Zbyt częste mierzenie ciśnienia, skargi na bóle żołądkowe, ciągle pojawiające się prośby o wezwanie karetki, mogą być objawami hipochondrii. Dolegliwości tych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą rzeczywiście prowadzić do poważnej choroby. W jaki sposób radzić sobie z seniorem hipochondrykiem?

Czym jest hipochondria?

Hipochondria jest zaburzeniem psychicznym na tle nerwicowym. Objawia się ona: nieuzasadnioną obawą i nadmierną troską o własne zdrowie. Hipochondrycy nadmiernie skupiają się na swoim zdrowiu. Są przekonani, że cierpią na jakąś ciężką chorobę, mimo że badania nic nie wykazały. Przypisują zwykłym objawom czy naturalnym reakcjom organizmu zapowiedzi czegoś niedobrego. Wątpią także w prawdziwość
i rzetelność decyzji oraz orzeczeń lekarskich co do ich stanu zdrowia. Dlatego często chodzą na wizyty do różnych lekarzy, wierząc, że kolejny im w końcu pomoże.

Objawy hipochondrii.

Do nasilenia objawów może dojść, gdy hipochondryk usłyszy od innych, że udaje. Także, gdy lekarze zbyt lekceważąco – w jego odczuciu – podchodzą do zgłaszanych dolegliwości. Nasilenie objawów, może także być związane z tym, że lekarz skrupulatnie poszukuje przyczyn choroby. Zainteresowany pacjentem –  wysyła go na kolejne, specjalistyczne badania. Taka sytuacja utwierdza hipochondryka w przekonaniu, że ma rację. Myśli, że  na pewno jest ciężko chory i wymaga natychmiastowego leczenia.

Symulant jest bowiem osobą, która udaje konkretne dolegliwości, bo liczy, że przyniosą mu one korzyści – opiekę ze strony innych osób, taryfę ulgową na przydzielone obowiązki. Hipochondryk jest absolutnie przekonany, że ma rację, a w jego ciele rozwija się choroba, tylko nikt nie potrafi tego prawidłowo zdiagnozować. Hipochondria ma bowiem podłoże lękowe. Do typowych objawów hipochondrii zalicza się:

  • Zbyt częste wizyty u lekarzy.
  • Nagminne zmiany specjalistów.
  • Wyolbrzymianie doznawanych cierpień i innych doznań.
  • Głośne umartwianie się nad swoim stanem zdrowia bez precyzyjnego wskazania problemu.

Wymienione zachowania powodują, że hipochondrycy nierzadko budzą niechęć i irytację
ze strony otoczenia. Z kolei niechęć ze strony najbliższych może również budzić frustrację u hipochondryków. Pamiętaj, symulanci są naprawdę przekonani o tym, że dzieje się z nimi coś złego i na pewno są bardzo ciężko chorzy. Brak wsparcia ze strony otoczenia odbierają więc jako brak wsparcia w ciężkiej chorobie.

Codzienne życie z hipochondrykiem. Jak radzić sobie z hipochondrią u seniora?

Życie z osobą cierpiąca na hipochondrię bywa uciążliwe. Osoby te, często są niezrozumiane przez najbliższe otoczenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że hipochondryk jest osobą zaburzoną, nie uskarża się na swoje dolegliwości, robiąc komuś na złość, tylko naprawdę jest przekonany o złym stanie swojego zdrowia. Nie należy śmiać się z hipochondryka, czy go zawstydzać, ponieważ takie zachowanie może jedynie nasilić objawy.

Nie należy również za bardzo angażować się w rozmowy o stanie zdrowia, bo takie zachowanie może prowadzić do wyszukiwania kolejnych chorób, manipulowania otoczeniem i pogarszania stanu osoby zaburzonej.

Należy unikać rozmów o zdrowiu, chorobach i innych dolegliwościach oraz namówić bliskiego na wizytę u psychologa lub psychiatry.

Hipochondria leczenie i terapia.

Leczenie hipochondrii nie należy do najłatwiejszych, ponieważ hipochondrycy uważają, że ich umysł jest całkowicie sprawny, a problemem jest brak diagnozy lub leczenia wymyślonych chorób czy dolegliwości.

Jak radzić sobie z seniorem hipochondrykiem? Czasem stosuje się leczenie farmakologiczne. Ma ono za zadanie wyciszenie lęków i zmniejszenie natężenia objawów.

W hipochondrii najważniejsze jest namierzenie przyczyny występowania lęku i rozwiązanie problemu u samych podstaw. To pomaga nie tylko wyleczyć hipochondrię, ale też zapobiec jej nawrotom w przyszłości.

Najlepsze efekty w leczeniu hipochondrii daje terapia poznawczo-behawioralna. To właśnie dzięki niej osoba zaburzona dociera do sedna problemu, potrafi go zrozumieć
i przepracować. Jest też w stanie pozbyć się silnego i stałego uczucia lęku, a przy tym zastąpić niewłaściwe wzorce tymi zdrowszymi i akceptowalnymi społecznie.

Zawodowo zajmujesz się opieką nad osobami starszymi? Zapoznaj się z naszymi aktualnymi ofertami pracy oraz aktualnościami na Facebooku.