Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się problemów ze wzrokiem. Wzrok to kluczowy zmysł u człowieka – dzięki niemu odbieramy informacje o otaczającym nas świecie. Opieka nad osobą, która ma zaburzenia widzenia to wymagające zadanie.

Najczęstsze schorzenia wzroku, które dotykają osoby w podeszłym wieku, to zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Jak opiekować się słabowidzącym seniorem?

Zakres i rodzaj wsparcia należy przede wszystkim dostosować indywidualnie do podopiecznego oraz jego sytuacji. Osoba słabowidząca ma problemy z wykonywaniem wielu czynności dnia codziennego. Opiekun takiej osoby pomaga jej w większości aktywności.

Warto przede wszystkim nauczyć podopiecznego rozstawienia wszystkich przedmiotów w mieszkaniu. Należy pamiętać, aby zawsze odkładać rzeczy na ich stałe miejsce. To duże ułatwienie w codziennym poruszaniu się w domu dla słabowidzącego seniora. Jeśli dokonamy zmian w otoczeniu seniora, należy przekazać mu informacje o tym oraz dać czas na oswojenie się z nimi. Pamiętajmy o tym, że każda nowa rzecz w mieszkaniu może stanowić przeszkodę i niebezpieczeństwo dla seniora. W ten sposób zapewnimy podopiecznemu komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Artykuły higieniczne, chodzik lub laska to przedmioty, które muszą mieć swoje stałe miejsce w mieszkaniu.

Na lodówce lub w innym widocznym miejscu powinna znajdować się lista z ważnymi numerami telefonów – tak, aby w awaryjnej sytuacji senior mógł z nich skorzystać.

Powtarzalność w posiłkach jest bardzo ważna dla osób mających problemy ze wzrokiem. Określone produkty powinny mieć swoje stałe miejsce na talerzu. Dobrą praktyką jest opisywanie seniorowi tego, co położyliśmy na talerzu.

Jeśli wychodzimy z podopiecznym na spacer, powinniśmy zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności. Warto, aby podopieczny złapał nas za ramię, a my możemy iść pół kroku przed nim. Dzięki temu mamy szansę ustrzec seniora przed ewentualnymi przeszkodami.

Komunikacja jest najważniejsza – zdania wypowiadane w stronę seniora muszą być jasne i proste. Jeśli napotkamy przeszkodę, powinniśmy szczegółowo ją opisać.

Należy unikać krytykowania i wywoływania stresu u seniora. Może to negatywnie wpłynąć na jego stan zdrowia. Problemy ze wzrokiem negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa osoby chorej i jej stan emocjonalny. Bardzo ważne w opiece nad osobą słabowidzącą jest empatyczne podejście. Wyrozumiałość i wczucie się w sytuację podopiecznego pozwoli na otoczenie go odpowiednią opieką.