Zwyrodnienie stawu biodrowego jest częstą dolegliwością, która dotyka Osoby Starsze. Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej zwiększa się wraz z wiekiem. Temu schorzeniu towarzyszy silny ból, najczęściej pojawiający się po wzmożonej aktywności fizycznej. Zwyrodnienie stawu biodrowego w początkowych etapach ma bezobjawowy przebieg, dlatego trudno je rozpoznać. Jeśli choroba jest mocno rozwinięta, niekiedy farmakoterapia nie wystarcza i konieczne jest wszczepienie endoprotezy.
Endoproteza to sztuczny staw biodrowy. Operacja stawu biodrowego polega na zastąpieniu działających nieprawidłowo elementów stawu i zastąpieniu ich sztucznym odpowiednikiem. Zabieg operacyjny jest bezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Po powrocie pacjenta ze szpitala wymagana jest rehabilitacja – odzyskanie pełnej sprawności może potrwać nawet kilka miesięcy.
Jak opiekować się Osobą Starszą z endoprotezą biodra?
Po powrocie osoby chorej ze szpitala należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dostosowanie mieszkania do nowej sytuacji. Wszelkie przedmioty które mogą spowodować potknięcie się Osoby Starszej i jej upadek powinny być usunięte z przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które przeszły operację w tym zakresie są antypoślizgowe maty, które można rozłożyć w pomieszczeniach, np. w łazience.
Pomocne dla seniora w codziennym funkcjonowaniu mogą też być akcesoria, takie jak długie łyżki do butów lub specjalistyczne chwytaki.
Osoba Starsza powinna przede wszystkim poruszać się spokojnie i ostrożnie. Wskazane jest unikanie dźwigania, schylania, intensywnych ruchów, zginania stawu biodrowego, ponieważ może to spowodować zwichnięcie lub poluzowanie endoprotezy.
Ważne, aby podopieczny nie siadał na bardzo niskich krzesłach. Krzesła powinny mieć odpowiednią wysokość – podopieczny musi dotykać stopami podłogi. To najkorzystniejsza pozycja dla seniora, który jest w trakcie rekonwalescencji.
Podopieczny potrzebuje pomocy w czynnościach, takich jak wchodzenie i schodzenie ze schodów, we wstawaniu, siadaniu. W pozycji stojącej Osoba Starsza powinna równomiernie obciążać obie nogi. Po zabiegu pacjent musi zadbać o prawidłową pozycję podczas snu. Wskazane jest spanie na plecach z klinem odwodzącym lub zwiniętym kocem między nogami, tak, aby nie krzyżować kończyn podczas spania.
Aktywność fizyczna, która może spowodować nadmierne obciążenie kolan lub bioder nie jest wskazana. Jeśli senior chce kontynuować aktywność fizyczną, którą wykonywał przez zabiegiem, powinien wcześniej skonsultować to ze swoim lekarzem.
Po 4, 6 tygodniach od zabiegu podopieczny może powrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.
Zabieg operacji stawu biodrowego pozwala znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Podopieczny potrzebuje po zabiegu operacyjnym towarzystwa uważnego i doświadczonego opiekuna. To ważne, aby nie tylko chory, ale i opiekun przestrzegał zaleceń dotyczących rehabilitacji po zabiegu. Dzięki temu może on pomóc podopiecznemu szybciej odzyskać sprawność.