Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. W Niemczech, gdy tylko pierwszy śnieg delikatnie przykrywa dachy niemieckich domów, a w powietrzu zaczyna unosić się zapach cynamonu i pieczonych migdałów, wszyscy wiedzą, że nadszedł ten wyjątkowy czas w roku – otwierają się jarmarki Bożonarodzeniowe, zwane Weihnachtsmärkte. Które “Weihnachtsmärkte” są najpiękniejsze i przyciągają co roku najwięcej turystów z całego świata?

Historia i Tradycja

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech mają długą historię, sięgającą średniowiecza, kiedy to zimowe targi pozwalały mieszkańcom zaopatrzyć się w niezbędne produkty przed nadchodzącymi zimowymi miesiącami. Dzisiaj, choć nie pełnią już roli targów zaopatrzeniowych, zachowują jednak swoje historyczne znaczenie jako miejsca spotkań, celebrowania i podtrzymywania tradycji.

Atmosfera

Przechadzając się między kolorowymi straganami, można poczuć wyjątkową atmosferę, która sprawia, że niemieckie jarmarki Bożonarodzeniowe są znane na całym świecie. Rozświetlone lampki, tradycyjne ozdoby i melodie granych kolęd tworzą niepowtarzalną aurę, w której nowoczesność splata się z tradycją.

Kulinarne smakołyki

Jarmarki są również szczególnie odwiedzane przez miłośników tradycyjnej niemieckiej kuchni. Tradycyjne przysmaki takie jak Lebkuchen (pierniki), Marzipanbrot (marcepan w kształcie chleba), czy Stollen (bożonarodzeniowy strucla) to tylko niektóre z łakoci, które można na nich znaleźć. Nie można również przejść obojętnie obok Bratwurstów – soczystych niemieckich kiełbas, serwowanych z bułką i musztardą.

Grzane Wino – Glühwein

Niemieckie jarmarki Bożonarodzeniowe słyną również z Glühwein, czyli grzanego wina, często serwowanego z dodatkiem różnego rodzaju przypraw, jak cynamon czy goździki. Ciepły napój nie tylko rozgrzewa w zimne wieczory, ale także dodaje energii do dalszego zwiedzania jarmarków.

Rzemiosło i Prezenty

Stoiska z ręcznie robionymi ozdobami świątecznymi, zabawkami z drewna, pięknymi szopkami, a także biżuterią i innymi rękodziełami sprawiają, że jarmarki są idealnym miejscem do poszukiwania wyjątkowych prezentów. Wyroby te, wykonane z wielką starannością.

Najbardziej Znane Jarmarki

Striezelmarkt w Dreźnie

Drezdeński Striezelmarkt to jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech – i z pewnością jeden z najpiękniejszych. Co roku aż do 24 grudnia Drezno  zamienia się w „świąteczne miasto”. Choinka ozdobiona setkami lampek stoi na Altmarkplatz, ceramika i ozdoby świąteczne są sprzedawane na straganach, a na każdym rogu czekają świąteczne smakołyki, takie jak tradycyjny „Striezel”.

Termin 2023:  29 listopada – 24 grudnia 2023 r.

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Rozbrzmiewają fanfary na trąbce, chór śpiewa kolędy, zapalają się światła, pojawia się Dzieciątko Jezus: Norymberga jest znana i uwielbiana dzięki temu bożonarodzeniowemu przedstawieniu. Kiedy Dzieciątko Jezus pojawi się na ratuszu w Norymberdze o godzinie 17:30 w piątek przed Adwentem i odczyta swój słynny prolog, oznacza to, że jarmark bożonarodzeniowy na rynku głównym zostanie otwarty i Norymberga ponownie stanie się „miastem z drewna i sukna”. Na ponad stu straganach udekorowanych na czerwono i biało można kupić złote aniołki i szopki, ozdoby świąteczne i zabawki. W powietrzu unosi się słodki zapach norymberskich pierników i grzanego wina.

Termin 2023:  1-24 grudnia 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy w Augsburgu

Od ponad 500 lat centrum Augsburga zmienia się w grudniowy świąteczny sen. Dzisiejszy jarmark bożonarodzeniowy był kiedyś „targiem piernikowym”, na którym piekarze pierników oferowali swoje słodycze. Dziś, na tle wspaniałego renesansowego ratusza, liczne stragany oferują świąteczne rękodzieło, różne przysmaki oraz gorący poncz lub grzane wino.

W każdy piątek, sobotę i niedzielę około godziny 18:00 na romantycznie oświetlonym rynku czeka na gości wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy: ratusz zamienia się w ogromny kalendarz adwentowy, a 23 aniołów bożonarodzeniowych prezentuje w oknach kościoła, tradycyjny „Augsburger Engelesspiel”.

