Przeglądając fora internetowa i portale społecznościowe zrzeszające opiekunki i opiekunów pracujących w Niemczech coraz częściej, wśród przebijającego się lamentu o wysokość wynagrodzenia, można dostrzec śmiałe twierdzenia, iż oferty pracy dla opiekunek są wyłącznie dla osób z pasją, powołanych do tego zajęcia. Z pewnością znajdzie się wielu takich, co stwierdzą, że to tylko praca i nie wymaga wybitnych predyspozycji, to w niniejszym artykule pragnę jasno potwierdzić, że praca w opiece nad osobami starszymi wymaga ogromu pasji i posiadania przymiotów niezbędnych dla tej profesji. Na samym początku zastanówmy się jaka cecha jest tą najważniejszą, bez której żadna opiekunka seniora nie będzie potrafiła wykonywać swoich obowiązków należycie. Osobiście uważam, że trudno o wybór tej jednej, dlatego na piedestale stawiam tak empatię, jak i ogólnie pojętą sympatię dla osób starszych. Nie ulega wątpliwości, że wrażliwość i umiejętność zrozumienia emocji podopiecznego to kluczowa zdolność, która otworzy przed nami zwykle skrytą, zamkniętą we własnym świecie osobę seniora. Nasz podopieczny wiedząc, że może liczyć na nasze zrozumienie w najtrudniejszych chwilach swojego życia z pewnością odnajdzie w nas przyjaciela, któremu będzie mógł zwierzyć się z każdego najdrobniejszego problemu. Szeroko pojęta sympatia do ludzi starszych to fundament pracy jako opiekunka seniora. Bez tego ani rusz w tej profesji. Strach przed starością i niechęć do osób znacznie od nas starszych to czynniki, które na pewno nam nie pomogą w sprawowaniu opieki nad seniorem.

Praca opiekunki w Niemczech na samej empatii i sympatii do osób starszych się nie kończy. Opiekunka w Niemczech musi być gotowa do tego, by przystosowywać się do wciąż zmieniających się warunków. Wyjazd za granicę i mieszkanie przez pewien czas w obcym domu wymaga zdolności do adaptacji, dlatego bardzo cenione są osoby, które są pewne swego i bezproblemowo odnajdują się w nowym środowisku. Osobom starszym trudniej przychodzi formułowanie wypowiedzi i wykonywanie czynności, ponadto zdarzyć się może, że senior będzie pilnie potrzebował naszej interwencji. To właśnie dlatego kolejnymi cechami wymaganymi u każdej opiekunki jest cierpliwość, a także odporność na stres. Jak wspomniane było w jednym z naszych poprzednich artykułów, arcyważna jest rozmowa z podopiecznym (odsyłam do jego treści – pt. „Jak i o czym rozmawiać z podopiecznym”), dlatego istotna w pracy opiekunki jest łatwość w nawiązywaniu kontaktu, a także znajomość języka obcego. Znajomość przynajmniej podstaw języka niemieckiego znacznie ułatwia komunikację i co za tym idzie pracę z seniorem. W ofercie Adiutor mamy nie tylko szkolenia z ekspertami szkolącymi z języka niemieckiego ale również starannie przygotowane kursy online – darmowe i dostępne dla każdego. Wszystko to, dlatego gdyż zależy nam na tym, by świadczyć usługi najwyższej jakości! Na sam koniec należy dodać także te niemniej istotne od pozostałych cech, a o których nadzwyczaj często nie myśli się jako przypisanych dla profesji opiekunki seniora. Szczególnie rzetelność jest tym co przemawia za wartością osoby sprawującej opiekę. Niezwykle istotna jest realizacja powierzonych zadań starannie i z zachowaniem należytej uwagi, a także niewykonywanie zadań które nie należą do obowiązków opiekunki. W tej materii bardzo istotne jest ustalenie zakresu obowiązków z firmą współpracującą i pilnującą interesów opiekunki w trakcie pracy oraz z rodziną i podopiecznym, a następnie trzymanie się zawartych postanowień. Rzetelność tyczy się także przekazywania prawdziwych informacji, również w trakcie rekrutacji. Opiekunką nie może zostać osoba nadużywająca alkoholu, która w procesie werbowania do pracy będzie skrzętnie chowała swoje złe nawyki, by następnie ze wzmożoną aktywnością dopuszczać się ich w obecności bezbronnego seniora. Dokładnie tak! Praca dla opiekunki osoby starszej nie jest dla opiekunki ze szkodliwymi nawykami – tak związanymi z alkoholem, jak i narkotykami bądź innymi niezdrowymi używkami. W Adiutor jako jedyni na rynku pracy opieki seniora w Niemczech podjęliśmy walkę z opiekunkami nadużywających alkoholu oraz zachowującymi się rażąco nieodpowiednie wobec podopiecznego. Dobrze, gdyby opiekunka nie paliła papierosów, jeśli jednak, to apelujemy o dbanie o higienę oraz dopuszczanie się czynności poza domem, nie w obecności seniora.

Rola opiekunki seniora jest niezwykle odpowiedzialnym zajęciem, które wymaga od nas cech charakteru i umiejętności godnych miana superbohatera. Mimo wszystko, wymienione tutaj predyspozycje znajdują potwierdzenie w późniejszej pracy i są niezbędne do wykonywania obowiązków na najwyższym poziomie. Te wszystkie warte uwagi zdolności, które zostały wymienione w artykule mają również swoje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach, jak i prognozach na kolejne lata. Społeczeństwa Europy starzeją się, dlatego coraz to przychylniej wzrok kieruje się na zawody opiekunek osób starszych, gdzie osoby mające bogate doświadczenie i wykazujące się licznymi referencjami, godną podziwu osobowością i kwalifikacjami będą szczególnie cenione przez pracodawców.

Piotr Szewczyk
Adiutor – www.pomocwdomu.pl