Przedstawiamy Wam rozmowę z panią Anną Szwiec, Opiekunką Osób Starszych w firmie Adiutor.

Jak zaczęła się Pani współpraca z naszą firmą?

Mieszkam w Toruniu i często widywałam reklamy firmy Adiutor, kojarzyłam Was. Rozmawiałam z osobą, która wyjeżdżała z Waszą firmą i była bardzo zadowolona. Wcześniej pracowałam w galerii handlowej i z czasem zaczęłam rozglądać się za czymś innym. Rozmowa z Panią, która z Wami współpracuje, skłoniła mnie do podjęcia decyzji o zmianie pracy. Wypełniłam ankietę  i przyszłam do Waszego biura. To wygodne, że mam możliwość osobistego kontaktu z Wami.

Jak długo pracuje Pani jako opiekunka osób starszych?

Pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech rozpoczęłam we wrześniu zeszłego roku.

Jak wspomina Pani proces rekrutacji?

Kontakt z Wami był bardzo przyjemny i profesjonalny. Informacje, które od Was uzyskałam były wyczerpujące, a opis zlecenia adekwatny do zastanej sytuacji. Otrzymałam od Waszej firmy również materiały do nauki języka niemieckiego, z których korzystałam w domu. Wtedy zaczęłam przygodę z nauką języka niemieckiego.

Czy poleciłaby Pani pracę w naszej firmie innym osobom?

Tak, oczywiście, że tak. Przede wszystkim oferujecie korzystne warunki finansowe. Wynagrodzenie jest atrakcyjne i zawsze można liczyć na wsparcie z Waszej strony. Nie miałam żadnych problemów.

Proszę powiedzieć coś o sobie. Co lubi Pani robić w wolnym czasie?

Uwielbiam czytać, głównie literaturę skandynawską i książki historyczne. Mam typowo humanistyczny umysł, ukończyłam studia na kierunku historia. Dużo radości sprawia mi jazda rowerem, szczególnie, gdy jest ciepło. Wycieczki rowerowe mi służą, to prosta forma aktywności. Dzięki temu dobrze się czuję.

Jak przebiegło Pani ostatnie zlecenie?

Dobrze wspominam ten czas. Moja podopieczna, pani Maria, cierpiała na demencję. Pomimo trudności, jakie niesie ze sobą ta choroba, to był miły wyjazd. Mąż podopiecznej to bardzo sympatyczny, troskliwy i wyrozumiały człowiek. Opiekowałam się jedynie jego żoną, on sam nie potrzebował pomocy. Wspierał mnie w mojej codziennej pracy. Pomagałam seniorce, starałam się jej ułatwić funkcjonowanie w ciągu dnia, dbałam też o dom. Mąż organizował pani Marii zajęcia w ciągu dnia, codziennie przychodziła też służba pielęgniarska. Bliscy podopiecznej wspierali mnie w codziennych obowiązkach.

Czy podczas pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech wydarzyły się jakieś trudne sytuacje?

Nie zdarzyła mi się żadna taka sytuacja. Miałam regularny kontakt z rodziną podopiecznej, a jej córka dysponowała numerami telefonów do wszystkich lekarzy. Rodzina zawsze była dla mnie dostępna i chętnie pomagała. Kiedy przyjechałam na miejsce, wszystko się zgadzało ze wcześniejszym opisem zlecenia, które od Was otrzymałam. Nie miałam żadnych problemów.

Czy woli Pani pracę na jednym sprawdzonym zleceniu, czy może bardziej odpowiadają Pani wyjazdy w różne miejsca?

Cenię sobie sprawdzone zlecenia, chociaż z drugiej strony jestem ciekawa, jak może być w innych miejscach.

Czy podczas pracy w Niemczech miała Pani wystarczająco czasu wolnego?

Tak, nie miałam z tym żadnych problemów. Miałam czas dla siebie i na odpoczynek. Do mojej podopiecznej przychodziła opiekunka, która mieszkała w okolicy, aby mnie zastąpić – wtedy miałam dodatkowo czas wolny. W wolnych chwilach zwiedzałam najbliższą okolicę, jeździłam rowerem lub spacerowałam. Ten czas wykorzystywałam też na naukę języka niemieckiego.

Wspomniała Pani, że języka niemieckiego zaczęła się Pani uczyć od podstaw w momencie, kiedy otrzymała Pani od nas materiały do nauki języka niemieckiego. Wiem, że obecnie swobodnie komunikuje się Pani w tym języku.

Tak, to prawda. Kiedy przyszłam do Waszego biura, otrzymałam od Was materiały szkoleniowe i zaczęłam się uczyć w domu. Jednak muszę przyznać, że najszybciej zaczęłam uczyć się tego języka podczas pobytu w Niemczech. Znajomość języka niemieckiego jest ważna w tym zawodzie, to przydatna umiejętność.

Tak niewiele trzeba, żeby odmienić  swoje życie – zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą. Serdecznie zachęcamy każdą Panią, która zastanawia się: „czy praca w opiece jest dla mnie?” – do kontaktu z nami, podpowiemy co należy zrobić żeby zostać Opiekunką. Okres świąteczny jest najlepszym czasem do postawienia pierwszych kroków w tej branży – wówczas jest na rynku więcej ofert, również dla osób ze słabszą znajomością języka niemieckiego.