Walka z nowotworem to duże wyzwanie, zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych. W zmaganiach z chorobą onkologiczną, rodzina oraz opiekun osoby chorej odgrywają ogromną rolę. Ważnym zadaniem, które mogą wypełniać osoby z najbliższego otoczenia jest obserwowanie chorego. U pacjenta może pojawić się całe spektrum zachowań, począwszy od lekceważenia choroby, nie zgłaszania się na badania, po przygnębienie, depresję, przesadną irytację. W takich sytuacjach bliskie osoby mogą zareagować. Często osoba chora może nie zdawać sobie sprawy ze swoich zachować, reakcji, natomiast ktoś bliski ma okazję to dostrzec. W tego typu przypadkach warto zachęcać chorego do wizyty u psychologa lub przypomnieć o badaniach kontrolnych.

Jak wspierać chorego?

Bardzo ważne jest wsparcie emocjonalne, które możemy zaoferować osobie toczącej walkę z nowotworem. Przede wszystkim należy zrozumieć, czego chory potrzebuje. Niekiedy może to być chęć rozmowy, otrzymania rady, a czasami wręcz przeciwnie. Jeśli chory chce rozmawiać, wypłakać się, trzeba mu na to pozwolić. Nie powinniśmy w takiej sytuacji próbować tego wyciszać, mówić „nie myśl o tym”. Trzeba okazać wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość.

Niektórzy dowiadując się o chorobie mają potrzebę zrobienia czegoś dobrego. Zaczynają podejmować różne działania i w tej sytuacji zrozumienie oraz zachęta są bardzo ważne. Motywowanie chorego do działania ma duże znaczenie w procesie leczenia.

Można też okazać osobie chorej wsparcie informacyjne. Szczególnie Osoby Starsze nie zawsze potrafią posługiwać się internetem. Można wesprzeć je w wyszukiwaniu informacji, np. na temat leków, objawów lub samej choroby.

Rozmawiać z osobą chorą na raka należy przede wszystkim szczerze. Nie należy ograniczać autonomii chorego, nadmiernie go wyręczać. Pozwólmy choremu decydować o sobie i szanować jego wybory. Budujące dla osoby z nowotworem są rozmowy o przyszłości. Powinniśmy powstrzymać się od dawania rad, jeśli nigdy nie byliśmy w takiej samej sytuacji jak podopieczny.

Poszczególny rodzaj wsparcia powinniśmy dostosować bezpośrednio do osoby chorej. Warto wykazywać postawę elastyczną i kreatywną we wszelkich działaniach, które mają na celu niesienie pomocy osobie chorej. Dobra obserwacja podopiecznego pozwoli na zrozumienie, czego potrzebuje. Należy reagować na sygnały, które płyną ze strony osoby chorej.

Kluczem do ofiarowania podopiecznemu sensownego i odpowiedniego wsparcia jest wczucie się w potrzeby drugiej osoby. Trzeba nauczyć się patrzeć, słuchać chorego i próbować się do niego dostosować.

Warto, aby bliscy osób chorych szukali pomocy również dla siebie. Psycholog może udzielić wsparcia rodzinie. Ponieważ choroba dotyka nie tylko pacjenta, ale też jego bliskich, psychoonkolog oferuje specjalistyczną pomoc zarówno do chorego, jak i jego najbliższych.

W opiece nad osobą chorą na raka najważniejsza jest empatia i cierpliwość. Psychika ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, a odpowiednie nastawienie chorego może pozytywnie wpłynąć na proces leczenia. Staranna opieka może również w znaczący sposób podnieść komfort życia chorego.