiutor, gdzie każda Opiekunka Osób Starszych, wyjeżdżająca do pracy w Niemczech zostaje objęta dodatkowym ubezpieczeniem, które pozwala na bezpłatne koszty leczenia, chroni przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, zawiera ubezpieczenie OC, jak i pomoc w nagłych wypadkach. Ponadto Adiutor zapewnia bezpłatny przejazd, wyżywienie oraz zakwaterowanie. Opiekunka Seniora wyjeżdżająca do pracy w Niemczech nie musi się niczym przejmować, może być pewna, że jedzie na sprawdzone przez firmę zlecenie, a wszelkie formalności zostaną wypełnione przez pracowników Adiutor. Co się tyczy umowy, jest ona zawsze przejrzysta, czytelna i nie zawiera żadnych niezrozumiałych dopisków, pracownicy również wyjaśniają każdy niezrozumiały dla Opiekunki punkt, samo wynagrodzenie natomiast jest wypłacane bez zbędnych opóźnień, a składki ZUS odprowadzane zgodnie z prawem.

W tym miejscu warto również wspomnieć o sytuacji, która obecnie ma miejsce, czyli pandemii wirusa SARS-CoV-2. Pomijając już wszelkie kwestie dbania o higienę, sprawdźmy także jak firma, z którą planujemy wyjechać, radzi sobie w zderzeniu z ów okolicznościami. W pierwszej kolejności zerknijmy na ich stronę i portale, gdzie profesjonalnie podchodząca do kwestii bezpieczeństwa, firma powinna informować o wszystkich zaleceniach instytucji prowadzących walkę z zachorowaniami, wdrażać i informować o wszelkich środkach zapobiegawczych, które podjęła na rzecz zmniejszania ryzyka zakażania swoich pracowników (w tym oczywiście Opiekunek Osób Starszych), a także jakie dodatkowe procedury uruchomiła w kontekście pomocy i wsparcia osób wyjeżdżających do lub wracających z pracy, np. infolinia. Drugą kwestią jest sprawdzenie opinii pracowników danej firmy, warto zawsze zapytać na jednej z grup, czy aby ta firma komunikuje się ze swoimi Opiekunami, czy jakoś dodatkowo pomaga na miejscu zlecenia np. zapewnia maseczki, środki dezynfekujące itd. W świetle obecnej sytuacji niezwykle kluczowym jest to, by jeśli jednak zdecydujemy się na pracę w Niemczech, to nawiązać współpracę z osobami, dla których najważniejsze będzie nasze bezpieczeństwo. W Adiutor bardzo istotne jest dla nas zdrowie pracujących z nami Opiekunek Osób Starszych, dlatego podjęliśmy szereg działań, dzięki którym nasi pracownicy mogą czuć się bezpiecznie, a wszystkie niezbędne informacje, wskazówki wobec tego jak obecnie postępować oraz rzetelne wiadomości, można znaleźć na naszych portalach. Stale otwarta jest także nasza infolinia pod numerem: 518-272-731

Planując pracę jako Opiekunka Osób Starszych warto przede wszystkim szukać oferty, która będzie zapewniała nam bezpieczeństwo. Wynagrodzenie, bonusy finansowe, czy miejsce pracy to kwestia drugorzędna. Pamiętajmy o tym, by unikać ofert pozornie atrakcyjnych, gdzie trudno znaleźć opinie o danej firmie czy miejscu zlecenia. Właśnie, dlatego w Adiutor stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo wyjeżdżających z nami Opiekunek Osób Starszych, do dobrze wiemy, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i komfort pracujących z nami osób.

Piotr Szewczyk