Praca opiekuna osób starszych często wiąże się z tematem śmierci podopiecznego. Szczególnie gdy opiekujemy się osobą z przewlekłymi schorzeniami bądź leżącą. Jakie są oznaki końca życia? W jaki sposób możemy pomóc osobie, którą się opiekujemy przejść ten trudny proces?
Uczucie zimna – dłonie, ramiona, stopy i nogi mogą stawać się coraz zimniejsze w dotyku. Kolor skóry może się zmienić, mogą pojawić się sinoczerwone przebarwienia (tzw. plamy opadowe lub plamy pośmiertne), których przyczyną są problemy z prawidłowym krążeniem krwi.
W jaki sposób możesz pomóc: Ogrzej podopiecznego przy pomocy wygodnych, miękkich koców.
Splątanie – podopieczny może utracić poczucie czasu, być zdezorientowany w stosunku do miejsca, w którym się znajduje oraz mieć problem z rozpoznaniem osób, które go otaczają.
W jaki sposób możesz pomóc: Jeśli występuje ta oznaka końca życia, zanim coś powiesz, przedstaw się. Mów normalnie, wyraźnie i zgodnie z prawdą. Wyjaśnij to, co w danym momencie robisz i dlaczego np.: „Czas wziąć lekarstwo”. Wyjaśnij powód, na przykład: „Żeby nie czuć bólu”.
Wydłużony czas snu – twój podopieczny może coraz więcej czasu spędzać na spaniu. Może przestać reagować na bodźce oraz mieć problemy z komunikowaniem się.
W jaki sposób możesz pomóc: Częstsze zasypianie jest czymś normalnym. Można w tym czasie siedzieć przy podopiecznym, spokojnie do niego mówić, czytać książki. Staraj się mówić normalnym głosem. Trzymaj go rękę. Załóżmy, że słyszy wszystko, co mówisz.
Nietrzymanie moczu – senior może stracić kontrolę nad funkcjami układu moczowego i wydalniczego.
W jaki sposób możesz pomóc: Utrzymuj podopiecznego w czystości.
Uczucie niepokoju – podopieczny może wykonywać powtarzające się ruchy, takie jak ciągnięcie za pościel lub ubranie. Jest to częściowo spowodowane słabszym dotlenieniem organizmu.
W jaki sposób możesz pomóc: Nie przeszkadzaj w wykonywaniu tych ruchów ani nie próbuj ich powstrzymywać. Mów cicho, naturalnie. Poczytaj podopiecznemu. Włącz uspokajającą muzykę.
Problem z oddychaniem – podczas oddychania mogą pojawić się bulgoczące dźwięki będące następstwem nagromadzenia płynów ustrojowych w gardle lub drogach oddechowych. Dźwięki te, są potocznie określane jako “mokre oddychanie” bądź “grzechotka śmierci”. Ten objaw nie jest związany z pojawieniem się bólu.
W jaki sposób możesz pomóc: Delikatnie obróć głowę podopiecznego na bok, aby odsączyć wydzielinę, następnie wytrzyj usta wilgotną ściereczką.
Mniejsza ilość wydalanego moczu – ilość wydalanego moczu może się zmniejszyć i może zmienić kolor na ciemniejszy, porównywalny do koloru herbaty.
Mniejszy apetyt i łaknienie – senior może mało jeść i pić albo nawet całkowicie stracić apetyt. W ten sposób organizm w naturalny sposób oszczędza energię.
W jaki sposób możesz pomóc: nie zmuszaj podopiecznego do jedzenia ani picia, jeśli nie ma na to ochoty. To tylko powoduje, że osoba ta czuje się bardziej niekomfortowo. Możesz podawać małe kawałki lodu lub drobne kawałki mrożonego soku.
Zmiany w oddychaniu. Senior może oddychać płytko z okresowymi bezdechami trwającymi od kilku sekund do minuty. Te objawy są często spotykane, są spowodowane słabszym krążeniem.
W jaki sposób możesz pomóc: Podnoszenie głowy lub obracanie jej na bok może przynieść ulgę. Trzymaj seniora za rękę. Mów do niego łagodnym głosem.
Gorączka. Bardzo częstym objawem jest pojawienie się wysokiej temperatury.
W jaki sposób możesz pomóc? Połóż na czole seniora chłodną, wilgotną szmatkę.
Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się opieką paliatywną.
Pamiętaj, że smutek i negatywne emocje w tych okolicznościach są całkowicie normalne. Dzięki zachowaniu spokoju będziesz w stanie pomóc podopiecznemu odejść w godny sposób. W spokoju, w towarzystwie bliskiej osoby. Pamiętaj, aby o pogarszającym się stanie podopiecznego powiadomić lekarza, rodzinę oraz swojego pracodawcę. Pożegnanie z bliskimi może być bardzo ważne dla Twojego podopiecznego. Być może niezbędna będzie pomoc pielęgniarki pracującej w opiece paliatywnej.
Praca w opiece nad osobami starszymi wiąże się różnymi wyzwaniami, trzeba być przygotowanym na temat śmierci i dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać jej oznaki. Dzięki wcześniejszemu oswojeniu się z tym trudnym tematem, w obliczu pogarszającego się stanu zdrowia podopiecznego zachowasz spokój i będziesz mógł przejść do niezbędnego działania. Interesujesz się tematami związanymi z opieką nad osobami starszymi w Niemczech? Więcej porad znajdziesz na naszym blogu.