Opłaty zaczęły Cię przerastać. Zastanawiasz się, co warto zapłacić, a co przenieść na kolejny miesiąc? Być może już od dłuższego czasu zalegasz ze spłatą zobowiązań i obawiasz się zajęcia komorniczego? W jaki sposób wyjść z długów i odzyskać spokój ducha? Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych porad.

Zaakceptuj swoją sytuację — zacznij działanie

Udawanie, że problem nie istnieje (chowanie monitów, blokowanie numerów z firm windykacyjnych) – może przynieść jedynie chwilową ulgę. Jeżeli uważasz, że sytuacja Cię przerasta, poproś bliską, zaufaną osobę o pomoc. Spojrzenie  na Twoją sytuację finansową kogoś postronnego, może Ci pomóc w realnej ocenie zadłużenia. Być może wystarczą drobne zmiany, aby na bieżąco uporać się z zaległościami.

Stwórz plan działania — zmierz się z sytuacją

Podsumuj swoje wydatki i porównaj je ze swoimi zarobkami. Jeżeli wydajesz więcej, niż zarabiasz, niezbędne będzie znalezienie dodatkowych środków finansowych. Nadaj opłatom priorytety — media czy kredyt hipoteczny będą ważniejsze do szybkiej zapłaty. Być może inne zobowiązania są mniej istotne i mogą trochę poczekać. Dobrze jest również policzyć jakie koszty mają Twoje pożyczki. Być może szybsza całkowita spłata jednej z nich, w przyszłości pozwoli Ci zaoszczędzić sporą kwotę. To pierwszy krok, do sukcesu, ale sprawdź co jeszcze zrobić, aby wyjść z długów.

Przestań unikać kontaktu z wierzycielami

Jeżeli do tej pory robiłeś wszystko, aby unikać kontaktu z wierzycielami. To nadszedł czas, aby odezwać się do nich w celu zawarcia ugody oraz zaplanowania realnego planu spłaty. Im szybciej się zmobilizujesz, tym lepiej. Unikniesz naliczania kolejnych odsetek oraz dodatkowych kosztów.

Naucz się planować swój miesięczny budżet

Zbieraj wszystkie paragony i sumuj wydatki. Dzięki czemu będziesz mógł zobaczyć, na jakie produkty miesięcznie wydajesz za dużo. Być może znajdziesz produkty, na których możesz zaoszczędzić. Kontroluj również rachunki oraz staraj się uiszczać opłaty w terminie, nagromadzony z kilku miesięcy rachunek, może Cię przerosnąć, a i tak nie unikniesz jego opłacenia.

Co zrobić gdy mam już komornika?

Przede wszystkim zapoznaj się ze swoimi prawami. Dokonywane przez komornika potrącenie z emerytury lub renty nie może przekraczać:

  • 60% emerytury lub renty przy potrąceniach na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych
  • 25% emerytury lub renty przy potrąceniach należności innych niż świadczenia alimentacyjne

Aktualnie, komornik ma prawo zająć wynagrodzenie z umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło):

  • na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych — do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
  • na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne — do wysokości połowy wynagrodzenia.

Jeżeli to możliwe skorzystaj z pomocy prawnika, aby spłacać tylko to, co konieczne. Być może w Twoim miejscu zamieszkania, kancelarie prawnicze świadczą darmowe konsultacje prawne.

Co zrobić, jeżeli pomimo wdrożenia planu wyjścia z długów, nadal nie masz wystarczających środków na spłatę wszystkich zobowiązań?

Dobrym wyjściem jest podjęcie pracy dodatkowej. Świetną alternatywą jest praca za granicą. Szczególnie taka, którą można podjąć na kilka tygodni, dzięki czemu nie będzie konieczne rezygnowanie ze stałego źródła utrzymania, a wystarczy wnioskować o bezpłatny urlop lub podjąć pracę w sezonie wakacyjnym. Być może warto rozważyć oferty pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Agencje opieki opłacają transport, zapewniają wyżywienie oraz zakwaterowanie, dzięki czemu zarobki są bardzo atrakcyjne i można podjąć zatrudnienie bez posiadania jakichkolwiek środków finansowych.

Jeżeli posiadasz zajęcie komornicze, warto otwarcie o tym porozmawiać z przyszłym pracodawcą. Agencje opieki są świadome, że wiele osób szuka pracy za granicą, aby spłacić swoje zobowiązania. Firma Adiutor dodatkowo wspiera swoich zleceniobiorców w negocjacjach i korespondencji z organem egzekucyjnym. Szczegółowe informacje – jaka kwota prawdopodobnie zostanie zajęta, można uzyskać w dziale kadr. Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących pracy jako opiekun osób starszych? Zapoznaj się z aktualnymi ogłoszeniami na naszej stronie lub skontaktuj się bezpośrednio z naszymi rekruterkami. Zarabiając w euro znajdziesz odpowiedź na pytanie jak wyjść z długów.