Opieka nad Osobą Starszą z demencją to trudne zadanie. Chorzy stopniowo wyłączają się z życia, codziennych aktywności, porzucają dotychczasowe zainteresowania i zajęcia. Otępienie powoduje obniżenie sprawności intelektualnej oraz zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym i społecznym. Częstymi objawami są również ubytki pamięci, szczególnie krótkotrwałej.

Osoby cierpiące na demencję potrzebują zajęć, które zapewnią im sprawność intelektualną oraz fizyczną. Należy pamiętać, aby dostosować aktywności do ogólnego stanu zdrowia Osoby Starszej oraz jej zainteresowań. To ważne, aby podopieczny wykonywał aktywności, które wprawią go w dobry nastrój oraz pozwolą mu się czymś zająć. Angażowanie seniora w ciekawe ćwiczenia pozwoli mu również spożytkować energię.

Warto odbywać aktywności w dobrze znanym dla seniora otoczeniu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko odczuwania lęku przez podopiecznego. Należy również unikać zbyt dużej ilości bodźców i wypowiadać się w sposób prosty i zrozumiały.

Proponujemy czynności, które możecie wykonywać wspólnie z Waszymi Podopiecznymi:

Rozwiązywanie krzyżówek – opóźnia proces starzenia się szarych komórek. To dobre ćwiczenie dla mózgu. Ta forma spędzania czasu wymaga od Osoby Starszej skupienia oraz wspomaga pamięć.

Granie w gry planszowe – dobrym wyborem będą gry o prostych zasadach, takie jak chińczyk, domino, memory. Gry wymagają zapamiętywania, logicznego myślenia, angażują zmysły – dzięki temu pozytywnie wpływają na funkcje mózgu.

Oglądanie rodzinnych albumów – to zajęcie zwykle bardzo lubiane przez seniorów. Jest to również okazja do wspominania sukcesów, miłych chwil oraz dat. Przywoływanie wspomnień z czasów młodości to doskonałe ćwiczenie pamięci.

Zwijanie włóczek – poprawia zdolności motoryczne oraz uspokaja.

Zabawa słowami i literami, ćwiczenia skojarzeniowe, logiczne – to świetny sposób na pobudzenie funkcji intelektualnych. Wszystkie formy myślenia kreatywnego pozwolą spowolnić rozwój demencji.

Kontakty z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami – rozmowy z bliskimi oraz uczestniczenie w wydarzeniach rodzinnych daje seniorom dużo radości. To momenty, w których chorzy się ożywiają i uśmiechają. Wszelkie formy kontaktu z bliskimi pozwalają zniwelować uczucie osamotnienia.

Odpowiednio dobrane formy spędzania czasu pozwolą podopiecznemu cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz pozytywnie wpłyną na jego sprawność intelektualną i fizyczną. Kompleksowa opieka nad chorym może opóźnić rozwój głębokiego otępienia. Doświadczony opiekun stanowi duże wsparcie dla podopiecznego.