Przed wyjazdem do  pracy, do Niemiec, jako opiekunka osoby starszej, każda kandydatka chciałby wiedzieć jak najwięcej na temat potencjalnego miejsca pracy. Dokładana znajomość różnych faktów, jeszcze przed wyjazdem pozwala lepiej się przygotować, nastawić. Daje też poczucie bezpieczeństwa,
co ułatwia radzenie sobie z pojawiającym się stresem.

Jakie informacje są niezbędne i jak je uzyskać?

  • Termin wyjazdu i okres opieki.

Jest to istotne z punktu widzenia naszych planów. Wyjazd nie może kolidować z prywatnymi terminami. Warto dokładnie określić swoją dyspozycyjność, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeżeli mamy w planie dłuższy wyjazd na zlecenie, warto zapytać czy pobyt przedstawiony na 6-8 tygodni można przedłużyć. Na pewno łatwiej wyjechać na dłuży okres, na zlecenie określone jako „nowe”.

  • Przybliżony adres podopiecznego.

Jedną z pierwszych informacji, o które nas interesują jest adres podopiecznego. Przed podpisaniem umowy nie można otrzymać dokładnego adresu, ale można poznać – miejscowość, ewentualnie ulicę. Ma to znaczenie dla ogólnej orientacji, poszczególne landy niemieckie nieco różnią się od siebie – kulturą, językiem. Jeżeli wyjeżdżamy kolejny raz w to samo miejsce, czujemy się pewniej. Innym razem szukamy oferty w nieznanym miejscu, żeby doświadczyć czegoś nowego.   

  • Kim jest nasz podopieczny i na co choruje.

Te informacje są kluczowe w doborze oferty adekwatnej do predyspozycji. Istotny jest wiek osoby podopiecznej, zdiagnozowane schorzenia, informacje o sposobie poruszania, dostępnych w domu sprzętach wspomagających opiekę – np. łóżko medyczne czy przenośna toaleta. Warto znać też stan psychiczny seniora – czy wykazuje objawy demencji, w jakim stopniu. Czy można się z nim bez problemu porozumiewać, czy komunikacji jest utrudniona bądź niemożliwa. Nie bez znaczenia będzie też informacja te temat jego zajęcia zawodowego czy cech charakteru.

  • Zakres obowiązków i plan dnia.

Jeszcze przed przyjęciem oferty, warto wiedzieć czego dokładnie się od nas oczekuje. Standardowym zakresem jest codzienna, niemedyczna pomoc podopiecznemu oraz prace domowe – sprzątanie, gotowanie, zakupy. Przy zleceniach na wymianę można pozyskać od zmienniczki plan dnia, co znacznie ułatwi zaadoptowanie się w nowym miejscu pracy.

  • Z kim mieszka podopieczny.

To pytanie zadawane jest jako jedno z pierwszych.  Mieszkać może ze współmałżonkiem – tu istotne jest czy współmałżonek jest także osobą do opieki, czy korzysta tylko z gospodarstwa domowego i trzeba wziąć pod uwagę nieco więcej obowiązków. A może wspiera opiekunki w opiece nad swoją drugą połową? Czasami w tym samym domu – lub jego części mieszkają też dzieci lub wnuki, które prowadzą osobne gospodarstwo domowe. Regułą jest, że dzięki temu pełnią zastępstwo za opiekunkę, w jej wolnym dniu.

  • Warunki mieszkaniowe.
    Warto się z nimi zapoznać i dopytać o szczegóły. Osobny pokój czy pokój z łazienką dla opiekunki i dostęp do Internetu to już standard w ofertach, które są legalne i sprawdzone. Zdarzaj się osobne „mieszania” do dyspozycji opiekunki, aby mogła poczuć się bardziej komfortowo. Na pewno warto wiedzieć czy jest to dom czy mieszkanie, czy są udogodnienia do wyjścia na spacer z podopiecznym, w jakiej odległości znajdują się sklepy, przystanek autobusowy, czy są zwierzęta domowe, rower lub samochód do dyspozycji. 

Ilość informacji, których potrzebujemy przed wyjazdem jest naprawdę duża. Nie wszystko można opisać, w ofercie, o szczegóły trzeba pytać wyznaczonego opiekuna kontraktu. Dlatego warto korzystać z ofert firm, które mają pisemne ankiety od klientów, zbierają informacje od zmienniczek. Przekazuję wszystkie informacje szczegółowo i klarownie. Bywa, że coś nas zaskoczy, na to też trzeba się nastawić. Stan zdrowia oby starszej czasami zmienia się z dnia na dzień i na to nie mamy wpływu. Część dostępnych ofert pracy dla opiekunek w Niemczech prezentujemy tutaj pozostałe można poznać telefonicznie.