Poranki bywają trudne, prawda? Budzik jak na złość przypomina o czyhających na nas obowiązkach i oddala perspektywę kolejnych minut spędzonych w ciepłym i przyjemnym łóżku, a na dodatek poranne zmęczenie i senność sprawiają, że nie ma się ochoty na nic. W pracy Opiekunki Osób Starszych bardzo ważne jest to, by zacząć dzień w pełni energii i chęci do działania, i choć artykuł dotyczy życia codziennego – nie tylko pracy w opiece nad Seniorami, to tę kwestię również mamy na uwadze! <br
Co robić, by dobrze zacząć dzień? W jaki sposób wyrwać się z porannej, trudnej do przezwyciężenia, rutyny?

1. PORANNA GIMNASTYKA
Wcale nie chodzi o skomplikowane i męczące ćwiczenia. Zaraz po wstaniu z łóżka warto się trochę poprzeciągać niczym kot, rozciągnąć mięśnie i rozruszać stawy. Już nawet trzy minuty takiej rozgrzewki wpływają korzystnie na poczucie humoru! Pracując jako Opiekunka Osób Starszych z pewnością nie będziesz narzekać na brak ruchu, niemniej odpowiednia rozgrzewka wykonana z rana, pomoże Twojemu organizmowi rozbudzić się po całej nocy i znacznie szybciej pokonać ospałość!

2. DZIEŃ ZACZNIJ OD SZKLANKI WODY
Woda z cytryną nawodni Twój organizm po całej nocy, a przy tym oczyści z toksyn. Okazuje się, że poranne zmęczenie, które czujemy po przebudzeniu, jest spowodowane lekkim odwodnieniem, dlatego ważne jest, by kilka minut po wstaniu z łóżka nawodnić organizm! Ważne – nie sięgaj od razu po kawę, soki, czy napoje gazowane!

3. PRYSZNIC NA ROZBUDZENIE
Tutaj za dużo nie trzeba tłumaczyć, bo pewnie każdy z nas się o tym już nie raz przekonał. Warto jednak o tym pamiętać. Szybki prysznic “stawia na nogi”. Szczególnie zimna woda pomoże natychmiastowo się rozbudzić, ale jeśli nie lubisz takich doświadczeń, to i letnia temperatura będzie działała pozytywnie!

4. POŻYWNE ŚNIADANIE!
O tym mówi się bardzo często, a jednak wciąż zapominamy. Śniadanie to “paliwo” na dobry start, a głodny organizm na pewno nie będzie w pozytywnym nastroju, dlatego codziennie warto poświęcić chwilę na przygotowanie i zjedzenie czegoś wartościowego chwilę po przebudzeniu. Jeśli pracujesz jako Opiekunka Osób Starszych i martwisz się, o to, że od rana możesz nie zdążyć zrobić śniadania, to dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie – przynajmniej części składników – poprzedniego dnia, wieczorem.

5. PRIORYTETY!
Ranem zastanów się również nad tym, co masz dzisiaj do zrobienia. Sprawdź kalendarz, zaplanuj dzień – najlepiej od najważniejszych obowiązków. To sprawi, że w ciągu dnia będziesz lepiej zorganizowana i przygotowana do pracy! Jest to również przydatna wskazówka dla osób pracujących w charakterze Opiekunek Osób Starszych, bo do jednych z kluczowych zadań Opiekunki należy planowanie aktywności w ciągu dnia.

6. WARTO MYŚLEĆ POZYTYWNIE!
Zaczynając dzień nie skupiaj się na tym, co złe. Poszukaj pozytywów, myśl o tym, co przyjemne i wesołe. Nawet jeśli masz na głowie dużo problemów i obowiązków, powtarzaj sobie, że wszystko będzie dobrze! Nasze nastawienie i podświadomość mają ogromną siłę i pomagają osiągnąć to, czego pragniemy, pod warunkiem, że myślimy pozytywnie i wierzymy w siebie!

7. POSTAW NA TO, CO LUBISZ
Dzień zacznij od tego co sprawia Ci przyjemność! Ulubiona muzyka? Program telewizyjny? Filiżanka kawy? Nic nie stoi na przeszkodzie. Takie codzienne rytuały warto stosować, bo jak się okazuje świetnie poprawiają humor i nastawiają pozytywnie do reszty dnia.