Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko narażenia na różne schorzenia skóry. Proces starzenia się sprawia, że tracimy kolagen – białko, które uelastycznia naszą skórę – co w efekcie prowadzi do jej wiotczenia. Skóra staje się również cieńsza i bardziej sucha, przez co jest bardziej podatna na pękanie i inne urazy. Również stosowanie niektórych leków – sterydów, leków rozrzedzających krew i innych – może powodować zmiany skórne. Nieodpowiednia pielęgnacja lub bagatelizowanie problemów skórnych może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet groźnych dla zdrowia dolegliwości. Kiedy warto udać się do lekarza? Czy istnieją sposoby na zapobieganie poważnym schorzeniom skóry?

Jakie są najczęstsze problemy skórne, które dotykają osób starszych?

Przesuszona skóra

Gdy starzejemy się, skóra traci swoje właściwości, staje się mniej jędrna i łatwiej się przesusza. Przyczyną tych zmian jest stopniowy zanik gruczołów łojowych. Skóra traci swoją barierę ochronną, ma problem z zatrzymywaniem wody, przez co staj się wrażliwsza na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przesuszona skóra najczęściej pojawia się na twarzy, grzbietach dłoni, podudziach i przedramionach. Aby im zapobiegać, należy w odpowiedni i regularny sposób pielęgnować przesuszone miejsca. Należy przemywać je delikatnymi preparatami o odpowiednim pH, a następnie nawilżyć je odpowiednim kremem, który zapobiegnie utracie wody ze skóry.

Świąd skóry

Świąd to nieprzyjemne uczucie wyzwalające potrzebę drapania się. Pomocne może być utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Lekarz może zalecić łagodne kremy sterydowe lub leki przeciwhistaminowe w przypadku uciążliwego swędzenia.

Cienka, pergaminowa skóra

Problem ten może spotkać wszystkie osoby starsze, ale szczególnie dotyczy tych, którzy wcześniej stosowali sterydy, takie jak prednizolon, lub kremy sterydowe podczas leczenia chorób skóry. Przy cienkiej, „bibułkowa” skórze częściej zdarzają się rozdarcia, powstają też większe siniaki.

Grzybica

Mała zawartość wody w skórze, sprzyja powstawaniu uszkodzeń i pękaniu naskórka. Dlatego mogą rozwijać się drożdżaki czy grzybica. Na tę nieprzyjemną dolegliwość najbardziej narażone są stopy oraz miejsca intymne. Aby zapobiec uciążliwym objawom grzybicy, należy przemywać skórę łagodnymi środkami z pH najbardziej zbliżonymi do pH skóry, bez składników pieniących. Gdy już borykamy się z dolegliwościami wywoływanymi przez grzybicę, najlepiej udać się na konsultację do dermatologa.

Odparzenia

Odparzenia pojawiają się u osób chorych, leżących, Przyczyną ich powstawania jest tarcie bądź ucisk. Często pojawiają się u osób mających problem z nietrzymaniem moczu bądź borykających się ze zbytnią potliwością. Zmiany skórne powstają w fałdach skóry, pod piersiami, w miejscach intymnych. Aby zapobiec pojawieniu się odparzeń, należy dokładnie myć skórę przy pomocy delikatnego środka myjącego, następnie starannie osuszyć skórę i zadbać o odpowiednie nawilżenie, stosując łagodny krem ochronny.

Odleżyny

Ta dolegliwość również najczęściej dotyka osoby chore, leżące bądź poruszające się za pomocą wózków inwalidzkich. Odleżyny powstają na skutek stałego ucisku na naczynia tętnicze i żylne, co powoduje miejscowe niedokrwienie, a w rezultacie martwicę tkanek. Miejscami najbardziej narażonymi na powstanie odleżyn są: łopatki, miejsca wzdłuż kręgosłupa, okolice kolan, pięty czy kości biodrowe. Początkowo pojawia się bolesne zaczerwienienie. Następnie na skórze tworzą się zasinienia i obrzęki, kolejnym etapem jest pęknięcia naskórka i sączenie się płynu surowiczego. Tkanki podskórne zaczynają obumierać, co prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jak temu zaradzić?
Aby zapobiec powstawaniu odleżyn, bardzo ważna jest regularna zmiana pozycji chorego – w przypadku osób leżących należy to robić co dwie godziny. U seniorów na wózku ten czas jest krótszy – przekręcanie powinno się odbywać co 15 minut. Bielizna i pościel chorego powinna być czysta, przewiewna z naturalnych materiałów. Istotne jest też dbanie o higienę osoby leżącej. Powinna być regularnie myta, skórę należy później dokładnie osuszyć i zadbać o odpowiednie nawilżenie.

Wrzody

Z wiekiem może się okazać, że uszkodzenia skóry nie goją się już tak szybko, a nawet niewielkie uderzenie lub przecięcie skóry może przekształcić się w problematyczny wrzód. Problemy z krążeniem zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju wrzodów, które szczególnie często powstają na podudziach. Większe skłonności do powstawania wrzodów mają osoby z chorobami krążenia oraz cierpiące na cukrzycę. Ze względu na to, że powstawanie wrzodów związane jest z zakażeniem bakteryjnym, leczenie wrzodów skóry opiera się na stosowaniu przede wszystkim leków przeciwbakteryjnych. Chorym zalecane jest zwykle stosowanie doustnych antybiotyków. Czym smarować wrzody? Czasami, w celu przyspieszenia procesu tworzenia się martwicy, wykorzystywane leczenie miejscowe – chorym może być zalecone smarowanie chorego miejsca maścią ichtiolową.
Przy problemach skórnych bardzo ważna jest odpowiednia higiena i regularne dbanie o nawilżenie skóry. Gdy pojawią się bardziej poważne problemy, ważne jest, aby udać się na konsultację do specjalisty. Jeżeli na co dzień opiekujesz się osobami starszymi, być może szukasz pracy w tym charakterze, zachęcamy do odwiedzenia naszej zakładki z ofertami pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech.