Schorzenia wieku podeszłego często wiążą się z zaburzeniami aktywności ruchowej u seniorów. Wiele czynników zdrowotnych staje się przyczyną poruszania na wózku inwalidzkim, np. choroby stawów, osteoporoza, problemy neurologiczne. Z wózka korzystają również osoby, które w przeszłości uczestniczyły w wypadkach oraz cierpiące na stwardnienie rozsiane lub chorobę Alzheimera. Stan niepełnosprawności ruchowej może być stały lub odwracalny, na przykład w przypadku zwichnięcia, urazu czy złamania. Specjalistyczny sprzęt, jakim jest wózek inwalidzki, pozwala zwiększyć mobilność Osoby Starszej oraz poprawić jej jakość życia w takiej sytuacji.

Opieka nad seniorem na wózku

Dobrze, aby opiekun wiedział, dlaczego podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim. To cenna informacja o stanie zdrowia podopiecznego, która pozwoli właściwie się nim zaopiekować.

Otoczenie podopiecznego należy przystosować do jego aktualnej sytuacji życiowej. Mieszkanie powinno być pozbawione progów, dywanów, a futryny drzwi powinny mieć odpowiednią szerokość.

Planując spacer z osobą starszą poruszającą się na wózku inwalidzkim należy odpowiednio zaplanować trasę – tak, aby dostosować ją do możliwości podopiecznego. Częstą barierą, z którą spotykają się osoby na wózkach, są schody, krawężniki, wąskie przejścia.

Podopieczni są również narażeni na powstawanie odleżyn, które najczęściej pojawiają się w miejscach ciągłego kontaktu skóry z wózkiem inwalidzkim. Podejmowanie działań, zmniejszających ryzyko wystąpienia odleżyn ma duże znaczenie. Warto zadbać o odpowiednią pościel i ubrania podopiecznego – nie powinny one uciskać ciała.

Niepełnosprawność ruchowa negatywnie wpływa na stan psychiczny podopiecznych. Utrata samodzielności oraz zmiany i konieczność przystosowania się do nowego stanu rzeczy bywa trudna. Bardzo ważne jest pozostawianie pola do samodzielności dla podopiecznego. Pozwoli to wzmocnić sprawczość w podopiecznym. Należy wykazać się cierpliwością i wspierać wszelkie przejawy samodzielności podopiecznych. Nie powinniśmy wyręczać chorych w czynnościach, które mogą oni wykonywać sami. Warto też pozwalać podopiecznym jak najczęściej pomagać przy pracach domowych, np. krojeniu warzyw.  Takie działania pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie.

Dobrym wsparciem zarówno dla podopiecznego, jak i opiekuna, jest używanie specjalistycznego sprzętu, używanego do przemieszczania osób niesprawnych ruchowo, np. podnośnik, maty antypoślizgowe lub pas do transferu. Dużą popularnością cieszy się też dysk obrotowy, który ułatwia przesadzanie osoby niepełnosprawnej z łóżka na wózek inwalidzki.

Opiekując się osobą na wózku należy zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo. Odpowiednia postawa ciała podczas wykonywania codziennych czynności opiekuńczych, takich jak przenoszenie chorego jest ważna. Specjalne techniki pozwolą nie obciążać zbytnio kręgosłupa i zadbać o własne zdrowie. Pamiętajmy, aby zachować lekko ugięte nogi oraz proste plecy. Przenosząc podopiecznego, starajmy się zmniejszyć dystans pomiędzy sobą a chorym. Powinnyśmy również oczekiwać od podopiecznego współpracy przy tego typu aktywnościach.

Opieka nad osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim wymaga zaangażowania opiekuna. Chory zmagający się z niepełnosprawnością ruchową potrzebuje doświadczonego i empatycznego towarzysza. Otoczenie seniora odpowiednią opieką pozwoli na zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz poprawienie jakości jego życia.