Ruch jest cenny dla każdego, niezależnie od wieku. Szczególne znaczenie ma on jednak w przypadku Osób Starszych. Dbanie o aktywność fizyczną seniorów to spore wyzwanie dla ich Opiekunów. Dlatego dziś podpowiadamy, jak można zaplanować codzienne aktywności, aby wzmocnić organizm podopiecznego oraz zadbać o jego samopoczucie.

Codzienne podejmowanie przez Osobę Starszą aktywności fizycznej niesie ze sobą wiele korzyści. Ruch korzystnie wpływa na stawy, mięśnie, mózg oraz jest podstawą działań profilaktycznych i terapeutycznych w podeszłym wieku. Ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak artroza, osteoporoza, schorzeń sercowo – naczyniowych, udaru, cukrzycy, nadciśnienia, nadwagi oraz depresji. Aktywność fizyczna również doskonale wpływa na psychikę – niweluje stres, polepsza samopoczucie, poprawia jakość snu.

Należy pamiętać o dostosowaniu aktywności do możliwości i stanu zdrowia Osoby Starszej. Jeśli chcemy w ten sposób spędzić z naszym podopiecznym czas, powinniśmy wcześniej upewnić się, że nie ma on przeciwskazań medycznych do wykonywania przez niego danej aktywności.

Wspólne spacery

Ruch na świeżym powietrzu to świetny sposób na aktywizację osób w podeszłym wieku. Szczególnie, że nadeszła wiosna i pogoda zachęca do podjęcia tego rodzaju aktywności. Spacer to aktywność, którą wykonuje chętnie wielu seniorów. Warto zacząć od krótkich przechadzek, a następnie zwiększać ich dystans. Spacery doskonale dotleniają mózg, obniżają poziom cholesterolu oraz korzystnie wpływają na stawy.

Nordic Walking

Kolejną lubiana przez Osoby Starsze aktywnością jest tzw. Nordic Walking. To aktywność, która wymaga odpowiedniej techniki, dlatego sprawdzi się u seniorów o dobrej kondycji fizycznej. Użycie kijków sprawia, że ciężar ciała jest równomiernie rozkładany na wszystkie stawy. Tego typu forma wysiłku fizycznego to również świetna okazja na poznanie nowych osób.

Gimnastyka

Jeśli senior jest w dobrej kondycji, warto wprowadzić elementy gimnastyki do codziennego planu dnia seniora. Podjęcie takich działań powinniśmy wcześniej skonsultować z lekarzem i bliskimi Osoby Starszej. Przykładowe, lubiane przez seniorów aktywności w tym zakresie to między innymi ćwiczenia oddechowe lub na zdrowy kręgosłup. Wielu seniorom zaleca się także ćwiczenia rozciągające i równoważne.

Ogrodnictwo

Jesień życia to doskonały czas na odkrywanie nowych pasji. Wielu seniorów lubi zajęcia w ogrodzie. To aktywność, która poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu oraz polepsza jakość snu – kontakt z naturą działa relaksująco. Pielęgnowanie roślin daje też Osobom Starszym satysfakcję.

Dbanie o sprawność fizyczną seniora pozwoli mu dłużej cieszyć się urokami życia oraz korzystnie wpłynie jego kondycję oraz samopoczucie. Ruch to zdrowie, dlatego warto aktywizować seniorów w tym zakresie i pamiętać o jego codziennej dawce każdego dnia!