Upały mogą być niebezpieczne, a osoby starsze są szczególnie narażone na ich skutki. W Niemczech nie ma ogólnokrajowego systemu monitorowania liczby zgonów z powodu upałów, ale według Instytutu Roberta Kocha władze Berlina i Hesji oszacowały liczbę zgonów spowodowanych upałem w 2018 roku. W Berlinie z przyczyny upału zmarło około 490 osób, a w Hesji – około 740, statystyki te dotyczą przede wszystkim osób starszych.

Dlaczego osoby starsze gorzej znoszą upały?

Osoby starsze narażone są na negatywne skutki upałów. Z kilku powodów:

1. Z wiekiem spada zdolność pocenia się

 Osoby starsze rzadziej się pocą, ponieważ ich organizm magazynuje mniej wody, z kolei mniejsza potliwość przyczynia się do ograniczonej możliwość chłodzenia organizmu.

2. Wielu seniorów cierpi na przewlekłe schorzenia, które przyczyniają się do tego, że osoby starsze gorzej znoszą gorące temperatury.  Upośledzenie funkcji układu krążenia może utrudniać organizmowi regulację temperatury. Kiedy układ sercowo-naczyniowy jest uszkodzony, ciało może mieć trudności z oddawaniem ciepła.

3. Niektóre leki przyjmowane przez seniorów mogą przyspieszać odwodnienie organizmu.

 Wiele leków, które leczą choroby serca, nerek i nadciśnienie, ma działanie moczopędne, co oznacza, że ​​powodują wydalanie przez organizm wody i soli poprzez oddawanie moczu. Nasze ciała wykorzystują sole jako elektrolity i bez ich odpowiedniego uzupełniania organizm odwadnia się.


W jaki sposób możemy uchronić osoby starsze przed negatywnymi skutkami upałów?

1. Podczas upałów należy spożywać duże ilości płynów

Odwodnienie u seniorów może być  przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Usuwa z organizmu ważne sole i minerały. Odwodnienie może skutkować m.in.  zawrotami głowy, zmęczeniem, bólem głowy. Ciężkie lub długotrwałe odwodnienie może prowadzić do hospitalizacji, infekcji pęcherza czy nawet do powstania kamieni nerkowych.

2. Upewnij się, że podajesz podopiecznemu napoje nawadniające, takie jak:

Woda

Napoje ze 100% soku, takie jak czysty sok pomarańczowy lub sok jabłkowy

Napoje sportowe bogate w elektrolity

Woda kokosowa

3. Unikaj napojów, które prowadzą do odwodnienia:

Alkohol

Napoje z kofeiną

4. Zadbaj aby senior odpowiednio się ubierał

Ważne jest, aby starannie dobierać ubrania, gdy na zewnątrz jest gorąco. Ta pozornie prosta decyzja może zrobić ogromną różnicę. Twoje ubrania, a nawet akcesoria, takie jak parasole, mogą pomóc w zapobieganiu oparzeniom słonecznym i udarom cieplnym, umożliwiając łatwiejsze chłodzenie ciała. Staraj się wybierać: ubrania w jasnych kolorach, lekkie tkaniny lub materiały, ubrania luźne. Stosuj nakrycia głowy oraz zakładaj okulary przeciw słoneczne.

5. Unikaj wychodzenia z domu w godzinach południowych

W okresach ekstremalnych upałów najlepiej przebywać na zewnątrz przed godziną 10 rano lub po godzinie 18, kiedy temperatura jest niższa. Staraj się stosować do poniższych wskazówek:

Zamykaj okna i rolety w ciągu dnia

Nakłaniaj seniora do brania chłodne kąpieli w ciągu dnia

Zadbaj aby senior spał  w najchłodniejszym pokoju i przykrywał się cienką pościelą

Wyłącz sztuczne oświetlenie i elektronikę

6. Podawaj podopiecznemu  zdrowe i nawadniające potrawy

 Oprócz zwiększania spożycia płynów istnieje wiele owoców i warzyw, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia starszej osoby.

Owoce: arbuz, truskawki, grejpfrut, ananas. Warzywa: ogórki, sałata rzymska, seler, rzodkiewki, cukinia.

 

W ciągu ostatnich lat ekstremalne upały stały się normą w Europie, w miesiącach letnich. Wysokie temperatury mogą odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, a tym bardziej wpływają niekorzystnie na samopoczucie osoby starszej. Dlatego warto zapamiętać i stosować powyższe wskazówki.