Upadki są najczęstszą przyczyną urazów wśród osób starszych i wymagających stałej opieki. Według różnych statystyk wskutek upadku, urazów doznaje ponad jedna trzecia osób w wieku powyżej 65 lat i około połowa seniorów w wieku powyżej 80 lat. Jak zapewnić wsparcie i opiekę osobie, która doznała urazu? Co można zrobić bezpośrednio po zdarzeniu oraz w dłuższej perspektywie czasu?

Jakie są przyczyny częstszych upadków wśród osób starszych?

Przyczyny upadków są różne. Niektórymi z nich są słabsze mięśnie, zaburzenie w utrzymywaniu równowagi czy upośledzenie funkcji poznawczych. Osoby starsze poruszają się wolniej, stawiają mniejsze kroki, stopy unoszą niżej w stosunku do podłoża, ruchy rotacji w stawach biodrowych i kolanowych, wymachy kończyn górnych ulegają ograniczeniu. Ponadto należy pamiętać, że ryzyko kontuzji wzrasta wraz z wiekiem.

W jaki sposób powinien zachować się opiekun osoby starszej, jeżeli doszło do upadku?

  1. Zadzwoń po pomoc medyczną: Jeśli upadek był poważny lub istnieją podejrzenia złamania kości lub innych obrażeń, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy lub wezwij karetkę pogotowia. Bezpieczeństwo i zdrowie seniora są najważniejsze.
  2. Zabezpiecz miejsce upadku: Upewnij się, że miejsce, w którym doszło do upadku, jest bezpieczne. Usuń potencjalne przeszkody, jak np. meble, dywany czy drobne przedmioty.
  3. Zapewnij komfort i wsparcie emocjonalne: Upadek może być traumatycznym doświadczeniem dla seniora. Bądź obecny i zapewnij mu wsparcie emocjonalne. Zadbasz o to, mówiąc spokojnym i uspokajającym głosem oraz słuchając jego obaw i potrzeb.
  4. Skonsultuj się z lekarzem: Po upadku ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny ewentualnych obrażeń i ogólnego stanu zdrowia. Lekarz może skierować seniora na dalsze badania, np. prześwietlenie, a także zaproponować odpowiednie leczenie i rehabilitację.
  5. Jeśli już upewniłeś się, że Twój podopieczny jest bezpieczny warto sporządzić protokół upadku. Powinna w nim się znaleźć się godzina upadku oraz okoliczności, które doprowadziły do tego zdarzenia. O upadku należy również powiadomić Twojego koordynatora, który następnie skontaktuje się z bliskimi podopiecznego.
  6. Otocz odpowiednią opieką: Jeśli senior wymaga pomocy w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, kąpiel czy przygotowywanie posiłków, zapewniaj mu wsparcie. Sprawdź, czy ma dostęp do wszystkich niezbędnych leków, które pomogą złagodzić ból, opuchliznę czy inne objawy.
  7. Zachęcaj podopiecznego do rehabilitacji: Rehabilitacja z pewnością przyspieszy powrót seniora do pełnej sprawności po upadku. Motywuj podopiecznego do regularnego uczestniczenia w zabiegach, zgodnie z zaleceniami lekarza. Możesz mu pomagać w wykonywaniu ćwiczeń i dbać o to, aby stosował się do planu terapeutycznego.
  8. Regularnie kontroluj stan zdrowia: Po upadku zalecane są regularne kontrole stanu zdrowia seniora. Monitoruj jego stan, zwracaj uwagę na ewentualne zmiany i niepokojące objawy. Bądź gotowy na szybką reakcję w przypadku pogorszenia się jego samopoczucia.

Traktuj upadki poważnie jako znaki ostrzegawcze.

Nawet jeśli Twój podopieczny czuje się stosunkowo dobrze po upadku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że upadek może się powtórzyć. Dlatego należy podjąć szczególne środki zapobiegawcze.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, a opieka nad seniorem po upadku powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Jeśli nie jesteś pewien, jak zapewnić odpowiednią opiekę, skonsultuj się z profesjonalistami, takimi jak pielęgniarka lub lekarz którzy udzielą ci praktycznych wskazówek. Ważne jest odpowiednie wsparcie osoby, która doznała urazu. Masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi? Szukasz pracy w tym zawodzie? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech.