Problemy żywieniowe u osób chorych na Parkinsona często wynikają z utrudnionego przygotowywania i spożywania posiłków, zmniejszonej chęci do jedzenia oraz zwiększonego zapotrzebowania na energię.

Osoby dotknięte tym schorzeniem mają kłopoty z wykonywaniem precyzyjnych czynności, co utrudnia samodzielne przygotowywanie posiłków. Posługiwanie się sztućcami oraz gryzienie, żucie i połykanie jedzenia stanowi dla chorych duży kłopot. Związane z chorobą Parkinsona dolegliwości, takie jak obniżony nastrój oraz zmiany w odczuwaniu smaków powodują spożywanie mniejszej ilości posiłków, co prowadzi do utraty wagi.

Wielu podopiecznych dotyka też refluks żołądkowo – przełykowy, który polega na cofaniu się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Ponadto częste są również zaparcia, bóle brzucha, nudności.

Jak utrzymać prawidłowy stan odżywienia w chorobie Parkinsona?

Choroba Parkinsona powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię, która jest zużywana na mimowolne ruchy, drżenie i zwiększone napięcie mięśniowe. Częste w tym schorzeniu problemy z jedzeniem nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. U niemal połowy osób chorych można zaobserwować chudnięcie w pierwszych etapach choroby.

Dlatego odpowiednia dieta osoby z chorobą Parkinsona jest bardzo ważna. Niedożywienie wpływa na obniżenie skuteczności leków, osłabienie i gorszy nastrój. Dobrą praktyką w terapii jest włączenie do jadłospisu nutridrinków, które dzięki zwiększonej kaloryczności i małej objętości pozwalają dostarczyć dla organizmu niezbędne składniki odżywcze.

Właściwa dieta w chorobie Parkinsona

Odpowiednie żywienie u osób chorych stanowi wsparcie dla leczenia farmakologicznego. Nie tylko zwiększa skuteczność przyjmowanych leków, ale też pozwala zachować odpowiedni stan odżywienia.

Dieta osób z chorobą Parkinsona powinna być wysoko kaloryczna. Warto zadbać również o formę przyjmowanych posiłków, które należy przyjmować często i w małych ilościach. Zalecana jest miękka i półpłynna konsystencja przyjmowanych pokarmów. Do jadłospisu chorego można włączyć zupy, twarożki, przeciery owocowe i warzywne. Preferowane są dodatki węglowodanowe, takie jak pieczywo, ryż, kasze. Kaloryczność pokarmów można zwiększać przez dodawanie olejów roślinnych.

Ważnymi składnikami w diecie osób starszych z chorobą Parkinsona są wapń, magnez i witamina C. Pozytywnie wpływają na regenerację tkanki kostnej, której gęstość ulega obniżeniu wraz z biegiem czasu.

Dieta osoby z chorobą Parkinsona powinna być wysokokaloryczna, obfitująca w składniki odżywcze oraz uwzględniająca preferencje pokarmowe podopiecznego.

Racjonalne żywienie pozytywnie wpływa na procesy leczenia oraz poprawia komfort życia, dlatego warto szczególnie zadbać o ten aspekt opieki nad osobą starszą. Odpowiednio dobrana dieta dla seniora pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.