Wiedza na temat ochrony przed upadkami jest przydatna nie tylko ludziom starszym, ale i ich opiekunom. Warto poznać najczęstsze przyczyny takich wypadków, aby zachować czujność i zapobiec najbardziej dotkliwym konsekwencjom.

Za upadki odpowiadają najczęściej:

  • Utrata równowagi
  • Słabe mięśnie
  • Zaburzenie widzenia
  • Działania leków

Upadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia.

Wyniki badań wskazują, że powszechne zagrożenie mogą być jedna zminimalizowane, koniecznie są ku temu odpowiednie reakcje na opisane poniżej czynniki ryzyka:

Kontrola bólu
Przewlekły lub silny ból może prowadzić do upadków, ponieważ organizm nieco poza kontrolą może zmienić postawę i ruch, aby zminimalizować odczuwany ból.

Schorzenia laryngologiczne
Zaburzenia równowagi bywają wywoływane przez schorzenia laryngologiczne. Zapalenie błędnika może powodować gwałtowne zawroty głowy. Choroba wymaga leczenia antybiotykami, czasem steroidami.

Leki
Podczas gdy leki mogą zwiększać ryzyko upadków, środki uspokajające mogą być szczególnie niebezpieczne. Warto więc zwrócić uwagę na leki, które mogą powodować senność i dezorientacje.

Witamina D
Ryzyko upadku obniży odpowiednia dieta zawierająca wszelkie potrzebne organizmowi do odpowiedniego funkcjonowania składniki. Najnowsze badania informują, że witamina D umożliwia łatwiejsze utrzymanie się na nogach.

Upadek osoby starszej niesie ze sobą wiele zagrożeń i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Rolą opiekuna jest ograniczenie czynników ryzyka, stosowane profilaktyki oraz udzielenie pierwszej pomocy. Więcej na temat odpowiedniej reakcji znajdziecie w kolejnych artykułach.