Ostroga piętowa – Ból pięty i zapalenie powięzi podeszwowej dotyka średnio jedną na 10 osób. Jednak statystyki są znacznie wyższe w przypadku osób starszych. Badania wykazały, że co czwarta osoba starsza cierpi na ból pięty lub stóp! Ból pięty spowodowany zapaleniem powięzi podeszwowej jest nieprzyjemny i może utrudniać chodzenie. Jak poradzić sobie z bólem pięty wywołanym przez ostrogę piętową u osoby starszej?

Czym jest ostroga piętowa?

Z ostrogą piętową mamy do czynienia, gdy przyczep ścięgna na pięcie ulega skostnieniu. Kostnienie zwykle występuje poniżej pięty, na kości piętowej. Rzadziej występuje również w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa, które łączy kość piętową z mięśniami łydki.

Sama ostroga piętowa często nie sprawia żadnych problemów. Czynnikami wyzwalającymi towarzyszący ból pięty są zwykle zużycie i starzenie się rozcięgna podeszwowego.
Zapalenie powięzi podeszwowej występuje, gdy stopa jest przeciążona. Może to nastąpić również w starszym wieku, bez przeciążenia. Dotyczy to bólu pięty spowodowanego niewielkimi urazami w okolicy przyczepu ścięgna.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa może objawiać się silnym bólem. Jeśli ostroga piętowa jest bolesna, często przyczyną jest zapalenie powięzi podeszwowej.

Częstą przyczyną bolesnej ostrogi piętowej są urazy związane ze zużyciem przyczepu ścięgna. Zazwyczaj ból pojawia się pod piętą i może być wywołany uciskiem. Silny ból pięty może również promieniować do podudzia.

Ból pięty pojawia się głównie po długim okresie odpoczynku, np. rano, po przebudzeniu. Zwykle maleje w ciągu dnia lub podczas ćwiczeń. Często nasila się wieczorem, po długim staniu lub dźwiganiu ciężarów.

Co powoduje występowanie ostrogi piętowej?

Długotrwałe noszenie źle dopasowanego obuwia.

Noszenie źle dopasowanego obuwia przez całe życie może w późniejszych latach życia skutkować bólem pięty i zapaleniem powięzi podeszwowej. Z biegiem czasu buty uciskające pięty lub palce, zmuszające stopę do przyjęcia nienaturalnej pozycji utrudniającej absorpcję uderzenia lub ocierające się o różne części stopy mogą prowadzić do nadwyrężeń i uszkodzeń.

Zużycie spowodowane aktywnością fizyczną

Intensywna aktywność fizyczna, taka jak jogging, sport, a nawet samo stanie przez dłuższy czas, może mieć wpływ na zdrowie stóp, zwłaszcza gdy tkanki i stawy stają się mniej elastyczne, wolniej się goją i są podatne na zużycie.

Stany neuropatyczne i zapalne.

Cukrzyca, zapalenie stawów, choroba Parkinsona i inne stany neuropatyczne lub zapalne, które uszkadzają i niszczą tkanki i nerwy, mogą mieć duży wpływ na pojawienie się bólu pięt i stóp.

Płaskie i szersze stopy.

Z wiekiem stopy rozszerzają się i spłaszczają. To sprawia, że stopie coraz trudniej jest prawidłowo rozłożyć ciężar, co z kolei prowadzi do nadwyrężeń i uszkodzeń.

Problemy z krążeniem i równowagą.

W miarę starzenia się organizmu przepływ krwi może się zmniejszać, co prowadzi do gromadzenia się tkanki bliznowatej i wolniejszego gojenia się mikrourazów i nadwyrężeń. Problemy z równowagą mogą prowadzić do zmian w chodzie, które obciążają stopy w różnych obszarach, lub prowadzić do upadków i potknięć, które uszkadzają powięź.

Zmiany w skórze i tkankach miękkich.

Delikatniejsza i bardziej sucha skóra stóp może przyczyniać się do powstawania coraz większej liczby pęcherzy, zmian, odcisków i modzeli, które powodują dyskomfort podczas chodzenia. Wywierają one dodatkowy nacisk na podbicie stopy.

W jaki sposób dbać o stopy osób starszych?

Stosowanie wkładek ortopedycznych.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby wesprzeć łuk stopy, jest noszenie wkładek ortopedycznych, takich jak podpiętki. Te klinicznie sprawdzone, ekonomiczne wkładki pomagają złagodzić ból i zapewniają wsparcie podczas chodzenia. Zmniejszają również obciążenie poduszki tłuszczowej i pomagają bardziej płaskim stopom, w prawidłowym rozłożeniu obciążenia,

Rozciąganie i masaż.

Pomocne w zachowaniu elastyczności tkankom stóp może okazać się codziennie rozciąganie stopy oraz palców u nóg i pięty. Można również stosować masaże, aby pobudzić lepsze krążenie krwi, rozbić tkankę bliznowatą i złagodzić ból.

Noś wygodne, odpowiednio dopasowane buty

Stopy zmieniają swój rozmiar wraz z wiekiem, a obuwie, które jest za duże lub za małe, może przyczyniać się do bólu pięt. Pomiaru stopy dokonaj na koniec dnia, kiedy te stają się największe (z powodu obrzęku). Upewnij się, że wybierasz obuwie z grubszą, podeszwą, która nie uciska palców stóp i nie ociera podczas chodzenia.

Regularnie kontroluj i pielęgnuj swoje stopy.

Uważnie obserwuj stopy, czy nie są pokaleczone bądź nie występują na nich otarcia (zwłaszcza jeśli podopieczny choruje na cukrzycę lub inne schorzenia wpływające na nerwy lub ukrwienie).

Chociaż proces starzenia jest nieunikniony, Twój podopieczny nie musi przyzwyczajać się do bólu pięt! Trzeba reagować na zmiany zachodzące na starzejących się stopach. Warto podejmować kroki, aby je chronić, aby osoba starsza mogła utrzymać się na własnych nogach. Dzięki temu będzie mogła uczestniczyć w codziennych czynnościach bez zaciskania zębów. Interesujesz się tematami związanymi z opieką nad osobami starszymi? Zapoznaj się z innymi artykułami, związanymi z tą tematyką. Znajdziesz je na naszej stronie.