Jakie zagrożenia niesie za sobą, zbyt częste oglądanie telewizji, przez osoby starsze?

Osoby w starszym wieku dysponują dużą ilością wolnego czasu. Oglądanie telewizji jest rozrywką ogólnodostępną i niedrogą. Jaki czas codziennego oglądania telewizji jest bezpieczny? Kiedy należy ograniczyć czas spędzony przed odbiornikiem osobie starszej?

Negatywny wpływ zbyt częstego oglądania telewizji

Badania naukowców z University College London w Wielkiej Brytanii wykazały, że osoby, które oglądały telewizję przez 3,5 godziny lub więcej dziennie, miały słabszą pamięć o 8-10% w okresie 6 lat objętych badaniem. Jest to porównywane z niższym (o 4-5% średnim) spadkiem u tych, którzy oglądali mniej telewizji dziennie w tym samym okresie. Wnioski nasuwają się więc same – nadmiar telewizji niekorzystnie wpływa na pamięć osób starszych.

Dodatkowo zbyt częste oglądanie telewizji wpływa również na problemy z chodzeniem.
Osoby, które oglądały telewizję przez pięć lub więcej godzin dziennie, były o 65 procent bardziej narażone na problemy z poruszaniem się pod koniec badania. W porównaniu z osobami, które oglądały telewizję mniej niż dwie godziny dziennie.

Długie oglądanie telewizji przyczynia się również do osłabienia relacji z innymi oraz sprawia, że seniorzy niechętnie podejmują się innych aktywności.

W jaki sposób wypracować nawyki “zdrowego” oglądania telewizji?

Zapytajmy seniora, które programy najchętniej ogląda. Być może tak naprawdę czeka na ulubiony serial i przy okazji ogląda niepotrzebnie inne pasma programowe. Umówicie się, na określony czas oglądania dziennie i ustalcie wspólnie plan innych aktywności. Mogą to być spacery, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe, czytanie gazet, układanie puzzli, robienie na drutach czy angażowanie seniora do prostych prac domowych. Gdy nadchodzi czas na umówione oglądanie telewizji nastaw budzik, aby podopieczny wiedział, że po upływie tego czasu należy wyłączyć odbiornik.

Co zrobić, gdy podopieczny nie zgadza się, na ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem?

Jeżeli senior nie chce zgodzić się na wyłączenie odbiornika i zachowuje się agresywnie, bądź niemal codziennie zasypia przed telewizorem, warto zapytać o opinię lekarza. Takie zachowania mogą świadczyć o silnym uzależnieniu od oglądania telewizji bądź mogą być pierwszymi objawami demencji.

Samotna starość sprzyja izolacji i rezygnacji ze spotkań z innymi ludźmi. Profesjonalny opiekun bądź opiekunka, to nie tylko pomoc w podstawowych czynnościach, lecz przede wszystkim bezcenne towarzystwo. Wspólnie spędzony aktywnie czas z podopiecznym z pewnością wpłynie na lepsze samopoczucie seniora. Interesujesz się tematami związanymi z opieką nad osobami starszymi? Na naszej stronie, w zakładce “akademia opiekunek” znajdziesz więcej porad