Zawód opiekuna osób starszych to wymagające zadanie. Osoby sprawujące opiekę nad seniorami każdego dnia wkładają w swoją pracę dużo wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby wykonując codzienne zadania pamiętać o szczególnym dbaniu o siebie. Przygotowaliśmy dla naszych Opiekunów i Opiekunek naturalne sposoby na zatroszczenie się o swoje zdrowie oraz poprawę samopoczucia.

Aromaterapia to metoda naturalnego leczenia stosowana od tysięcy lat. Olejki eteryczne – skoncentrowane ekstrakty z roślin – są doskonałym remedium na wiele codziennych dolegliwości. Wyjątkowość działania aromaterapii polega na jej dobroczynnym wpływie na cały organizm człowieka. Stosowanie jej w celach zdrowotnych daje kompleksowe, pozytywne efekty – nie tylko w sferze ciała, ale też ducha. Aromaterapia wspomaga organizm w walce z rozmaitymi schorzeniami oraz poprawia samopoczucie i nastrój. Warto wiedzieć, jakie olejki eteryczne powinno się mieć zawsze pod ręką.

Olejek z mięty pieprzowej
Ma świeży, orzeźwiający zapach. Pomaga w bólach głowy, mięśni, dolegliwościach reumatycznych oraz zwiększa zdolność koncentracji. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwbólowo, a także wspomaga regenerację skóry. Przydatny szczególnie podczas upałów – wysoka zawartość mentolu daje kojące uczucie chłodu na skórze. Badania wykazały, że łagodzi bóle głowy ze skutecznością równą paracetamolowi. Można korzystać z jego dobrodziejstw na wiele sposobów – robiąc masaże, inhalacje, kompresy, czy dodając kilka kropel do kąpieli.

Olejek lawendowy
To najpopularniejszy środek wykorzystywany w aromaterapii. Relaksuje ciało i umysł, łagodzi napięcie i rewelacyjnie wpływa na problemy z zasypianiem. Działa odprężająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Naukowcy dogłębnie zbadali działanie olejku lawendowego. Okazało się, że zmniejsza on poziom kortyzolu, dzięki czemu redukuje stres i lęki. Dodatkowo, stosowany w formie okładów, pomoże w leczeniu ran, ukąszeń owadów oraz infekcjach skóry. Warto wykorzystywać go do kąpieli, pielęgnacji skóry i włosów, a także jako zimnego kompresu na czoło lub kark.

Olejek z drzewa herbacianego
Dobroczynne działanie soków drzewa herbacianego znane jest od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tej rośliny można odnaleźć w legendach australijskich Aborygenów. Olejek zawiera substancje, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie. Stosowany w formie inhalacji zmniejsza objawy przeziębienia i ból gardła. Często wykorzystywany jest również do pielęgnacji skóry – łagodzi trądzik, łupież i stany zapalne. Ma przyjemny, orzeźwiający zapach, dlatego warto go używać do aromatyzacji powietrza w pomieszczeniu.

Olejek tymiankowy
Z korzyści płynących z właściwości tymianku można czerpać nie tylko w kuchni. Olejek z tego zioła wykazuje działanie antyseptyczne, wykrztuśne, odkażające oraz przeciwroztoczowe. Skutecznie łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, zwiększa odporność i pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu. Olejek tymiankowy warto stosować jako element leczniczych kąpieli, masażu lub wcierek. Ma energetyzujący, ziołowy i świeży aromat, dlatego dobrym pomysłem będzie użycie go w dyfuzorze powietrza.

Aromaterapia nie tylko pozwala leczyć wiele dolegliwości, ale również relaksuje ciało i umysł. Warto korzystać z tej metody na co dzień, szczególnie przy tak angażującej pracy jaką jest opieka nad osobami starszymi. To sposób na zadbanie o swoje zdrowie oraz zapewnienie sobie wyśmienitego nastroju.