Podróżując do innego kraju mamy styczność z obcym językiem i odmiennymi zwyczajami. Warto zapoznać się wcześniej zarówno z podstawowymi słowami, zwrotami, jak i najważniejszymi zasadami kultury obowiązującymi w danym państwie. Pozwoli to uniknąć wielu zaskoczeń i nieporozumień.
Praca opiekunów osób starszych polega na niemal całodobowym kontakcie z podopiecznym, dlatego wiedza o niemieckich obyczajach jest szczególnie ważna.
Weekendy u naszych zachodnich sąsiadów to czas odpoczynku od pracy. Niemcy przeznaczają je na spotkania z bliskimi, spacery w parku, a przy sprzyjającej pogodzie na grillowanie. W niedzielę większość dużych sklepów jest zamknięta. To dzień, w którym należy powstrzymać się od wszystkich zajęć, które mogłyby zakłócać spokój sąsiadów, takich jak koszenie trawnika czy hałasowanie. Istotne jest też przestrzeganie ciszy nocnej na przestrzeni całego tygodnia.
Niemcy cenią sobie porządek i punktualność. Nie wypada się spóźniać, na spotkania należy przychodzić o umówionej porze. To naród, który lubi dyscyplinę, respektowanie terminów i harmonogramów. Rzetelność jest dla Niemców również ważna.
Wszelkie spotkania w celu uregulowania spraw formalnych, na przykład w banku lub urzędzie należy zaplanować z wyprzedzeniem. Przed udaniem się do wielu instytucji należy wcześniej zadzwonić i umówić się na spotkanie na konkretną godzinę.
Niemcy poważnie podchodzą do wypełniania obowiązków. W środowisku pracy często zachowują formalne podejście, rzadziej przechodzą na „ty”. Równie restrykcyjnie podchodzą do przestrzegania przepisów drogowych.
Zachowują też między sobą nieco większy dystans niż Polacy. Dlatego należy pamiętać o ograniczeniu kontaktu cielesnego, na przykład dotyku podczas rozmowy.
Z pewnością jest to również naród, który wyróżnia się w Europie dbaniem o środowisko.
W niemieckich domach przykłada się dużą wagę do recyklingu. Kontenery na odpady w różnych kolorach znajdują się w większości miejsc publicznych. Dodatkowo, do większych miast w Niemczech – Berlina, Monachium czy Kolonii – mogą wjechać tylko auta o niskiej emisji spalin. Każdy pojazd tego typu musi mieć specjalną nalepkę ekologiczną, która uprawnia do przekroczenia granic miast. Podejście Niemców do dbania o przyrodę zasługuje na prawdziwe uznanie.
Popularny jest również zwyczaj pozdrawiania się na ulicy, dlatego podczas spacerów z podopiecznym w dobrym tonie będzie uprzejme przywitanie sąsiadów.
Odbierając telefon, warto użyć słowa „ja”, zamiast „halo”. To bardziej uprzejma forma.
Dodatkowo, w Polsce mamy zwyczaj zmiany obuwia po wejściu do czyjegoś domu. To powszechna tradycja w naszym kraju, jednak w Niemczech jest to niespotykane. Tam goście najczęściej wchodzą do mieszkania w butach.
Wyjeżdżając do Niemiec, również w celach zarobkowych, warto mieć na uwadze panujące tam zwyczaje. Dobrym podejściem jest traktowanie każdej podróży jak wizyty w czyimś domu. Znajomość norm kulturowych przyjętych w danym państwie oraz ich stosowanie jest wyrazem szacunku i odpowiedzialności.