Termin  2023:  27 listopada – 24 grudnia 2023 r

Jarmark bożonarodzeniowy w Kolonii

Katedra w Kolonii majestatycznie góruje nad najpiękniejszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w nadreńskiej metropolii – Kolonii. Znany na całym świecie punkt orientacyjny miasta stanowi wyjątkowe tło dla morza świateł, które rozciąga się od ogromnej choinki po małe stoiska bożonarodzeniowe na Roncalliplatz. Oprócz ręcznie robionych drewnianych zabawek i ozdób świątecznych w ofercie znajdują się także pyszne przekąski „Dom-Spekulatius”.

Termin 2023 jarmark bożonarodzeniowy w katedrze w Kolonii: 23 listopada – 23 grudnia 2023 (nieczynne 26 listopada 2023)

Magia Świąt w Hamburgu

Podczas gdy goście w spokoju delektują się świątecznymi przysmakami, takimi jak pierniki, kiełbaski czy grzane wino, inni muszą ciężko pracować: na przykład Święty Mikołaj w swoich oświetlonych saniach codziennie o 16:00, 18:00 i 20:00 przemierza jarmark bożonarodzeniowy.

Termin 2023: 27 listopada – 23 grudnia 2023 r

Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie

Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie to jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Römerberg ze swoimi zabytkowymi domami z muru pruskiego stanowi magiczne tło dla przedświątecznych zakupów z tradycyjnym rękodziełem z Rudaw, dekoracjami choinkowymi i słodkimi smakołykami, takimi jak Frankfurter Bethmännchen. Oprócz zapachu grzanego wina i pierników, we Frankfurcie unosi się także niepowtarzalny dźwięk Świąt Bożego Narodzenia: z balkonu kościoła św. Mikołaja rozbrzmiewają świąteczne fanfary.

Termin 2023: 27 listopada – 21 grudnia 2023 r

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lipsku

Jarmark bożonarodzeniowy na historycznej starówce Lipska jest jednym z najstarszych w Niemczech. W Nikolaihof zwiedzający mogą podziwiać największy w mieście wieniec adwentowy. Instalacja świetlna „Magiczny las”, której premiera odbyła się w Lipsku w 2019 r., będzie dostępna także w tym roku: przy Grimmaische Straße oświetlone zwierzęta przeniosą Cię w magiczny bożonarodzeniowy świat.

W tym roku Święty Mikołaj ponownie odwiedzi Lipsk: przybywa zabytkową lokomotywą parową na peron 6 na dworcu głównym w Lipsku i stamtąd jedzie powozem na jarmark bożonarodzeniowy.

Termin 2023:  28 listopada – 23 grudnia 2023 r

Jarmark Bożonarodzeniowy w Erfurcie

Średniowieczne centrum Erfurtu jest magiczną sceną dla jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Kiedy Mariendom i Severikirche, charakterystyczne miejsca Erfurtu, skąpane są w przyjemnie ciepłym świetle, w powietrzu rozbrzmiewają kolędy, a zapach ponczu i turyńskich świąt Bożego Narodzenia unosi się w powietrzu. Choinka bożonarodzeniowa o wysokości około 25 metrów przyciąga zdumiewające spojrzenia, a szopka bożonarodzeniowa z ręcznie rzeźbionymi, niemal naturalnej wielkości drewnianymi figurami, przywołuje zachwyt osób odwiedzających.

Termin 2023: 28 listopada – 22 grudnia 2023 r

Jarmark bożonarodzeniowy w Heidelbergu

Romantyczny, świąteczny klimat rozprzestrzenia się w czasie Adwentu na malowniczych uliczkach starego miasta w Heidelbergu. Podczas spaceru po historycznym mieście sklepy zachęcają do zakupu drobnych upominków i ozdób bożonarodzeniowych. Gorące kasztany i filiżanka ponczu lub grzanego wina rozgrzewają przyjezdnych. Na Karlsplatz znajduje się  lodowisko, które zaprasza do początku stycznia na łyżwy w fantastycznej zamkowej scenerii.

Termin 2023: 27 listopada – 22 grudnia 2023 r

Jarmarki bożonarodzeniowe w Monachium

Przed ratuszem na Marienplatz stoi ogromna choinka, na stoiskach można kupić ozdoby świąteczne i unosi się zapach grzanego wina. Kripperlmarkt na Alter Peter jest jednym z największych w Niemczech. W bezpośrednim sąsiedztwie Marienplatz nagie drzewa ozdobione są niezliczonymi światłami gwiazd.

Data 2023:  27 listopada – 24 grudnia 2023 r

Jeżeli pracujesz na terenie Niemiec w okresie Świąt Bożego Narodzenia, to warto odwiedzić w tym czasie magiczne „Weihnachtsmärkte. Takiej wspaniałej atmosfery nie znajdziesz nigdzie indziej. Zastanawiasz się nad podjęciem w tym okresie pracy w Niemczech? Sprawdź nasze aktualne ogłoszenia dla Opiekunek Osób Starszych.