Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z wieloma przygotowaniami. Niewątpliwie jedną z najważniejszych spraw organizacyjnych jest spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy.
Praca opiekuna osób starszych wymaga wykonywania różnych aktywności, dlatego należy dokładnie przemyśleć zawartość walizki, którą zabieramy ze sobą. Każdy wyjazd niesie ze sobą zmiany, nowe przeżycia, wyzwania. Ułatwmy sobie ten czas, przygotowując starannie spakowany bagaż, w którym znajdzie się wszystko, czego będziemy w tym czasie potrzebować.
Od czego zacząć?
Walizka zawsze okazuje się za mała. Dobry plan to połowa sukcesu. Usiądźmy i spokojnie wynotujmy listę niezbędnych rzeczy. Uwzględnijmy długość wyjazdu, porę roku oraz indywidualne potrzeby. Przeanalizujmy, w jakich sytuacjach będziemy uczestniczyć i jakie zestawy ubrań nam się przydadzą. Zróbmy to już kilka dni wcześniej. Spiszmy na kartce listę rzeczy, które chcemy zabrać, a następnie je przygotujmy i rozłóżmy, na przykład na łóżku. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zapomnienia o czymś oraz zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu.
Co ze sobą zabrać?
Pakujemy odzież, obuwie, kosmetyki, dokumenty oraz rzeczy osobiste. Niezbędna jest również podręczna apteczka, a jeśli ktoś przyjmuje leki stale, powinien pamiętać o wzięciu zapasu na dłużej. Pakując ubrania i buty, przygotujmy 6-7 wygodnych, komfortowych zestawów (przynajmniej na tydzień). Dodatkowo możemy spakować 1-2 bardziej wyjątkowych, eleganckich zestawów. Mogą przydać się w wielu sytuacjach, takich jak święta, ważne uroczystości czy wyjście do restauracji. Warto wybrać te ubrania, w których czujemy się wygodnie.
Ponadto nie możemy zapomnieć o kosmetykach, których regularnie używamy. Możemy zabrać ze sobą niezbędne minimum, a resztę dokupić, kiedy znajdziemy się już na miejscu. Do walizki wkładamy również wszystkie ważne dokumenty – prawo jazdy, ubezpieczenie. W pozostałym wolnym miejscu umieśćmy wszystko to, co pozwoli nam na dostarczenie sobie odrobiny przyjemności i umilenie czasu – książki, krzyżówki, ulubione czasopisma, laptop czy tablet.
Efektywne pakowanie
Aby zaoszczędzić miejsca w naszym bagażu oraz uniknąć zagnieceń, warto składać ubrania w rulony. Dodatkowo, na dnie walizki układamy najcięższe rzeczy, a te najlżejsze i najdelikatniejsze na wierzchu. Dużym ułatwieniem będzie też rozplanowanie miejsca w walizce według kategorii – dzięki temu zaoszczędzimy czas podczas rozpakowywania jej.
Jak sobie poradzić w przypadku dłuższego wyjazdu?
Może zdarzyć się tak, że podejmiemy się dłuższego zlecenia, pory roku w tym czasie się zmienią, a my będziemy potrzebować cieplejszych ubrań. Grube swetry, przytulne szale, jesienne i zimowe kurtki zajmują sporo miejsca. W takiej sytuacji warto spakować wszystkie te rzeczy do oddzielnej paczki, którą w przeddzień wyjazdu nadamy kurierem do nowego miejsca zamieszkania. Kiedy dotrzemy do celu, otrzymamy przesyłkę natychmiast po przybyciu lub będzie ona już na nas czekać. To proste i wygodne rozwiązanie.
Bagaż podręczny
Nie mniej ważne w procesie przygotowań do wyjazdu jest spakowanie podręcznej torby. To w niej znajdują się wszystkie rzeczy, z których będziemy korzystać w podróży. Powinny się w niej znaleźć rzeczy takie jak: dowód osobisty i inne dokumenty, jedzenie na drogę, napoje, telefon, ładowarka/powerbank, mała ilość gotówki, również w walucie kraju, do którego wyjeżdżamy. Warto zabrać też monety – na terenie Niemiec są głównie odpłatne toalety.
Zastanówmy się przede wszystkim, z jakich rzeczy korzystamy najchętniej każdego dnia i spakujmy je. Dzięki temu w nowym miejscu zapewnimy sobie namiastkę domu oraz poczucie bezpieczeństwa. Ostatni krok w tych przygotowaniach to nie zapomnieć zabrać ze sobą dobrego humoru i pozytywnego nastawienia. Powodzenia!