Wyjazd do pracy w charakterze Opiekunki Osób Starszych niesie ze sobą wiele emocji. Strach przed rozpoczęciem pierwszego zlecenia towarzyszył każdemu, kto rozpoczynał pracę w tym zawodzie. Nowa praca, inne otoczenie, wyzwania – to zupełnie naturalne, że pojawiają się w nas obawy przed nieznanym. Dla wielu osób zmiany są trudne. Powodują dyskomfort, dlatego ludzie często w pierwszym odruchu reagują na nie negatywnie.

Jak nie bać się zmian?

Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia. Warto pamiętać o tym, że „odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, ale na umiejętności działania mimo niego”.

Najlepiej stosować metodę małych kroków. Można zminimalizować stres, działając i nie koncentrując się przesadnie na swoich wątpliwościach. Zastanówmy się nad pozytywnymi aspektami zmian, które mogą one wprowadzić do naszego życia.

Na zmianie można zyskać. Warto zrobić bilans zysków i strat. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w charakterze Opiekuna/ki Osób Starszych, ponieważ chce zmienić coś w swoim życiu. To praca, która zapewnia nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale przede wszystkim daje dużo satysfakcji. Warto postawić na pracę, w której czujemy pasję. Jeden moment odwagi dzieli nas od zmiany życia na lepsze. Dlatego warto otworzyć się na zmiany i cieszyć się nimi.

Dobrym sposobem na radzenie sobie z nowymi doświadczeniami jest też napisanie na kartce, co nas stresuje, co jest dla nas tak naprawdę wyzwaniem. Badania potwierdzają, że przelewanie na papier swoich myśli pozwala obniżyć poziom stresu.

Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć swoje emocje, zachowania, czym i dlaczego się stresujemy. Rozkładanie na czynniki pierwsze różnych życiowych wyzwań, które wydają się nam nie do osiągnięcia, podzielenie ich na małe kroki, pozwala dostrzec, że to, czego pragniemy, jest do zrealizowania.

Pomocne może okazać się też poznanie osób, które miały podobne przeżycia, poszukiwanie informacji i wiedzy. Warto czerpać z doświadczeń innych ludzi. Każdy kiedyś zaczynał!

Pamiętajmy o tym, że zmiany często wychodzą nam na dobre, a jedna mała zmiana może za sobą pociągnąć kolejne. Możesz dołączyć do grona naszych Opiekunek Osób Starszych. Jeśli chcesz wyjechać na zlecenie do Niemiec, ale obawiasz się, że nie znasz języka niemieckiego, zgłoś się do nas. Regularnie prowadzimy kursy nauki języka niemieckiego, które przygotowaliśmy specjalnie dla osób początkujących.

Zawsze możesz liczyć na wsparcie z naszej strony. Jeśli pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości, chętnie na nie odpowiemy.