Jak spędzać czas z podopiecznym?

Jednym z zadań należących do Opiekunki Osób Starszych jest organizacja czasu wolnego podopiecznego. Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, jak odciągnąć osobę starszą od telewizora lub zachęcić do aktywności innej niż siedzenie w fotelu. Organizacja czyjegoś czasu wolnego to nie lada wyzwanie, dlatego w dzisiejszym artykule spieszymy z kilkoma pomysłami na spędzanie dnia z Seniorem.

1. Gry planszowe i towarzyskie
Gra w karty, szachy, chińczyka, a może warcaby, albo jakieś planszówki? Taka forma spędzania czasu gwarantuje dużo zabawy i radości, a przy tym nie powoduje uczucia znużenia. Pamiętaj o tym, by dobrać odpowiedni poziom trudności i nie próbować usilnie pokonać w grze Twojego podopiecznego. Niech to będzie zabawa, a nie rywalizacja. To też świetna okazja do nauki języka niemieckiego, jak również szansa na odkrycie zupełnie innego, bardziej radosnego, oblicza Seniora.

2. Czytanie książek, gazet, czasopism, artykułów
Twój podopieczny z pewnością miał rozmaite zainteresowania, które spędzały mu sen z powiek i powodowały, że zapalczywie szukał nowych informacji o interesującym go zagadnieniu. Warto dowiedzieć się o jego zainteresowaniach i poszukać artykułów, które wspólnie będziecie mogli poczytać. To z pewnością coś, co doceni Twój podopieczny. Jeśli jednak nie interesuje Cię taka tematyka, która interesuje Seniora, to warto sięgnąć po gazety i wspólnie czytać informacje ze Świata i okolicy. Dzięki temu będziecie mieli również znacznie więcej tematów, o których będziecie mogli porozmawiać.

3. Rozmowa
Niedawno pisaliśmy o tym, jak ważna jest rozmowa z podopiecznym w pracy Opiekunki Osób Starszych. Teraz tylko tak krótko przypomnimy, seniorzy mają ogromną potrzebę rozmowy i wysłuchania ich. Czasem, niezależnie od miejsca i sytuacji, warto ich wysłuchać, pozwolić opowiadać o swoich historiach, czy odczuciach – nawet jeśli zwroty będą konstruowane powoli i nieskładnie, to nie poprawiajmy, dajmy im się po prostu wypowiedzieć i szanujmy to co nam przekazali. Dzięki temu z pewnością zdobędziesz serce każdej osoby starszej!

4. Oglądanie filmów, seriali, teleturniejów
Seniorzy także uwielbiają obejrzeć dobry film czy serial – szczególnie jeśli produkcja będzie pochodziła z ich czasów młodości! Taki seans przywraca wspomnienia i pozwala wrócić myślami do najlepszych lat swojego życia, dlatego warto raz na jakiś czas wspólnie zasiąść przed telewizorem i obserwować jak nasz podopieczny ogląda film, który widział już co prawda wielokrotnie, ale który kojarzy mu się z tym co najlepsze! Inna sprawa ma się ze wszelkiej maści teleturniejami. Któż nie lubi brylować swoją wiedzą? No właśnie, podobnie ma się rzecz z osobami starszymi, dlatego warto postawić na taki element spędzania czasu wolnego.

5. Spędzanie czasu z rodziną
Zaproponuj rodzinie podopiecznego wspólny obiad, albo kolację. Z pewnością każda ze stron będzie zadowolona taką propozycją, ale szczególnie ucieszy się Twój podopieczny. Z pewnością dobrze już wiesz, pracując jako Opiekunka Osób Starszych zapewne zauważasz, że osoby starsze bardzo potrzebują czasu spędzanego z najbliższymi. Ci niestety są bardzo często zajęci i sporadycznie odwiedzają swoich rodziców, dziadków, krewnych. Zebranie najważniejszych osób dla Twojego seniora w jednym miejscu będzie dla niego wyjątkowym przeżyciem!

6. Spacery
Spacery dotleniają mózg, sprawiają że czujemy się znacznie lepiej i pełni energii. W trakcie spacerów można rozmawiać, zwiedzać ulubione miejsca podopiecznego i słuchać ciekawych historii, które miały miejsce w okolicy. Warto nie marnować ładnej pogody za oknem i starać się jak najczęściej wychodzić na takie przechadzki.

7. Zdjęcia
Zdjęcia przywołują wspomnienia, angażują emocjonalnie i sprawiają, że lepiej poznajemy naszego rozmówcę. Jeśli tylko poświęcisz trochę czasu dla swojego podopiecznego i pozwolisz mu opowiadać i rozwijać historie, które są pokazane na zdjęciach, to nie tylko zdobędziesz jego sympatię, ale i Tobie będzie łatwiej nawiązać kontakt z pozostałymi członkami rodziny, jak i Seniorem.

To tylko kilka propozycji, które mogą Ci pomóc spędzać czas z Podopiecznym. Tak naprawdę istnieje mnóstwo możliwości na spędzanie wspólnego czasu, dlatego najważniejsze jest poznawanie naszego podopiecznego oraz sprawdzenie, które formy aktywności będą sprawiały mu najwięcej radości. Dzięki temu z pewnością zyskasz sympatię swojego podopiecznego, jak i rodziny, a przy tym i Tobie będzie znacznie przyjemniej pracować z ludźmi, których lepiej poznałaś i miło spędzałaś czas!