Każdy z nas ma inną osobowość i umiejętności. Mianem predyspozycji zawodowych określa się naturalne talenty do wykonywania danego zawodu. Badania wykazują, że najkorzystniej jest wybrać zawód zgodny z naszymi dominującymi cechami charakteru.
Ważne jest, aby wybrać pracę najodpowiedniejszą dla siebie. Dzięki temu możemy pełnić swoje role jak najlepiej oraz w naturalny sposób osiągać świetne efekty. Daje to również możliwość samorealizacji oraz spełnienia zawodowego.

Istotne jest, aby praca, którą wykonujemy, sprawiała nam satysfakcję. Na poczucie zadowolenia w tym zakresie wpływa nie tylko pensja, ale też możliwość wykorzystania własnych umiejętności, kwalifikacji i naturalnych predyspozycji w codziennych obowiązkach. Naukowcy zgodnie twierdzą, że takie osoby są bardziej zmotywowane, osiągają lepsze wyniki, są szczęśliwe i potrafią zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

W zawodzie Opiekuna Osób Starszych ważne jest posiadanie odpowiednich cech osobowości. Nie każdy może go wykonywać. To praca, która wiąże się z wysiłkiem fizycznym, stresującymi sytuacjami, wyzwaniami oraz trudnościami w komunikacji z podopiecznym. Predyspozycje osobowościowe i posiadane umiejętności w dużej mierze ułatwiają realizowanie codziennych zadań, a także pozwalają wykonywać rolę Opiekuna jak najlepiej.

Jakie cechy powinien mieć Opiekun?

Empatia
To cecha, która ma duże znaczenie w roli Opiekuna Osób Starszych. Pozwala wczuć się w sytuację podopiecznego oraz lepiej rozumieć jego potrzeby i emocje. Wrażliwość na drugiego człowieka i troska jest bardzo ważna w pracy z seniorami.

Optymizm
Dzięki niemu można zbudować przyjazną relację z podopiecznym. Postawa pełna pogody ducha pozwala łagodzić napięcie w stresujących sytuacjach oraz pozytywnie wpływa na atmosferę we wspólnym domu. Nastrój opiekuna udziela się też podopiecznemu. Według lekarzy nastawienie chorego ma duże znaczenie w procesie leczenia. Dlatego optymizm i poczucie humoru to pożądana cecha w tym zawodzie.

Cierpliwość
Porozumiewanie się z podopiecznymi, ze względu na wiek lub choroby, może być utrudnione. Często pojawia się potrzeba kilkukrotnego powtarzania komunikatów, tłumaczenia pewnych kwestii. Dlatego tolerancja, zrozumienie dla ograniczeń seniora oraz spokój są bardzo ważne w zawodzie Opiekuna.

Zaradność
W codziennej pracy Opiekuna mogą zdarzyć się stresujące i kryzysowe sytuacje. Taka osoba powinna charakteryzować się samodzielnością. Umiejętność podejmowania decyzji, zdecydowanie i elastyczność jest niewątpliwym atutem.

Odpowiedzialność
Towarzyszenie podopiecznemu odbywa się najczęściej całodobowo. Seniorzy są zdani na Opiekuna, darzą go zaufaniem, opierają się na nim w wielu codziennych sprawach. Dlatego profesjonalizm oraz poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka jest bardzo ważne w tym zawodzie.

Nasz charakter ma wpływ na wykonywaną pracę. Ważne jest, aby wybrać dla siebie odpowiednią drogę rozwoju zawodowego – zgodnie ze swoimi predyspozycjami.
Praca Opiekuna Osób Starszych jest pełna wyzwań. Niektórzy twierdzą, że trzeba mieć do niej powołanie. Jednak wiele z cech przydatnych w zawodzie Opiekuna Osób Starszych można w sobie wykształcić. Warto nad sobą pracować, rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Dzięki temu można stać się lepszym Opiekunem oraz czerpać satysfakcję ze swojej pracy.