Znajomość języka niemieckiego jest jedną z tych umiejętności, która znacząco ułatwia przebywanie oraz pracę w Niemczech. Jest to jedna z najczęściej wymaganych umiejętności od Opiekunek Osób Starszych. Nauka języka obcego wcale nie musi być trudna – pomimo, iż taką się wydaje, to są sposoby, o których rzadko się wspomina, a dzięki którym znacząco przyspieszymy swoje postępy!

1. BIERZ PRZYKŁAD Z…DZIECI
Czy zastanawiałaś się jak dzieci zaczynają rozumieć to, co mówią dorośli? Przecież nie mają słowników i raczej nie korzystają jeszcze z internetu i translatorów. Odpowiedź jest prosta – gdy są zewsząd otoczone danym “językiem”, to mózg, by przetrwać zaczyna wzmożoną obserwację, dzięki której łączy poszczególne słowa z zachowaniami i rzeczami. Co to ma do Ciebie? Tak samo działa nasz mózg, dlatego otaczaj się językiem obcym jak tylko się da – czytaj, słuchaj, oglądaj filmy, rozmawiaj po niemiecku – zaczniesz się go uczyć nawet bez słownika! Jeśli pracujesz jako Opiekunka Osób Starszych w Niemczech, to masz świetną okazję ku temu, by skorzystać z tej metody. Jeśli znasz podstawowe słownictwo to próbuj zagadywać swoich podopiecznych, rodzinę – daj od razu znać, że nie znasz za dobrze niemieckiego, ale chcesz się uczyć – wszyscy to zrozumieją, a na pewno równie chętnie pomogą Tobie w nauce! Tego typu pytania znajdziesz na naszej stronie: www.pomocwdomu.pl/kursy

2. WYRABIANIE NAWYKÓW
Każdy z nas zna to z autopsji. Postanawiasz sobie zmianę, zaczynasz to robić, dzień, dwa i…. koniec. To naturalne zjawisko zwane syndromem “walki lub ucieczki”, gdy robimy coś nowego i niewygodnego dla nas, to nasz mózg chce uciekać albo walczyć z tą czynnością. Jakie ma to przełożenie na naukę niemieckiego? Bardzo proste – by ten syndrom się nie uaktywnił, musisz wprowadzać zmiany powoli. Naukę niemieckiego zacznij od przyswajania dwóch-trzech słówek dziennie, a nie połowy słownika. Stopniowo przechodź do większej ilości i trudniejszych zagadnień – po miesiącu zauważysz poprawę. Pamiętaj! Więcej wcale nie znaczy lepiej! Jeśli pracujesz jako Opiekunka Osób Starszych to możesz dodatkowo wykorzystać pozytywne efekty nauki metodą “małych kroków” – mianowicie, wplataj nauczone słowa w zdania. Staraj się je wykorzystywać w praktyce, a przy okazji nie tylko je utrwalisz, ale przy okazji coraz swobodniej będzie przychodziło Ci rozmawianie w obcym języku.

3. WYKORZYSTUJ TO, CO JUŻ POTRAFISZ!
Nie unikaj rozmów w języku, którego się uczysz! Mowa tutaj o tych werbalnych rozmowach, jak i pisaniu. Poproś znajomego znającego język obcy, którego się uczysz, o to by od dzisiaj tylko w ten sposób z Tobą rozmawiał. Pisz smsy po niemiecku (można podpowiadać sobie translatorem), rozmawiaj ze swoimi podopiecznymi i nie przejmuj się gramatyką – przyjdzie z czasem, najważniejsze byś zaczęła mówić i obyła się z nowym językiem! Wykorzystując tę wskazówkę bardzo szybko zauważysz, że rozmowa po niemiecku nie stanowi dla Ciebie dużego problemu. Będąc na zleceniu (pracując w opiece nad Osobą Starszą) możesz także rozmawiać ze swoimi podopiecznymi oraz rodziną, na pewno pomoże Ci to, jeśli wcześniej uprzedzisz ich, że możesz nieco się mylić (koniecznie poproś wtedy o poprawianie Ciebie).

4. KURSY I SZKOLENIA
Postaw na sprawdzone szkolenia i kursy. Oczywiście, najlepsze są te, gdzie masz bezpośredni kontakt z nauczycielem, ale z braku laku, możesz sięgnąć także po platformy internetowe i książki.
W Adiutor kursy niemieckiego prowadzimy od 14 lat i choć obecnie bardzo trudno o spotkania, to wciąż możecie zapisywać się na adres: adiutor@pomocwdomu.pl
Uruchomiliśmy także bezpłatną platformę do nauki niemieckiego, na którą serdecznie zapraszamy: www.pomocwdomu.pl/kursy

Wiele agencji zatrudniających Opiekunki Osób Starszych zapewnia kursy, z pewnością takie szkolenia pomogą odnaleźć Ci się w zawodzie, bo nauka nastawiona jest na specjalistyczne słownictwo. Jeśli jednak szukasz czegoś innego, to wybierając nauczyciela pamiętaj o tym, by sprawdzić:
– opinie o jego pracy;
– certyfikaty dyplomy, które uzyskał;
– jak dużo osób korzysta z jego usług;
– czy oferuje kilka lekcji bezpłatnych, podczas których będziesz mogła sprawdzić czy forma zajęć Tobie odpowiada
5. ZMIEŃ NASTAWIENIE!
Nauka, to była w szkole! Teraz to mam za dużo obowiązków, zobowiązań. Nie mam na to czasu. Znam podstawy, to wystarczy. Językiem się nie pracuje.
To powyżej to tylko kilka z najpopularniejszych przykładów wymówek osób, które nie chcą się uczyć niemieckiego. Niestety, prawda jest taka, że jeśli chcesz coś w swoim życiu zmienić, to musisz zmienić swoje dotychczasowe nastawienie oraz codzienne nawyki – i nie inaczej jest z nauką. Nie nauczysz się niemieckiego nie zaglądając do książki, nie rozmawiając itd. Także zamiast po raz kolejny narzekać na czas, obowiązki bądź zmęczenie, zaplanuj co możesz zrobić, by znaleźć chociaż 15 – 30 minut dziennie na to, by nawet nie pouczyć się niemieckiego, a po prostu pobyć w jego towarzystwie (obejrzeć coś po niemiecku, przeczytać artykuł itp.). Pamiętaj, nastawienie to klucz do sukcesu, nie szukaj wymówek i zaakceptuj to, że nauka to proces – nie będziesz widziała efektów od razu, ale jak tylko będziesz cierpliwa i wytrwała, to z czasem postępy Cię zaskoczą i będą napawały dumą!